PDA

View Full Version : Ceva bine de alat



nykanor
14-02-11, 18:23
ACEST TEXT ESTE LUAT DE PE ALT SAIT DACA GRESESC CU EXPUNEREA AICI ROG ADMINII SA IL STEARGA CU RESPECTE PENTRU TOTI CITITORII

:

"Un nou tip de frauda face ravagii: esti sunat de cineva care se da drept operator la Cosmote , Orange sau Vodafone. Poate fi un fost angajat al firmei respective, pentru ca are acces la baza de date. Iti spune ca e ceva in neregula cu factura ta si te roaga sa tastezi un cod de cifre. Daca ai facut asta, ii incarci cartela respectivului cu 300 EURO! Da mai departe daca vrei sa ajuti si pe altii. Cu respect, Adrian Daniel Apostol - Referent - Biroul Instante si Proceduri Judiciare - Directia Juridica - Tel: 0372262306"

"Informare a Ministerului de Interne

In atenţia tuturor deţinătorilor de telefoane mobile:




Daca un corespondent lasă un mesaj sa apelati numărul 06 07 74 52 41. Nu apelaţi in nici un caz acest număr; factura dumneavoastră va fi foarte mare.
Această informaţie, transmisa de Oficiul Central de Stopare a Terorismului, a fost comunicată in masă.
După un timp escrocii au găsit un alt sistem pentru utilizarea frauduloasă mobilelor.. Ei va apelează pe GSM, se prezintă ca fiind " Provider" Orange , Cosmote (sau orice retea in care sunteţi abonat), vă cer să introduceţi un cod care este 09 # explicandu- va că este vorba de o verificare a mobilului dumneavoastră.
NU TASTATI IN NICI UN CAZ CODUL INDICAT SI INCHIDETI IMEDIAT.
Hotii dispun de dispozitive ce le permit sa citeasca cu acest cod cartela SIM.
Nu le rămane decat să creeze o noua cartelă (sau oricat de multe) cu care vor vorbi in contul tau.
Această fraudă se practică in mod curent şi este, deci, necesar ca această informaţie să fie difuzată rapid unui număr cat mai mare de persoane."



Am bagat la cap , am trecut mai departe.

Ieri ma suna taica`miu ( abonamentul folosit de el este pe numele meu ) fericit nevoie mare ca l-au sunat de la nokia ca am castigat un telefon de 16 mil, sa ma duc marti la ei sa il ridic .
A inceput sa imi povesteasca tot ce mintea ala acolo, ca are abonament gratis un an , ca ii incarca credit ( desi era abonament ) ca multe balarii dupa care le-a cerut sa tasteze un cod pentru a autentifica faptul ca telefonul este unul nokia luat la abonament ( era o campanie nokia care sarbatoarea nu stiu cati ani in romania ) intraddevar cica le-a aparut si un cod pe ecran ( probabil iMEI ) dar scopul era altul.

Ulterior incheierii convorbirii au primit pemsaj pe telefon ca au incarcat 25 euro desi ai mei au inteles ca au primit ei 25 euro si ei asta imi tot spuneau .

Mi-am dat seama imediat ce s-a intamplat, i-am luat la intrebari si mi-am adus aminte de mail-ul primit.

Am sunat imediat la vodafone, am dat peste un om foarte competent , mi-a dat nr . de pe care au fost sunati , a blocat tranzactia, i-a blocat aluia cartela, m-a trimis la un vodafone shop si printr-o cerere mi-am recuperat si cei 25 euro pe o cartela indicata de mine ( altfel nu ai cum sa ti-i recuperezi ) .

Acum, intrebarile ( confirmarile ) sunt :

De unde stia persoana respectiva cine este titularul abonamentului ? La telefon m-a cerut expres pe numele meu complet .

De unde faza cu nokia ? Intradevar abonamentul a fost luat impreuna cu un telefon nokia.

Prin codurile pe care le introduc se pot incarca valori si de 100 euro, ma consider un caz norocos ca nu au fost calici .

Astazi au sunat-o pe mama, foloseste un abonament tot pe numele meu, de pe un numar cumparat si anume " 800" ca a castigat iar ceva si sa tasteze un cod ... era o femeie...
Cei de la vodafone mi-au mai spus ca majoritatea care fac treburi d-astea sunt copiii , eu stiam pe unii ( cand mergea vrajeala cu Cosmote-ul) care faceau d-astea din puscarie ...

O alta tzeapa o trag cu contul de my vodafone, te suna , iti fac ei contul si iti trimit parola automat pe numarul tau , in timpul apelului iti spun " tocmai v-am trimis un mesaj cu un cod, spuneti-mi va rog acel cod pentru confirmare" si cu ala isi fac cont online pe numarul vostru...


DAca aveti copii acasa aveti grija, daca aveti parinti in varsta anuntati-i , mai bine sa fiti precauti .