PDA

View Full Version : Geminii 4.20



-minus
22-12-07, 05:48
In f uture the Images for for the Dreambox (7000, 5620 and 500) will only be released 1 or 2 times a year. Then of course based on an actual CVS.

Gemini v4.2:

Technical Infos:
* Enigma of: 14.12.2007
* GCC 3.4.4 Original CVS
* Web Interface: 6.0.4-Expert
* Busybox 1.01
* Tuxtxt V1.99
* CIFS 1.44

Remotecontrol:
* BLUE - Blue Panel (BP)
* 2x BLUE - BP -> Extras/Settings
* YELLOW - Quick-Button (can be configured via BP)
* RED - EPG list for active channel
* 2x RED - EPG style menu
* GREEN - subservices

Addons:
* own Addon-Server via Internet
* adding additional functions via internet from the Gemini-Server and install them automaticly
* Personal Addon-Server can be used (configuration via /var/etc/useraddon.xml)
* Create your own Satellites.xml, which only contains the Satellites you realy need

Camd:
* Different Camd´s can be linked to channels/provider (Autocam)
* Changeing the name and settings via own menu.
* Creation of a 2nd socket (/tmp/cam1.socket)

Daemon / Server / Clients:
* Dreambox can be used as printserver (BP->Extras/Settings->Printer (LPD), FAQ can be found in the database
* Dropbear (SSH) now switchable (DM500 - DM7000: Standard->off)
* Upnp Client and Server (for DM500 - DM7000 must be installed from our Gemini-Server)
* Automount, for examples have a look at: /var/etc/automount.conf. Devices, NFS or CIFS will be automatically mounted. Ideally for DVD- or Net- Drives (Editor can be found in the BP)
* Inadyn (Daemon for different DYNDNS-Services)
* little Apache (HTTP-Server based on HTTPD)
* NFS-Server (based on the NFS-Kernel-Modules)

Infobar / OSD / Skin / Background-Pictures:
* Position of the Infobar can be changed without editing the skin files
* Provider, Frequencies, Symbolrate and FEC can be displayed in the Infobar (If the Skins matches this function)
* Display of EMM, ECM or "Expertinfos" are switchable
* Picon (displaying the Channel-Logo)
* Extensions for Skins (Thumbnails, 3D-Font, Pictures for Progressbar)
* Background picture can be turned off (Plasma - Fix)
* Backgroundpictures (Radio- and File Mode) can be used as Screensaver.
* Changing Bootlogo via menu ( 7020 only)
* Backgroundpictures and Bootlogos can be created, testet and used direct on the Box (out of JPG, BMP, GIF or PNG)
* Showing Onlinestatus when the Box is connected to the Internet (must be activated in Expert Menu -> Network)

Files / Devices
* Support for CDROM/DVD no matter using IDE or USB
* JPEG´s ca be rotated and dislaying of the EXIF-Tags (not DM500)
* Support for OGG/Vorbis
* Random function for MP3 and OGG/Vorbis
* Backup function
* 2 new root entries for music and pictures can be created in the filemenu (BP->Extras/Settings->Root-Entry)
* support for the bigger remotecontrol on 500 and 500+ (normaly shipped with 70XX/600pvr - activate on BP->Extras/Settings)

Extras:
* Dreamnetcast (shoutcast-player) with Streamripper (direct recording from server and coding into mp3´s)
* RSS und Weather Plugin (for 7000 and 500 you have to install it)
* System Info: Many extra box infos like HDD temprature, stream-rates (>=7000) or kernel-, memory- and prozessinfos.
* Own scipts can be started via Blue Panel
* Changing the recording parameters (extra before- and after- recording time, storage location and recover-function for your records)
* Additional EPG-functions (Dishnetwork, cache, storage location)
* Font and Libfribidi e.g. for arabic
* Quick-Button-Menu: Many extra features for the yellow button (e.g permanent clock in OSD, freeze Image, audio selection)
* alarm-clock with volume offset playing own WAV-Files
* Calander for iCalander format + reminder ( Supported by MAC, KDE, Thunderbird, Goole calander, Rainlendar...). Standard folder is /var/etc(ical
* Support for DreamDVD no matter wether a DVD-Drive is available or not
* New screenshot routines (have a look at the Webif)
* Search EPG of all channels for an Event or a String and set timers directly (press MENU in EPG window or go to BP -> Extras)
* EPG-Infos of all recorded movies can be showed without starting the record.
* eTorrent - a torrent client based on ctorrent. Can be managed completly over the OSD
* disable the TV - output while taking a recording, streaming a movie and manually (usefull for boxes with very low lan-speed)
* update system time via transponder or internet ( Protocol RFC868 )


New:
* eMail-Checker extended with SSL support (Overview of your POP3 or IMAP accounts)
* centralized services and deamons in one Menu
* Editor to configure Cron-Deamon
* OGG-Vorbis is no more included. Please install as addon
* Support for FLAC and WAV (please install both codecs as addon, both are beta)
* Moved Gemini events (Ripper, Calendar, email-Checker) from BluePanel Menu into the infobar (eLabel-Name = geminievent)



Acum sa vedem unde va apare??? ca ce a fost pe rapidshare sau alte uploaduri a disparut complect,oare de ce?

-minus
22-12-07, 06:31
Pentru DM 7020 puteti descarca de aici;
http://rs203.rapidshare.com/files/78168423/gemini-420-dm7020.rar

-minus
22-12-07, 06:38
Pentru DM 500 puteti descarca de aici;
http://rs261.rapidshare.com/files/78165008/Gemini_420_DM500.rar
http://www.sateliti.org/upload/index.php?action=downloadfile&filename=DM500_Gemini_420.rar&directory=Dreambox files/Dreambox500/Images&

-minus
22-12-07, 07:37
http://img151.imageshack.us/img151/4559/screenshotwt9.jpg

-minus
22-12-07, 08:16
Noutatea printre altele e ca are o memorie mult mai mare decat versiunea 4.0

http://img101.imageshack.us/img101/6227/screenshotiw0.jpg

Einstein
22-12-07, 09:35
Adica vrei sa zici ca ocupa o memorie mai mica... :D

Download aici (http://www.sateliti.org/upload/index.php?action=downloadfile&filename=DM500_Gemini_420.rar&directory=Dreambox files/Dreambox500/Images&)

-minus
22-12-07, 09:43
Adica vrei sa zici ca ocupa o memorie mai mica... :D


Da scuze sunt cu un ochi pe dream si altul pe pc:dance:

-minus
22-12-07, 14:34
Domnilor ce sa mai e BETON noua imagine,deschide instantaneu pe orce cam,in sharing e super daca la geminii 4.0 asteptam 30s sa deschida acum deschide instantaneu,are multe ++++ este super,nu mai stati treceti la noua imagine!

-minus
22-12-07, 17:02
Un + excelent; subtitrarea o data pusa nu se mai restarteaza,asa ca... merita din plin aceasta imagine geminii 4.20

-minus
22-12-07, 18:49
Am ramas singurul de pe forum care a instalat aceasta imagine excelenta? nu o mai pune nimeni? pe alte forumuri e plin de impresi si multumiri fata de aceasta noua versiune geminii 4.20 ,la noi doar eu vad ca am avut curajul sa o pun si sai aduc multumirile de rigoare fata de ceea ce face,incercati aceasta imagine e bestiala! o gramada de +++++ fata de anterioarele!

outcast
22-12-07, 19:11
nu ,nu esti singurul....eu am pus-o de ieri....

-minus
22-12-07, 19:15
nu ,nu esti singurul....eu am pus-o de ieri....


Pai daca nu o vedeam la tine nu o cautam de nebun pe net la 4 dimineata sa o pun sa o testez si sa o recomand,daca nu erai tu cu screenshoturile poate nu ma grabeam sa o pun dar acum ca am puso sunt surprins ca si altii care au dream sau clone se feresc sa o puna cu toate ca are numai +++++ fata de versiunile anterioare.

Einstein
22-12-07, 19:16
Foarte important de observat!!!


In f uture the Images for for the Dreambox (7000, 5620 and 500) will only be released 1 or 2 times a year.

Asta suna cam asa:
Suportul pentru DM 7000, 5620 si 500 e pe duca!!!:rau:

1Qggecko
22-12-07, 19:17
Mbèè sunte-ti doar voi doi utilizatori de dream, restul,alte recivere mai mult sau mai putin performante!:comp:
PS:eu am 2 drimbocsuri:D
Cand pica suportul le dau pe gratis...
:cheers:

-minus
22-12-07, 19:23
Foarte important de observat!!!



Asta suna cam asa:
Suportul pentru DM 7000, 5620 si 500 e pe duca!!!:rau:


Am facut o colectie de imagini testate asa ca nu imi fac probleme daca va fi asa precum spune acest anunt!

1Qggecko
22-12-07, 19:31
Am facut o colectie de imagini testate asa ca nu imi fac probleme daca va fi asa precum spune acest anunt!
Sa-mi pastrezi si mie vo doua:clap:
Mda, probabil va apare seria 8000,cu un suport bestial, sau va fi intuneric si la sharing(vezi Boom si mai urmeaza...)

-minus
22-12-07, 19:34
Sa-mi pastrezi si mie vo doua:clap:
Mda, probabil va apare seria 8000,cu un suport bestial, sau va fi intuneric si la sharing(vezi Boom si mai urmeaza...)


No problem!!:)

everst
22-12-07, 19:34
:lol: acu mi-am comadat un dream 500 ...ce veste "minunata"::D Einstein nu puteai sa astepti pana dupa sarbatori cu vestea asta???:comp:

-minus
22-12-07, 19:39
:lol: acu mi-am comadat un dream 500 ...ce veste "minunata"::D Einstein nu puteai sa astepti pana dupa sarbatori cu vestea asta???:comp:


Pai abia azi a aparut vestea o data cu noua versiune 4.20 citeste primele 2 randuri de la geminii 4.20:)

Einstein
22-12-07, 19:42
:lol: acu mi-am comadat un dream 500 ...ce veste "minunata"::D Einstein nu puteai sa astepti pana dupa sarbatori cu vestea asta???:comp:
SORRY dar trebuia sa atrag atentia...
Ar trebui sa ne indreptam spre alte modele daca nu continua suportul macar pentru emulatoare!
Cred ca e din cauza "clonelor".

everst
22-12-07, 19:45
Pai abia azi a aparut vestea o data cu noua versiune 4.20 citeste primele 2 randuri de la geminii 4.20:)

sorry ....am trecut cu vederea ... ce ziceti,care ar fi mai avantajos fata de dream 500? (dreamul saracului:D )

-minus
22-12-07, 19:47
SORRY dar trebuia sa atrag atentia...
Ar trebui sa ne indreptam spre alte modele daca nu continua suportul macar pentru emulatoare!
Cred ca e din cauza "clonelor".


Ne pregatim pentru KATHREIN!! acum suntem tot mai aproape de era HD,programele HD au inceput sa umple satelitii,practica avem pentru emulatoare,cu sharingul stim cum sta treaba asa ca ne trebuie un receiver HD-HDTV-Receiver -- KATHREIN UFS-910 (http://sateliti.org/showthread.php?t=1182)!! este optiunea mea:)

Einstein
22-12-07, 19:48
...sau vine mult anuntatul DM 8000?

Eu as merge parca pe DM600!

everst
22-12-07, 19:51
:comp: man cati dintre voi sunteti insurati aici??acu tre sa mai scot alti bani din buzunar :)

everst
22-12-07, 19:52
atunci ne luam DM 8000 ca sa nu mai avem probleme 5 ani,nu?

outcast
22-12-07, 20:57
:lol: acu mi-am comadat un dream 500 ...ce veste "minunata"::D Einstein nu puteai sa astepti pana dupa sarbatori cu vestea asta???:comp:
stai linistit ...500 e cel mai raspindit..va avea in continuare suport..

me1960
22-12-07, 21:35
stai linistit ...500 e cel mai raspindit..va avea in continuare suport..
salut , subscriu parerii : este cel mai raspandit receiver cu linux .
ps: daca sunt useri care au alta parere , rog sa intervina.
bafta .

outcast
23-12-07, 09:22
...sau vine mult anuntatul DM 8000?

Eu as merge parca pe DM600!
eu am asteptat d8000 de cind s-a infiintat forumul asta..si inca nu a aparut..nu am mai avut rabdare si am luat 7020.....acum ca l-am luat , conform legilor lui Murphy ar trebui sa iasa si 8000-ul.:D