PDA

View Full Version : Echivalent



allexx1968
03-03-11, 19:56
Un echivalent la tranzistorul APM2054N.Stie cineva unul?E un mosfet canal N de pe o placa de baza defecta.
Multumesc:drinks:

Clock
03-03-11, 22:59
De obicei cauti prin recuperari de pe alte placi sa gasesti un tranzisor care "sa duca" mai mult sau egal cat al tau.Altfel e greu de cautat un tranzistor care sa corespunda cu cerintele tale,doar daca cineva are,a cautat recent sau ... mai stiu eu cum.Trebuie sa spui si daca esti in tara sau afara,ca sa fi indrumat eventual catre un magazin virtual unde s-ar gasi asa ceva.
Tranzistorul e MOSFET N-channel 20V 5A.

allexx1968
04-03-11, 08:58
Sunt in tara si din pacate sunt in Dej(pe aici nici o sansa sa dau de asa ceva).In Cluj nu am gasit la firmele de profil,dar trebuie sa aiba un echivalent si nu stiu care este.Cu alte placi m-am gandit si eu sa incerc,dar nu am avut decat vre-o 2 bucati de sacrificiu si nu am gasit ceva asemanator pe ele.
Multumesc
P.S. Oare as putea incerca cu orice mosfet canal N comparabil cu cel descris de tine?

Clock
04-03-11, 10:15
P.S. Oare as putea incerca cu orice mosfet canal N comparabil cu cel descris de tine?
Exact asta spuneam.Pune un mosfet canal N care duce 5A si merge la cel putin 20V,nu conteaza daca aceste valori sunt mai mari,doar sa nu fie mai mici.Cauta pe alte placi ce gasesti,bati pe google si cauta pdf-ul lor,acolo ai datele tranzistorului si vezi daca e cel putin echivalent cu ce iti trebuie.

allexx1968
04-03-11, 15:04
Multumesc "clock", o sa incerc.Singura problema e faptul ca placa pe care vreau sa o repar e destul de noua si mosfetul defect are capsula jumatate din cele gasite pe alte placi.Chiar daca voi gasi piesa va trebui sa fac un artificiu sa o montez, ca nu incape in locul celei defecte.