PDA

View Full Version : instalari antene satelit bacau?



kcrysty
04-06-11, 13:43
Am de gand sa ma apuc de reconstruit balconul si vreau sa imi montez antena din nou de aceea as dori sa stiu daca e cineva din bacau care se pricepe la montat antene de satelit

val
04-06-11, 16:00
Pai cred ca poti incerca sa o montezi singur, de ajutat sigur se vor gasi colegi de forum sa te ajute; deschizi un topic, ceva poze de la fata locului, detalii si cred ca vei reusi.

soarece
10-06-11, 10:48
Am de gand sa ma apuc de reconstruit balconul si vreau sa imi montez antena din nou de aceea as dori sa stiu daca e cineva din bacau care se pricepe la montat antene de satelit
valabil pentru stiutori,si nestiutori.......Est ne orientam de unde rasare soarele
Vest unde apune soarele
cum procedam : ca sa calculam ex: 1grad vest luam un fir de sfoara insemnam locul de unde rasare soarele si unde apune soarele ........eeeeee partea secreta si cea mai simpla dam sfoara la jumatate si aflam din start unde vine un grad vest :clap:.....acum daca vrem si dorim sa mai aflam si alti sateliti simplu ...nu uitati de elevatie si azimut..... mult succes tuturor

me1960
10-06-11, 10:55
salut, te rugam frumos , un ''desen '' explicativ ......

lao
10-06-11, 11:43
E nasol ca trebuie sa ma scol din noapte sa nu ratez rasaritu', si daca sunt obosit ca m-am trezit devreme sa nu cumva sa ma culc ca dau de necaz, ratez apusul!!!
Ar fi bun un
''desen '' explicativ eventual si niste grafice....

soarece
10-06-11, 18:15
si sa dam timpul inapoi cu exact 1500 de ani in urma, esti legat la ochi si dus pe o apa mare far nume .......
nu ai busola
nu ai binoclu
nu aveai ceas
ai decit niste bucati de sfoara , un ciumag, si niste visle
ca sa te ajut ....
uite niste indicatii cit de cit
noaptea te orientai dupa stele
dar ziua cum procedai:):tv: valabil pentru kcrysty si restul forumului

val
10-06-11, 20:48
si sa dam timpul inapoi cu exact 1500 de ani in urma, esti legat la ochi si dus pe o apa mare far nume

aici apelam la colegul Stargate care ne va explica corectia adreselor de pe poarta legat de miscarea stelelor in cei 1500 de ani


ai decit niste bucati de sfoara , un ciumag, si niste visle

nasol. aici parca e in bancul cu Itzic, Shtrull si Bula cand visau ca sunt la ski