PDA

View Full Version : Activare card focus prin SMS



danis_rom
22-03-11, 22:28
Salutare,

a activat cineva pachetul Familia la Focus prin SMS? Din instructiunile de pe site nu reiese ce trebuie pus la litera optiune pachet:

activare prin SMS
Transmite un mesaj la numărul 1883 (număr valabil in toate reţelele GSM, la tariful normal al reţelelor respective).
<cod_cartelă_access>spaţiu<literă_opţiune_pachete>spaţiu<cod_de_activare>


Multumesc pentru raspunusuri

maximuss
22-03-11, 23:04
Tu esti sigur ca ai citit bine cum trebuie facut ? <COD SMARTCARD><SPATIU><A><SPATIU><COD ACTIVARE> Exemplu 014610021730 A 000000000000000

laleauaneagra
22-03-11, 23:33
tot ce trebuie scris in mesaj e seria cartelei intruna apoi send la nr care vrei tu,primesti confirmare daca seria e valabila,atat

ma rog asa fac eu

danis_rom
23-03-11, 10:51
Am sunat azi dimineata pana la urma. Se pare ca litera este A , dar se mai pune si B daca e de ex pachetul aventura plus cu optiunea cinema, sau aventura cu optiunea sport. Oricum mi se pare ca nu e destul de clar cu literele astea, teoretic codul de activare ar tb sa contina si pachetul pt care ai cumparat cartela. Oricum multumesc pt raspunsuri.

nel_com
23-03-11, 12:46
Ai confundat modalitatea de activare. La numarul 1883 se trimite SMS daca ai achizitionat cartela prepay. pe spatele cartelei sunt instructiuni detaliate pt activare corecta. Pt SMS cu valoare sunt alte numere.Poti reincărca următoarele pachete de programe la numere dedicate:

* Familia 1 lună - trimite SMS la 7411
* Familia 2 luni - trimite SMS la 7407
* Total 1 lună - trimite SMS la 7432
Atentie la scrierea corecta a seriei cartelei :D

danis_rom
23-03-11, 13:23
Am platit pe net cartela si asta e emailul. Din instructiunile lor mie imi este neclar ce sa pun la litera optiune pachet. In exemplu este scris A dar cum am zis se poate pune si B, din ce mi-a povestit duduia la telefon.







Cartele de reincarcare Focus Sat Familia - 3 LUNI


Cost: 69.00 RON, cu TVA
https://www.carteleprepaid.ro/images/familia3.pngData comenzii: 2011-03-22 13:31:58 Codul de reincarcare este:XXXX-XXXX-XXXX-XXX Vrei sa activezi cartela?
Pentru activare sunati la Dispeceratul FocusSat, Relatii Clienti 021-4067220 si comunicati operatorului codul de activare primit

sau

Trimiteti un SMS la numarul 1883

Pentru detalii accesati http://www.focussat.ro/instructiuni.html
NOTA: Perioada de vizionare a pachetului de programe ales se va prelungi in maximum 24 de ore de la activarea codului PIN

nel_com
23-03-11, 13:33
La cartela rosie ai doar A pt ca este o singura optiune, prelungeste subscriptia pt pachetul Familia.. La cele portocalii sau albastre ai A si B in functie de ce alegi. De ex. cartela portocalie A= Aventura Plus...B=Cinema. La cartela albastra ai A=Aventura...B= Sport ( sau ce inteleg UPC prin Sport :D).

danis_rom
05-09-11, 10:15
La activarea unei cartele cumparate pe net (Familia in speta) se plateste SMS-ul de activare cu suprataxa? Din ce am obs ultima data mi-au luat 50 centi pt activarea cartelei.

startrek1
05-09-11, 13:13
FocusSat - SMS cu valoare (http://www.focussat.ro/sms.html)
* SMS-urile acceptate sunt doar din reţelele Vodafone şi Orange.
In cazul reincărcarii prin reţeaua Vodafone, ţi se va solicita in plus un SMS intermediar de comandă si unul de confirmare. SMS-urile intermediare de comandă si cel de confirmare sunt taxate independent de serviciul Focus Sat. Pentru fiecare din aceste SMS-uri intermediare operatorul Vodafone percepe un cost de 0.05 EUR (fără TVA).

danis_rom
05-09-11, 13:31
Merci pt raspuns, dar poate nu m-am exprimat eu bine. Am cumparat o cartela pe net (Plata online-reincarare), apoi am activat-o pe sms, NU cumparat direct pe SMS cu valoare. La activarea cartelei cumparate deci pe net, mi-au luat 50 de centi. deci cartela a costat in cazul asta pret+0.5€. Intrebam asta, pt ca ma enerveaza costurile ascunse, si de pe site nu reiese ca exista costuri suplimentare la activare.

dMd
06-09-11, 07:42
Pentru a evita costurie suplimentare cel mai indicat este sa achizitionezi codul de reincarcare de la un magazin ce figureaza in lista Focus sau prin PayPoint, PayZone. Apoi dai un SMS cu tarif normal la 1883 si incarci pachetul respectiv.

nel_com
06-09-11, 08:19
FocusSat iti ofera posibilitatea de plata online. Dupa achizitionarea cartelei se ofera posibilitatea de activare gratuita direct din site. Trebuie sa introduci doar seria smartcard. Eu incarc de 5 luni doar asa....totul dureaza maxim 10 minute.
@danis_rom dupa ce primesti email cu codul de activare, intri in contul de pe situl de unde ai cumparat cartela la istoric comenzi. Clik pe numarul comenzii si esti la 2 clik distanta de activare! Atentie la introducere serie smartcard :D

danis_rom
05-11-11, 00:24
@nel_com

Super, merci pt info. Cautasem iar pe site la FOcus dar nu gaseam decat prin SMS si telefonic.
Am activat de acolo de unde am cumparat cartela.

Lumina la toata lumea!
:)

teqi
06-11-11, 12:47
stie cineva denumirea pachetelor din sms?

FMCS+1: F: 14 dec
M: 10 dec
C: 10 dec
S: 10 dec
P: term
X: term

ce nu am activ pe acest card? am incarcat cu total 1 luna

startrek1
06-11-11, 13:06
Ai aici (http://www.focussat.ro/plata.html) - "dai cu" mous-ul pe cartela apar marite si poti vedea literile fiecarui pachet
- Familia - e cartela unica litera A
- Mozaic sau HD - A Mozaic si B HD
- Cinema - cartela unica litera A
- Sport sau FilmBox - A Sport si B FilmBox

Focus Sat TOTAL 1 lună - NOUL PRET: 50 lei (TVA inclus) din octombrie 2011:
# include pachetele Familia, Mozaic, Cinema, Sport
# NU include pachetul Panonia
X nu stiu ce inseamna

Pachetul Filmbox este oferit GRATUIT clientilor Focus Sat in perioada 1 octombrie – 31 decembrie 2011.
Cartelele de reincărcare albastre au optiunea B blocată pe toată perioada acordării bonusului: octombrie – decembrie 2011!
Pachetul HD este oferit GRATUIT clientilor Focus Sat in perioada 1 octombrie 31 decembrie 2011.
Cartelele de reincărcare mov au optiunea B blocată pe toată perioada acordării bonusului: octombrie – decembrie 2011!

Diablo1
06-11-11, 16:26
stie cineva denumirea pachetelor din sms?

ce nu am activ pe acest card? am incarcat cu total 1 luna

Si pentru Total ce literä ai Tastat ?

michael86
06-11-11, 22:10
Total 1 luna (optiune pachete : T = pachetul familia o luna , pachetul mozaic o luna , pachetul sport o luna , pachetul cinema o luna ).

valy_2000
03-12-11, 22:47
am activat si eu o cartela total 50 ron dar nu deschide pachetul sport care este problema :clap:
am activato cu scam ca nu am receptor original :clap:

SuperSonic
03-12-11, 23:17
Daca o tii in cccam pune linia asta PIN: /dev/sci0 1234 sau sci1 in functie de receiverul tau, dai un restart si se deschid.

mariust5
27-06-13, 00:34
@nel_com

Super, merci pt info. Cautasem iar pe site la FOcus dar nu gaseam decat prin SMS si telefonic.
Am activat de acolo de unde am cumparat cartela.

Lumina la toata lumea!
:)

De unde ai luat cartela ?
Sau daca stie cineva de unde se poate activa online un card Focus ? Deci vreu sa cumpar credit si sa activez in acelasi timp fara SMS sau Telefon .
Multumesc .

ASiX88796
27-06-13, 00:56
Eu incărcam şi activam mai de mult de pe https://www.carteleprepaid.ro/cards_focussat.php
In ultima perioadă am activat direct pe site-ul focus: http://www.focussat.ro/contul-meu/

In ambele cazuri trebuie să-ţi faci cont pe site-ul respectiv. Nu este nevoie de telefon sau SMS ci doar de cateva click-uri de mouse.

klausz
27-06-13, 11:27
Trebuie sa stii seria cardului si sa o introduci pe site si totul este ultra rapid. Eu am incarcat ieri pe site. S-a actualizat imediat.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

mariust5
27-06-13, 12:26
Am incarcat si am activat pe site .. am cardul bagat intr-un Cam Conax dar nu a luat-o deocamdata , si la caid zice 0b00 .
Mai am un receptor Iclass multicrypt si Dream .

dMd
27-06-13, 13:00
Daca ai CAID 0b00 trebuie sa suni la ei pt a trece la 0b02, altfel nu cred ca vei reusi sa faci update cu nimic.

mariust5
27-06-13, 19:09
Am sunat la ei acum si o duduie mi-a spus ca nu-mi da nimic daca nu stiu datele titularului .

---------- Post added at 17:09 ---------- Previous post was at 16:00 ----------

Gata a luat-o , multumesc tuturor pentru ajutor .

zmeura
27-06-13, 19:21
Ce culoare are cardul?

lao
27-06-13, 19:26
Am sunat la ei acum si o duduie mi-a spus ca nu-mi da nimic daca nu stiu datele titularului .

---------- Post added at 17:09 ---------- Previous post was at 16:00 ----------

Gata a luat-o , multumesc tuturor pentru ajutor .
Cum? Ca zici ca nu te-a bagat in seama.
Poate mai gaseste si altul o vechitura cu 0B00.

mariust5
27-06-13, 20:29
Am sunat iar si am vb cu o tanti de treaba ... ia facut o initializare .
Cardul alb .