PDA

View Full Version : Microb periculos:))



everst
22-12-07, 20:58
Am deschis acest topic pentru toti baietii "bolnavi" de acest microb al receptiei prin satelit.....
Prin 1998 am reusit sa imi cumpar un sistem de receptie prin satelit: ofsset 1,20 si un receptor analogic ...am inceput sa ma documentez despre receptia prin satelit si tot atunci am aflat ca au aprut receptoarele digitale ,nu am stat pe ganduri si mi-am cumparat unul,in jur de 500 de marci am dat pe el(parca o vad si acuma pe vanzatoarea de la elstar ce bucuroasa era ca in ziua aia a reusit sa vanda 2 receptoare,probabil din cauza comisionului)din ziua aia am inceput sa ma specializez in gasirea satelitilor (poate nu ma credeti,dar astazi am ajuns sa imi reglez antena si sa gasesc sateliti dupa ochi,ce sa mai zic freqventele de pe majoritatea satelitilor le stiu din memorie:D ) ,am ajuns ca prin 2006sa imi cumpar un alt receptor ,un kaon (bugetul =nevasta"nu mi-a permis la ceva mai performant) care tine si pana astazi .......aici vreau sa ajung ca de vre-o 2 ani incoace zilnic intru pe internet sa vad ce se mai discuta si butonez kaonul ,e ca un microb sau mai bine zis o dependenta de care nu mai scapi usor(vre-o 3 luni m-am linistit cand am fost plecat in state ,veneam obosit de la lucru nici atunci nu ma abtineam sa nu mai intru cate un pic pe forumurile interesante :D)

Concluzia ...scapati cat mai puteti:lol:

-minus
22-12-07, 21:41
Am deschis acest topic pentru toti baietii "bolnavi" de acest microb al receptiei prin satelit.....
Prin 1998 am reusit sa imi cumpar un sistem de receptie prin satelit: ofsset 1,20 si un receptor analogic ...am inceput sa ma documentez despre receptia prin satelit si tot atunci am aflat ca a aprut receptoarele digitale ,nu am stat pe ganduri si mi-am cumparat unul,in jur de 500 de marci am dat pe el(parca o vad si acuma pe vanzatoarea de la elstar ce bucuroasa era ca in ziua aia a reusit sa vanda 2 receptoare,probabil din cauza comisionului)din ziua aia am inceput sa ma specializez in gasirea satelitilor (poate nu ma credeti,dar astazi am ajuns sa imi reglez antena si sa gasesc sateliti dupa ochi,ce sa mai zic freqventele de pe majoritatea satelitilor le stiu din memorie:D ) ,am ajuns ca prin 2006sa imi cumpar un alt receptor ,un kaon (bugetul =nevasta"nu mi-a permis la ceva mai performant) care tine si pana astazi .......aici vreau sa ajung ca de vre-o 2 ani incoace zilnic intru pe internet sa vad ce se mai discuta si butonez kaonul ,e ca un microb sau mai bine zis o dependenta de care nu mai scapi usor(vre-o 3 luni m-am linistit cand am fost plecat in state ,veneam obosit de la lucru nici atunci nu ma abtineam sa nu mai intru cate un pic pe forumurile interesante :D)

Concluzia ...scapati cat mai puteti:lol:


Ma tratez cu sateliti/programe si montaje:agresiv:
e un hobby nu poti scapa de microbul asta,cand te gandesti ca am inceput acum 18 ani cu un amarat de analogic si 2 sateliti.... iar acum aduc in casele oamenilor programe prin satelit,atat de puternic e microbul asta ca pana si munca a devenit un hobby profitabil,acum sotia nu mai zice nimic daca cumpar inca o antena inca un receiver sa obisnuit si orcum stie ca din asa ceva vin bani frumosi asa ca ma lasa in pace cu satelitii mei,ea vrea doar un lucru; un satelit cu programe numai si numai de moda/parfumuri etc,iam pus o antena pe astra 28E,un receiver-linux-sharing un tv si am scapat eu ma uit la ce vreau ea la ce vrea....:)

gelu_dh
22-12-07, 21:48
Ma tratez cu sateliti/programe si montaje:agresiv:
e un hobby nu poti scapa de microbul asta,cand te gandesti ca am inceput acum 18 ani cu un amarat de analogic si 2 sateliti.... iar acum aduc in casele oamenilor programe prin satelit,atat de puternic e microbul asta ca pana si munca a devenit un hobby profitabil,acum sotia nu mai zice nimic daca cumpar inca o antena inca un receiver sa obisnuit si orcum stie ca din asa ceva vin bani frumosi asa ca ma lasa in pace cu satelitii mei,ea vrea doar un lucru; un satelit cu programe numai si numai de moda/parfumuri etc,iam pus o antena pe astra 28E,un receiver-linux-sharing un tv si am scapat eu ma uit la ce vreau ea la ce vrea....:)
Urmeaza ca tu sa dormi intr-o camera si ea in alta cum fac si eu...

-minus
22-12-07, 22:05
Urmeaza ca tu sa dormi intr-o camera si ea in alta cum fac si eu...


Nop,aici gresesti,nu suntem dependenti de tv,ci doar de programe,ale ei sunt la ore diferite fata de ale mele iar seara ne uitam impreuna la cate un film bun,fereasca sfantul sa ajung in astfel de situatii sa dorm separat din cauza unui program tv!

everst
22-12-07, 22:10
Ma tratez cu sateliti/programe si montaje:agresiv:
e un hobby nu poti scapa de microbul asta,cand te gandesti ca am inceput acum 18 ani cu un amarat de analogic si 2 sateliti.... iar acum aduc in casele oamenilor programe prin satelit,atat de puternic e microbul asta ca pana si munca a devenit un hobby profitabil,acum sotia nu mai zice nimic daca cumpar inca o antena inca un receiver sa obisnuit si orcum stie ca din asa ceva vin bani frumosi asa ca ma lasa in pace cu satelitii mei,ea vrea doar un lucru; un satelit cu programe numai si numai de moda/parfumuri etc,iam pus o antena pe astra 28E,un receiver-linux-sharing un tv si am scapat eu ma uit la ce vreau ea la ce vrea....:)

tu ai un noroc enorm,si eu am incercat sa lucrez in domeniul asta(si cu ce placere imi faceam munca asta daca reuseam) ,dar din pacate muncesc cu totul altceva ,si nu imi ramane decat un Hobby sau un drog din care iti iei portia zilnica,
oricum nu cred ca ne mai lecuim de microbul asta

everst
22-12-07, 22:16
Nop,aici gresesti,nu suntem dependenti de tv,ci doar de programe,ale ei sunt la ore diferite fata de ale mele iar seara ne uitam impreuna la cate un film bun,fereasca sfantul sa ajung in astfel de situatii sa dorm separat din cauza unui program tv!

aici ai dreptate ..nu sunt dependent de tv ,abia daca apuc sa ma uit seara la cate un film...eu stau la un aprtament unde nu am prea multe sanse sa imi instalez offsetul din cauza blocurilor si pomilor(tot ma gandesc la o solutie pana imi ajunge dreamu ),o am montata la casa unde stau parintii mei, deci nu apuc niciiodata sa ma uit la ceva anume.....testez cate ceva si atat,in rest intru pe internet si citesc ce se mai discuta:)

me1960
22-12-07, 23:44
aici ai dreptate ..nu sunt dependent de tv ,abia daca apuc sa ma uit seara la cate un film...eu stau la un aprtament unde nu am prea multe sanse sa imi instalez offsetul din cauza blocurilor si pomilor(tot ma gandesc la o solutie pana imi ajunge dreamu ),o am montata la casa unde stau parintii mei, deci nu apuc niciiodata sa ma uit la ceva anume.....testez cate ceva si atat,in rest intru pe internet si citesc ce se mai discuta:)
salut , am inteles ca astepti dreamboxul . exista solutia (pt. sufletelul tau ) : dreamboxul montat la parintii tai , unde ai antena si cu softurile necesare poti viziona pe PC -ul de acasa (bineinteles cu net de calitate si la parinti si acasa ) canalele tv favorite . multa bafta . :)

1Qggecko
23-12-07, 00:27
Grea boala fratilor,noapte e pentru somn si relaxare ca ziua e obositoare...
Oi fi io nou pe aici dar ceva ani acolo am tot adunat si vo 19 numai de verigheta...
Trebuia sa-mi impac sotia si cu telenovelele si cu restul...
Oferta din casa e superbeton si ce mai vorba lu' colegu le cam stii pe de rost acum si provideri si frecventze.
Eu acum am 38 febra (pe bune ) si nu ma pot lasa de microb.mai am 1/2 ora si-mi sparg curu cu penicilina...
De la un offset mi se trage, de!!!

laleauaneagra
23-12-07, 01:34
putin de off,treaba cu spartul curului lasama pe mine,am glumit moooooooooooooooo:lol: :clap: :clap:

horatyu
23-12-07, 03:19
daca tot suntem la offtopic ...
chestia cu spartul curului sa nu ti se traga de la poza din avatar

dar oricum nu stiu care esti tu din cei doi :lol:
:spam:

cine te pune sa reglezi offseturile acum pe timpul asta rece?
asta e timp de impacat nevasta ,nu pt antene
sau cum se spune de numarat bani sau de F...t

lasa ca e numai bine de Craciun esti 100 % reparat daca acum ...ai 38
bine ca nu te-a apucat atunci in ajun

eu era sa mor cand aveam vreo cateva luni de la penicilina
sunt alergic sau eram ...cine mai stie
oricum a trecut
poate daca nu eram alergic ...scapam de virusul asta ...cu satelitii ca isi facea penicilina treaba ,nu vedeti la ce ora postez
cred ca mai am un virus cel cu forumul pt sateliti si antene :)))))))))))))
:gathering: :gathering: :gathering: :gathering:

:lol::) :clap:

1Qggecko
23-12-07, 11:43
Am bagat 2 la 24 si la 6 si e mai bine...apropo de avatar....teoretic pot fi si unul si altul...in starea de aseara eram cel de jos...acum mai mai ca as fi cel de sus(nu face-ti confuzii pentru ca sarbatorim nasterea Domnului)....
Da e frig, dar nici chiar asa, dar eu vad zapada doar pe varful muntelui acum.
E al 12-lea craciun departe de cei de acasa parinti prieteni(oare mai exista in ziua de azi???) ...craciun cu macaroane, ca de m-am emancipat....
Prostii ce sa zic, sarmalutzele de acasa si tulburelul imi lipsesc, ca sa faci sarmle fara varza acra ar fi cum ai face sex fara pulx!!!
Conationali "de treaba " pe aici nu prea am ci doar niste "mai ingusti" ca sa nu zic "mai latzi" care au scapat de deportare!!!
Scuzati-mi ironia dar asta e REALITEA IN CARE TRAIESC EU!!!
Am scapat de 11 x (de sarbatori petrecute aici vorbesc)sper sa o trec si pe asta...
Da un "Beciul Domnesc" am si o jum'a de 2 coaix ca sa nu le uit gustul...
Astept meciurile de azi Manchester;Inter;Barcelona
Sa aveti un CRACIUN FERICIT si sa ne tot auzim pe aici....
:gathering: :gathering: :gathering: :cheers: :cheers: :cheers:

horatyu
23-12-07, 14:07
e acum ti-ai facut aici niste prieteni buni pe forum
si mai spunem cate ceva din tara...,cate ceva despre sateliti...si uite asa..trece anul si vin sarbatorile si mai spunem o colinda ...o urare...si asa ne simtim mai aproape unii de altii

Hristos se naste mariti-L , Hristos pe pamant ,bucurati-va !!!

newyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyearnewyear

everst
23-12-07, 15:13
salut , am inteles ca astepti dreamboxul . exista solutia (pt. sufletelul tau ) : dreamboxul montat la parintii tai , unde ai antena si cu softurile necesare poti viziona pe PC -ul de acasa (bineinteles cu net de calitate si la parinti si acasa ) canalele tv favorite . multa bafta . :)


mersi de informatie ,nu ma las pana nu gasesc o varianta sa imi montez antena la bloc....dar o sa am nevoie de vre-o 30 metri cablu coaxial(sunt pierderi mari de semnal la un cablu cu o lungime asa mare????) d :D ce montura HH imi recomandati pentru un ofsset de 120 ?aluminiu

-minus
23-12-07, 17:32
mersi de informatie ,nu ma las pana nu gasesc o varianta sa imi montez antena la bloc....dar o sa am nevoie de vre-o 30 metri cablu coaxial(sunt pierderi mari de semnal la un cablu cu o lungime asa mare????) d :D ce montura HH imi recomandati pentru un ofsset de 120 ?aluminiu


Daca folosesti cablu coaxial RGU6 poti sa meri pana la 40m fara probleme ca montura eu recomand asta;
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" bgColor=#ffffff border=0><TBODY><TR><TD class=desc vAlign=top width=400>OPTICUM DM 2800 - Montura H-H DiSEqC1.2 (http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=408&category_id=f9b50466050fa242f580f7e09b014ba7)
</TD><TD class=desc align=middle width=450 rowSpan=2>http://www.elstar.ro/shop_image/product/798baf8faeddb9ad71789760df8fd11b.jpg (http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=408&category_id=f9b50466050fa242f580f7e09b014ba7) </TD></TR><TR><TD class=desc vAlign=bottom width="100%">Motor H-H diseqC 1.2 si GOTO X compatibil, pt. antene offset cu diametru maxim 140 cm, cu precizie mai mare, rulment de metal
http://www.elstar.ro/ps_image/line0.gif
In Stoc - Adauga in Cos (http://www.elstar.ro/?page=shop/cart&func=cartAdd&product_id=408) / 155.00 / Lei

ar fi ca pe amundoua[cablul si montura sa le comanzi la elstar
</TD></TR></TBODY></TABLE>

everst
23-12-07, 19:03
mersi pentru informatie :drinks:

-minus
23-12-07, 19:06
mersi pentru informatie :drinks:

Cu placere!:)

dirtyfreddie13
26-12-07, 17:23
toata stima pentru cei ce au ca meserie instalarea de sisteme receptie satelit ... dar totusi un hobby presupune ... altceva, nu? ... gresesc?

-minus
26-12-07, 18:11
toata stima pentru cei ce au ca meserie instalarea de sisteme receptie satelit ... dar totusi un hobby presupune ... altceva, nu? ... gresesc?

Unii au inceput ca hobby si eu ma numar printre ei,intre timp vazand cat se profita de pe urma acestui lucru cu instalari de 2 lei mi-am facut o firma -instalari DTH si nu numai pentru a ajuta ca unii sa poata vedea fara probleme ceea ce doresc,din pacate nu am putut ajuta decat cateva mii care se aflau in zonele mele de interes in tara si in Europa,pentru restul... sfaturi cat mai apropiate de realitate pentru o receptie excelenta in functie de zona unde se afla!