PDA

View Full Version : Ofertele cu mii de minute incluse afectează negativ rezultatele Vodafo



nykanor
03-02-11, 14:06
Rezultatele financiare ale Vodafone Romania arată că atat veniturile companiei, cat și numărul de clienți sunt in scădere. In ultimul trimestru din 2010 veniturile din servicii au inregistrat o scădere de 9% față de același trimestru al anului precedent.................

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/ofertele-cu-mii-de-minute-incluse-afecteaza-negativ-rezultatele-vodafone-romania-143773.html

Duster
03-02-11, 14:18
Asta este daca nu esti in pozitia de Monopol ! :) Foarte bine :D

piccolo08
06-02-11, 15:12
Nu -ti face probleme!
Aici e o tehnica aplicata si in vest!
Acum sapte ani in urma au aparut tot felul de oferte cu zeci si apoi sute chiar mii de minute in retea la un cost de doar 5€!
Apoi treptat numarul de minute a scazut iar pretul de cost a ramas acelasi!Asta in mod practic inseamna o crestere de tarife.
Tinand cont de faptul ca la inceput serviciul venea erogat "gratis" rezultau pierderi in facturat, care au fost acoperite apoi de taxa de activare.
Va dau un exemplu concret in care sunt implicat eu, operator de telefonie mobila italian:
In 2004 am activat optiunea de 240 minute lunar in retea -5€ lunar/0-cost de activare
In 2005-prima jumatate a anului fara o cumunicare prealabila au scazut numarul de minute la 200 iar pentru noii abonati a aparut un cost initial lunar de 7€.In a doua jumatate a lui 2005 costul pentru noii abonati a crescut de la 7 la 8€ iar numarul de minute a ramas neschimbat deci 200!
De aici concluzie-tarifele au crescut -e destul sa faci un calcul matematic simplu sa-ti dai seama de acest lucru.
Pe parcurs au aparut asa zisele oferte "superavantajoase" cu sute de minute saptamanale-
200 la 2€-insemnand 800 de minute la 8€ +8 de activare in loc de 1000 minute cu 5€ si activare zero cu mentiune ca la expirarea unui an de contract tacit de la data activarii "promotiei" tariful va fi de 8€ pe saptamana!
Deci tageti singuri concluziile de aici!
PS:
M-am referit la cartele Prepay si nu la abonament!