PDA

View Full Version : Antena multifocus T-85



manu_14
30-12-10, 12:48
Salutare tuturor!
Am cumparat acum ceva timp o antena multifocala T-85. (o clona Opticum ce se gaseste prim comertul nostru). Din ceea ca am mai citit pe forumuri la unii se comporta bine.:clap:
La mine, pauza..., nu prinde nimic - sta la boxa de cand am luat-o.
Precizez locatia - Dobrogea. Am incercat reglajul chiar si cu un satfinder profesional selectiv care inregistra la calitate 0 pentru orice orientare de satelit si cu un singur LNB central. Montarea mecanica am facut-o corect. Cine imi poate da informatii despre ce ar trebui sa fac ?
Mutumesc pentru orice informatie.

Diablo1
30-12-10, 14:08
Au , esti sigur ca ai montato bine ,asamblata ?
Schimba partea din fata reflectorul poate l-ai pus invers fara sati dai seama

techcenter
30-12-10, 14:54
cred ca vorbeste despre aceasta antena:

http://fl1.shopmania.org/files/poze-imagini/5285/opticum-multifocus-antenne-t-85~t_5284930.jpg

si nu despre toroidala.

ceva nu-i in regula. trebuie sa se poata regla, cel putin pe satelitul central. ca orice antena offset. incearca sa folosesti alt lnb, alt cablu si, eventula un receptor pentru reglaj. trebuie sa mearga! sper ca antena nu-i stramba sau lovita, in vreun fel. mai insista!

succesuri! :drinks:

manu_14
30-12-10, 15:14
Sunt convins ca am montat bratul ok, caci are gaurile coresp. pentru suruburi.
Antena nu era deformata sau lovita, LNB-uri de calitate (am incercat mai multe care sunt acum in functie pe un offset (4 buc). Am reglat elevatia de la 0(?) la 90.
La putere afisa 60-70% iar calitate 5% http://sateliti.info/images/icons/icon8.png
Merge la cineva in Dobrogea ???

Cum as putea masura sa aflu exact focarul (central) ???

Diablo1
30-12-10, 19:34
@techcenter (http://sateliti.info/member.php?3204-techcenter)

Ai dreptate am confundat-o
sorry

zappa
30-12-10, 21:25
@manu - pune un singur lnb in prelungirea bratului. Si incearca sa gasesti hotbird sau orice alt satelit doresti tu. Apoi montezi si celelalte lnb-uri.

manu_14
30-12-10, 22:52
@techcenter (http://sateliti.info/member.php?3204-techcenter)

Ai dreptate am confundat-o
sorry
poate pentru ca e CLONA ... imaginea este cea postata
multumesc!

zappa
30-12-10, 22:58
Clona sau original - ar fi trebuit sa ia semnal de pe satelit.

manu_14
30-12-10, 23:02
@manu - pune un singur lnb in prelungirea bratului. Si incearca sa gasesti hotbird sau orice alt satelit doresti tu. Apoi montezi si celelalte lnb-uri.
exact asa am facut si satfinderul era digital, profesional, de la un prieten care se ocupa numai cu instalari de antene. Tot cu acest aparat am instalat LNB-urile in functie pe un offset de 90.
multumesc!

PS> insist poate are cineva vre-un desen cu cote, unghiuri ... pentru a putea verifica focarul. Nu deschideam acest thread, dar am vazut pe alte forumuri ca antena poate functiona ok

val
31-12-10, 16:06
In afara de locatie, da amanunte legate de cladiri, arbori inalti si alte eventuale obstacole. Daca nu este cazul, roaga prietenul sa te ajute (nu numai cu satfinder-ul).

manu_14
03-01-11, 23:52
M-a ajutat la inceput, dar dupa ceva incercari, am ajuns la concluzie 0 si mi-am instalat singur un offest de 90 cu 4 LNB-uri pe el exact in aceeasi pozitie. (pe bloc, cu vedere totala)

proteus
04-01-11, 16:23
Am o antena din asta cu 6 LNB-uri (1W-28E, centru 13E) si recent am mai instalat 2 antene similare la niste prieteni.

Antena e cam pretentioasa la inclinarea verticala si relativ mai "toleranta" la orientarea orizontala. Pentru verticala, conform satlex.de, centrul surubului ar trebui sa fie parca pe la 32 grade, dar in functie de cat de inclinat este suportul s-ar putea sa trebuiasca sa mai compensezi. La una din antene m-am dus la 40 grade (zid de caramida, suprafata foarte denivelata). Verifica cu o cumpana verticalitatea suportului si incearca pozitii +/- 5 grade (sau chiar 10) fata de ce-ti da satlex.de.

Mentionez ca locuiesc in Olanda, deci unghiurile la tine probabil vor fi diferite si, din pacate, si semnalul mai slab.

manu_14
04-01-11, 22:54
MULTUMESC ! voi incerca din nou, imediat ce va fi vreme mai buna.

Luke_ms
26-03-11, 21:46
ai reusit ceva? ca eu da!..

e drept, sunt intr-o locatie mai favorabila, langa Tg.Mures, dar a am reusit in 2 ore sa prind semnal acolo unde ma interesa: 1W, 5E, 13E, 16E, 19E, 28E, 39E.. centrul e pe 19E

daca tot am intervenit, as vrea sa mai adaug ca sunt impresionat de antena!.. am vazut o multime de posturi legate de multifocus in general, de aceasta antena insa destul de putine lucruri, dar acum ca am vazut-o si montat-o pot spune ca e o antena solida, o montura robusta si foarte bine facuta.. urmeaza sa o testez cand am vreme sa vad ce semnal obtin cu ea, dar pana acum e ok.. nu se va putea obtine o receptie cu pretentii insa se poate folosi una de asta in loc de 2 sau 3 din ale pana in 60-80 cm, pe o deschidere de 40-45 grade (in azimut).. mie imi place