PDA

View Full Version : Un Prim Pas



laleauaneagra
15-01-08, 21:16
astazi la stiri am vazut o stire care deja ma pune pe ganduri,in sibiul vechi se va interzice cu desavarsire montarea antenelor satelit,cele puse deja am inteles ca le vor da jos:agresiv:

comerciantul
15-01-08, 21:53
astazi la stiri am vazut o stire care deja ma pune pe ganduri,in sibiul vechi se va interzice cu desavarsire montarea antenelor satelit,cele puse deja am inteles ca le vor da jos:agresiv:

cred ca e vorba de aspect, nu? adica vor sa conserve aspectul sibiului vechi, sau cum?
sau de ce?

-minus
15-01-08, 22:28
:)
cred ca e vorba de aspect, nu? adica vor sa conserve aspectul sibiului vechi, sau cum?
sau de ce?


Cam asa ceva,numai ca romanul e inventiv relax,vor gasi baietii o solutie,sa nu uitam ca in Sibiu casele vechi au o curte interioaraaaaaaa,asa ca solutii vor fi,problema va fi rezolvata!:)

laleauaneagra
15-01-08, 22:29
da exact dar tine cont toata romania e un centru istoric

comerciantul
15-01-08, 23:08
si totusi, de ce topicul se numeste "un prim pas"

-minus
15-01-08, 23:20
si totusi, de ce topicul se numeste "un prim pas"


In sensul ca daca va fi asa,curand vor aparea in toate orasele INTERZIS antene pe fatada blocului/vilei!

comerciantul
15-01-08, 23:34
In sensul ca daca va fi asa,curand vor aparea in toate orasele INTERZIS antene pe fatada blocului/vilei!

daca e sa o iei din pdv al aspectului sa stii ca e cam asa; uite, in bucuresti, cum te duci iancului parca, de la obor inspre cora, pe stanga tin minte ca erau asa multe oale, incat arata chiar naspa.
si aici in spania sunt blocuri unde nu vezi oala, si nici n-ai voie sa iti pui oala.
totusi nu cred ca e cazul sa ne alarmam, pentru ca sibiul a fost capitala culturala europeana. bla bla, si in orasele "de rand" mai greu sa apara restrictii

laleauaneagra
16-01-08, 00:16
plus ca 60% din cladirile din ro prezinta un grad mare de seism,mai dai 4 gauri cu bormasina si ai provocat un seism de 7grade:)

comerciantul
16-01-08, 01:03
:lol:
plus ca 60% din cladirile din ro prezinta un grad mare de seism,mai dai 4 gauri cu bormasina si ai provocat un seism de 7grade:)

:lol: :lol: :lol:
hihi

dic_star79
16-01-08, 01:05
chiar asa,cica o sa fie unul azi si nu mai trebuie sa dam gauri cu bormasina!!!!!!!

comerciantul
16-01-08, 01:06
,cele puse deja am inteles ca le vor da jos


sa vezi ce se vor bucura instalatorii de oale!!! sa dai jos atatea oale si sa le pui sus pe bloc, daca nu vei mai avea voie pe fatade

MIRC77
16-01-08, 01:29
Chiar ma gandeam sa pun demult o intrebare de genul asta. Spre exempu la mine in bloc sunt vreo 15 cu BOOM, 4 cu DIGI (una concesionata de mine) si inca vreo 10 cu alte DTH-uri sau la liber (nu-mi dau seama ca nu scrie nimic pe antene). Nu s-ar putea o singura antena pt. aia cu BOOM, una la DIGI si tot asa... de ce dreak trebuie fiecare abonat cu antena lui (la bloc).

laleauaneagra
16-01-08, 01:47
da ideea nu e rea,o antena comuna,dar noi stam rau cu gandirea mai ales pe la DTH autohtone care au fost facute in scopul imbogatiri(ALE UNOR PERSOANE):) rapide cu investiti minime

zmeura
16-01-08, 11:03
Chiar ma gandeam sa pun demult o intrebare de genul asta. Spre exempu la mine in bloc sunt vreo 15 cu BOOM, 4 cu DIGI (una concesionata de mine) si inca vreo 10 cu alte DTH-uri sau la liber (nu-mi dau seama ca nu scrie nimic pe antene). Nu s-ar putea o singura antena pt. aia cu BOOM, una la DIGI si tot asa... de ce dreak trebuie fiecare abonat cu antena lui (la bloc).

Mi-e groaza sa ma gandesc la comutatoare diseq,distribuitoare si amplificatoare,dar ar fi putut sa puna LNB-uri cu 8 iesiri pe o antena de 1,1m sus pe bloc si foloseau atatea iesiri cate aveau nevoie.Stiu si eu un bloc in Miercurea Ciuc (o sa-i faca o poza cand am timp) unde am numarat peste 30 de antene.Cred ca altfel ar fi aratat 4 antene aliniate frumos pe acoperis.
La blocuri s-ar fi putut monta antene mari si LNB cu mai multe iesiri,iar la case antene mici.Ar fi fost o solutie "romaneasca" deoarece 8 antene + 8 LNB-uri simple costa mai mult decat 1 antena + 1 LNB octo.Altfel o instalatie comunitara cu distribuitoare,comutatoare,etc ar fi costat mult mai mult si ar fi aparut multe alte probleme legate calitatea comutatoarelor diseq si mai ales de setarea receptoarelor si pierderea acestor setari.
Problema DTH-urilor a fost ca instalarea o facea (face) alta firma,care nu priveste in viitor si nici daca ar face-o nu au asigurate antenele si LNB-urile necesare.Ce sa faca,sa vanda antenele de 0,9 si LNB-urile ca sa cumpere o antena mai mare si LNB cu 8 iesiri?