PDA

View Full Version : Dreambox variante clone



mihayll
26-02-11, 11:34
salut, vreau sa-mi cumpar o clona si am gasit aceste doua variante pe care s-o aleg,orice sfat e bine venit ?pt dm500hd: http://ebestsz.en.alibaba.com/product/419922208-212045731/HOT_Dreamer_500HD_new_product_more_competitive.html
Pretul : 79usd/pc dhl cost:28usd Total;107USD.

si dm800hd :http://yaoxincn.en.alibaba.com/product/301415864-200299471/latest_version_dreambox_800_HD_PRO_M_tuner_receiver_best_quality_and_price.html

pretul: 199usd+ comision WU 21$. mersi anticipat

zappa
26-02-11, 14:53
Dm500HD merita 100 $.

---------- Post added at 12:46 ---------- Previous post was at 10:48 ----------

Cel la 100 $ nu pare a fi o clona dm500HD. Este dreamer 500 hd.
http://www.sat-television.com/showthread.php/154001-Dreamer-500HD
Si daca nu e soft degeaba il cumperi. Desi 300 ron un receptor HD. Poate ca pe viitor va avea si sustinere software. Intreaba vanzatorul daca exista imagini compatibile pentru acest receptor inainte de a comanda.

---------- Post added at 12:53 ---------- Previous post was at 12:46 ----------

Cred totusi ca nu prea se merita. Mai bine mai pui alta suta si cumperi ceva ce functioneaza.
http://www.forumsatelit.com/index.php?topic=2630.0

spiry
26-02-11, 16:29
ingeniosi chinezii astia, maine poimaine ne vor clona si pe noi. daca au reusit sa faca oua artificiale ....ce sa mai zic? oricum dreamerul 500hd este interesant. depinde ce poate si ce softuri vor merge pe el.as fi interesat de unul dar mai am retinere,cel putin sa apara si pe la noi sa vedem mai bine cam ce poate pana la urma.e un risc asumat pentru oricine il vrea. :chinese:

vsatro
06-03-11, 11:12
www.hdtvdreambox.com has got some great offers on Dreambox 800 HD. Unlike other sellers they offer Euopean support, repair and includes a 12 month warranty on all their products.

mihayll
06-03-11, 21:13
multumesc tuturor pt sugestii :clap: ,am luat hotararea de a cumpara clona 800 rev M din china .

cristi68p
19-03-11, 21:28
Recent am intrat in posesia unei clone DB 800 HD PVR din China.A venit fara nici o imagine instalata,display-ul aratand la conectare "Dream Multimedia-eroor".

-Am inceput procedura de flash cu ajutorul DreamIP V1.3.3.5----s-a incarcat loaderul dar s-a oprit la ..."waiting aknoledge...etc.(boxul nu era conectat la priza,cu ajutorul cablului null-modem..etc)-----procedura gresita am aflat
-Am dat jos de pe forum Patched Dreamup si am reinceput procedura de instalare bootloader(boxul nu era conectat la priza,cu ajutorul cablului null-modem..etc)
-La terminarea procesului de upload,am deja pe display IP 192.168.0.115 dar pe desktop imi apare mesajul "No CA found by 2nd stage loader...."
-Am incercat apoi cu Patched Dreamup second stage pack,reincep procedura de incarcare,folosesc apoi DM 800 repair,il trag peste fereastra Patched Dreamup,am acces la butonul de flash,dar orice imagine am incercat sa flashuiesc imi apare iar pe desktop "image too big" (am folosit doar imagini cu bootloader 76C,dar orice as incerca sa dau pe flash imi apare ca este "too big"
-Am incercat apoi,dupa ce obtin IP la Dream,sa fac upgrade de software prin Internet explorer,accesand IP-ul Dream-ului si netinand cont de faptul ca "No CA found by 2nd stage loader..."------se observa ca se face upload dar dupa ce scot Dream-ul din priza la terminarea operatiunii,nu am nimic pe display-ul Dream decat acelasi mesaj "Dream Multimedia/error" ca la inceput.

Nu mai stiu ce sa mai incerc sau unde gresesc.
Nu stiu nici macar daca am stricat Dream-ul.
Daca cineva are niste sugestii cum sa continui mai departe,il rog sa ma indrume.

Multumesc

cristi68p
20-03-11, 08:18
Revin cu o completare la postul meu de mai sus:

-normal ca nu mai aveam ce sa fac deoarece SIM-ul era dislocat de la locul sau si statea in aer !!!l-am fixat la loc si a mers din prima,avea chiar si o imagine instalata din fabrica.
-daca va cumparati asa ceva si vedeti ca aveti probleme,va recomand mai intai sa dati un ochi si in interiorul carcasei la starea pieselor,lipiturilor,etc....asta va scuti de multi nervi mai tarziu,credeti-ma...

Stima,

sandrei
25-03-11, 13:36
multumesc tuturor pt sugestii :clap: ,am luat hotararea de a cumpara clona 800 rev M din china .

Salutare,

te rog sa ne impartasesti si noua din experienta ta cu cumparatul de la chinezi,
- au trimis produsul ?
- cat a costat dreamul si cat au fost celelalte taxe ?
- cum te-ai descurcat la vama ?

si nu in ultimul rand, esti multumit de produs ? :)

fery21
26-03-11, 10:23
Nu exista mometan clona 500HD chinezi au iesit cu o varianta 500HD dar fara E2 deci mai mult....

cristi68p
27-03-11, 08:54
Am un Breambox 800 HD Pvr clona, cu varianta bootloader #70.Pana acum am instalat si verificat imagini patch-uite doar pentru #70.Instalarea acestor imagini am facut-0 prin webinterface.As dori sa clarific cateva detalii pe care nu le-am inteles prea bine din alte forumuri:
-pot trece de la bootloader #70 la altul,spre ex.#76 sau chiar #78?
-cum se face corect aceasta operatie?


Multumesc

adi sony
27-03-11, 09:42
salut, vreau sa-mi cumpar o clona si am gasit aceste doua variante pe care s-o aleg,orice sfat e bine venit ?pt dm500hd: http://ebestsz.en.alibaba.com/product/419922208-212045731/HOT_Dreamer_500HD_new_product_more_competitive.html
Pretul : 79usd/pc dhl cost:28usd Total;107USD.

si dm800hd :http://yaoxincn.en.alibaba.com/product/301415864-200299471/latest_version_dreambox_800_HD_PRO_M_tuner_receiver_best_quality_and_price.html

pretul: 199usd+ comision WU 21$. mersi anticipat
Sa te vad cu garantia cand oi avea probleme ,il trimiti in China ?
Ma refer la costuri .
Ai uitat de taxa ce trebuie sa o dai catre Dhl ptr vama la primirea coletului.
La pretul ce il afisezi tu ,te va costa in jur de 800lei ,deci nu este nici o halvitza ,basca fara garantie in tara .

---------- Post added at 09:42 ---------- Previous post was at 09:33 ----------

Starea pieselor lasa de dorit si la electronicele si electrocasnicele ce le avem in casa ,cele noi luate .
Vad ca incepeti niste discutii la fel ca pe celalalt forum ,gen unul Marcell care e ,,bata la multe capitole ,,
dar isi da cu parerea si el si mai si afiseaza anumite scoruri ce face unul si altul cum impart una si alta .
Il doare de grija celor ce vand
Preturile cu care le achizitionati de pe site din China nu trebuie sa le alculati aici ,ce si cat va iese la
afacere si mai e garantia care nu va da nimeni acolo ,macar aici in tara ,se rezolva.

dorinineu
27-03-11, 14:01
Am un Breambox 800 HD Pvr clona, cu varianta bootloader #70.Pana acum am instalat si verificat imagini patch-uite doar pentru #70.Instalarea acestor imagini am facut-0 prin webinterface.As dori sa clarific cateva detalii pe care nu le-am inteles prea bine din alte forumuri:
-pot trece de la bootloader #70 la altul,spre ex.#76 sau chiar #78?
-cum se face corect aceasta operatie?


Multumesc
Cel mai simplu e sa pui imaginile modificate pentru clone care contin in ele si versiunile noi de bootloader.

cristi68p
27-03-11, 16:11
Multumesc de raspuns.Deci,chiar daca am acum varianta de bootloader #70,daca aleg sa incarc o imagine patch pentru clona Dreambox 800 HD,in care este specificat ssl #76c,pentru sim 2.01(din asta am si eu),automat acesta contine si noul bootloader?
Am inteles bine?

lukitza
04-07-11, 15:38
Sa te vad cu garantia cand oi avea probleme ,il trimiti in China ?
Ma refer la costuri .
Ai uitat de taxa ce trebuie sa o dai catre Dhl ptr vama la primirea coletului.
La pretul ce il afisezi tu ,te va costa in jur de 800lei ,deci nu este nici o halvitza ,basca fara garantie in tara .

---------- Post added at 09:42 ---------- Previous post was at 09:33 ----------

Starea pieselor lasa de dorit si la electronicele si electrocasnicele ce le avem in casa ,cele noi luate .
Vad ca incepeti niste discutii la fel ca pe celalalt forum ,gen unul Marcell care e ,,bata la multe capitole ,,
dar isi da cu parerea si el si mai si afiseaza anumite scoruri ce face unul si altul cum impart una si alta .
Il doare de grija celor ce vand
Preturile cu care le achizitionati de pe site din China nu trebuie sa le alculati aici ,ce si cat va iese la
afacere si mai e garantia care nu va da nimeni acolo ,macar aici in tara ,se rezolva.

Nu prea ai dreptate. Eu am luat o clona de pe alibaba.com si am platit chinezului 179$ (545 lei). A venit cu DHL (gratuit) in 2 zile !!!! La usa. Nici vb de taxe vamale. Legat de garantie, ai dreptate. Nu merita sa trimit scula in china deci practic garantia e inexistenta. Dar daca luam la 800 lei aceeasi clona de pe okazii.ro eram in aceeasi situatie. Am avut in prieten care a luat asa si s-a dus tunerul. Evident ca vanzatorul s-a tras pe fund si a refuzat inlocuirea. Asa ca garantie reala e doar in cazul in care cumperi din magazin originalul. Dar ala costa 2000 lei iar eu am dat 545. Fiecare face cum considera. Eu am ales varianta asta si deocamdata sunt foarte multumit. Sper sa nu mi se stearga postul cum am patit pe un alt site intr-o discutie cu acelasi subiect.

delta2k2
04-07-11, 16:14
Si originalele si clonele sunt tot receptoare pana la urma.
Fiecare alege dupa cum vrea, e dreptul lui.

In concluzie, acest forum respecta alegerea fiecarui user

mihayll
04-07-11, 20:14
salut,revin dupa o perioada de 2 luni in care am testat un dm800 cumparat din china ,pot spune ca sunt multumit de el(cred ca-si merita bani), nu am avut original deci nu pot face o comparatie intre ele.PS.am avut pb cu ventilatoru facea zgomot noaptea, dar uns cu putin ulei si centrat s-a rezolvat. :)