PDA

View Full Version : IPTV la 1 euro - arma principala a unui nou jucator !



dic_star79
23-03-11, 17:38
Compania autohtona AdNet Telecom, cu afaceri de 1,8 mil. euro in 2010, a lansat miercuri serviciul de IPTV (televiziune prin Internet) AdNet TV, dupa investitii de circa 400.000 euro. Vezi care sunt specificatiile si cum isi propune compania sa sustina pretul de 1 euro/luna, astfel incat sa si genereze profit.

AdNet Telecom lanseaza serviciul de IPTV dupa alti jucatori precum Romtelecom, RCS&RDS sau iNes.

Compania, infiintata in 2007, va taxa pentru serviciu 1 euro/luna, distributia realizandu-se insa exclusiv prin reteaua partenerilor AdNet Telecom. Compania are peste 550 de parteneri, in special retele “de cartier”, de dimensiuni mici si medii. Dintre acesti parteneri, circa 30% au incheiat contract cu AdNet Telecom pentru serviciul de IPTV.

Printre acesti parteneri nu se numara jucatori majori de pe piata precum Romtelecom, RCS&RDS sau UPC Romania. Serviciul este disponibil printr-un set-top box conectat la un cablu de Internet oferit de unul dintre partenerii AdNet Telecom. Daca insa clientul are Internet de la unul din operatorii majori enumerati mai sus, serviciul de IPTV al AdNet Telecom nu va functiona. Set top box-ul testat de AdNet Telecom este marca Elecard, companie din Rusia.


Articolul complet: http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/101105/IPTV-la-1-euro-arma-principala-a-unui-nou-jucator-in-lupta-cu-Romtelecom-si-RCS-RDS.html

stargate
23-03-11, 20:50
la 30 ron pe luna nu vad ce arma au impotriva concurentei :(

shadowman
24-03-11, 10:50
1 euro=4,12 ron!(acum)+TVA
sau nu am intels eu bine?!
hm...ciudat,ce preturi au unii si ce preturi au altii ptr acelasi tip de serviciu.
na,mai astept.poate o sa vina un serviciu sa-mi plateasca ei abonament sa ma lase sa folosesc serviciile lor.:)
glumeam,normal.

stargate
24-03-11, 11:12
citii si eu articolul si asa intelesei



Compania va taxa pentru serviciu 1 euro/luna,

Serviciul este disponibil printr-un set-top box conectat la un cablu de Internet oferit de unul dintre partenerii AdNet Telecom. Daca insa clientul are Internet de la unul din operatorii majori enumerati mai sus, serviciul de IPTV al AdNet Telecom nu va functiona. Set top box-ul testat de AdNet Telecom este marca Elecard, companie din Rusia.
.........
El poate fi achizitionat sau inchiriat exclusiv de la partenerii AdNet Telecom. Desi acestia sunt cei ce vor stabili pretul final, oficialii AdNet au spus ca achzitia unui set-top box se ridica la circa 100 euro, chiria situandu-se in jurul a 25 lei/luna.


deci 25 ron + (1 euro + tva ) = ? ... nu stiu daca si chiria este fara tva

lao
24-03-11, 11:13
Nu are cum sa coste atat!.
E un pret promotional, subventionat din alte activitati sau din "grasime" ca sa intre pe piata. Exista drepturi de autor, platibile pentru fiecare canal pe care-l difuzeaza si astea adunate sa stiti ca dau o suma mult mai mare decit 1 euroi.
In principiu doresc sa apara mereu noutati, e un lucru bun, chiar daca eu personal o sa beneficiez sau nu.
Pretul corect va fi cand o sa guste destui clienti din "prajitura" si cind vor dispare dificultatile tehnice inerente inceputului...

stargate
24-03-11, 11:16
aici si siteul fimei : http://www.adnettv.ro/posturi-tv

dic_star79
24-03-11, 11:23
Sigur nu are cum sa ramana 1euro, dar in principiu receptorul este 100euro. daca il cumperi ai ab de 1euro.

stargate
24-03-11, 11:27
si daca nu esti multumit de serviciu ce faci cu el ... sunt totusi 100 euro + tva banuiesc

sorin8m
24-03-11, 11:32
mai bine luati de la RDS, ca e doar 10RON pe luna :)

stargate
24-03-11, 11:37
am lua dar nu da la toata lumea :) din pacate serviciul este limitat doar la anumite locatii

maximuss
25-03-11, 19:42
Am trimis mesaj la ei ...sant curios de raspuns.