PDA

View Full Version : Ce model de LNB cu flanse



ambra
27-12-10, 20:46
Buna ziua,
Am o antena circulara 1,9m si un LNB twin Imvacom. Cred ca a patit ceva ( e al treilea in ultimii 4 ani - primul un quad, s-a defectat dar iesise din garantie, al doilea un twin, s-a defectat si el, fiind in garantie mi l-au schimbat ) Nu mai intra posturile HD. La putere semnal am maxim si la calitate zero. Toate posturile de la dulce se vad ok, dar HD nu mai intra nici pe conserva lor HD si nici pe dreamul 800. Ma gandesc sa incerc un alt LNB. INTREBARE: ce marca de LNB in afara de invacom (care e scump) se potriveste? M-am tot uitat pe net si cu flansa nu am vazut nimic.

SuperSonic
27-12-10, 21:03
Inverto am eu si e foarte bun, pretul e foarte bun :

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=453&category_id=23d66b6efaffff662ad6f2189965ac39

http://www.digitalsatelit.ro/lnb.html?tip_lnb_filtru=51

ambra
27-12-10, 21:31
Mersi 'SuperSonic'
Curios, majoritatea LNB-urilor pt. ofset au zgomotul 0,1db... cele cu flansa, inclusif invacom au de la 0,3db in sus. Ghidul de unda la modelul inverto pare mai simplu decat cel pe care il am. Deci daca iau inverto trebuie si ghid.

bonou2
27-12-10, 21:34
la acele lnb-uri care au fost recomandate de catre @ SuperSonic eu iti recomand un feedhorn foarte util mai in receptia semnalelor de la satelit DX http://www.satmultimedia.ro/LNB-/Invacom/Invacom-ADF-120-Feedhorn-for-Invacom-C120-feed-LNBs.html succes!

ambra
27-12-10, 21:41
Daa !
Exact asa arata ghidul meu de unde de pe imvacom.
Pot sa-l folosesc si la modelele de mai sus? Ma gandeam ca fiecare LNB e optimizat cu feedhornul sau.

bonou2
27-12-10, 22:27
daca este identic cu cel prezentat de mine desigur se poate folosi feedhornul tau conditia este ca sa se potriveasca suruburile se mai pot folosi si alte modele (vezi la magazinele online ca si alte modele) dar feedhornul recomandat de mine are rezultate mai bune decat celelante ( nu te astepta la minuni) toata chichita ca sa zic asa este sa o bibilesti foarte mult ca sa obti rezultate mai ales la receptia semnalelor DX .monteaza ansamblul lnb+feedhorn (atentie la folia transparenta pusa pe lnb lasal acolo deoarece exista riscul ca un paiangen sa-si faca culcus si canci semnal +garnutura de cauciuc se monteaza in canalul circular al lnb )se pune in focarul antenei gliseaza tot anasamblu lnb+feedhorn spre interiorul antenei in pasi mici dupa care rotesti flansa spre dreapta sau stanga in pasi mici pana ce obti semnal cat mai puternic posibil.

SuperSonic
27-12-10, 22:38
Şi eu am combinaţia lnb inverto + feedhorn invacom, nu pot sa compar cu altele pentru că aşa am pus din prima la circulară.
Nu cred că lnb-urile sunt optimizate pentru anumite feedhornuri, mi-au trecut prin mana numai cateva dar toate s-au potrivit la şuruburi.

ambra
27-12-10, 23:21
......(atentie la folia transparenta pusa pe lnb lasal acolo deoarece exista riscul ca un paiangen sa-si faca culcus si canci semnal .......
:bun: Asa e. Am patit-o anul trecut. Ba mergea .. ba nu mergea... Cand m-am suit la antena si am dat jos lnb-ul... am vazut ca avea cuib un paianjen care cand iesea mergea semnalul, cand intra ... canci. Nu m-am invatat minte... Nici acum nu am folia. Mai poti sa stii? va trebui sa-l dau iara jos si sa ma uit in el...:death:.

kuki222
28-12-10, 01:20
Inverto albe sunt model mai vechi de 0,3 db dar care merg excelent ( am asa ceva ). Cele negre sunt nou aparute si au 0,2 db.
Cred ca feedhornul trebuie sa se potriveasca cu antena si sa fie proiectat pt ea . Am incercat la antena mea de AB-Brasov inca 2 feedhornuri si cu fiecare am obtinut rezultate mai slabe decit cu cel al antenei ( e drept ca n-am incercat Invacom dar nu cred sa obtin reultate mai bune, mai ales ca seamana foarte bine . O sa masor miine si va spun ). Se pune si problema prinderii si reglarii distantei fata de antena .
Numai de bine !

mouse
28-12-10, 22:36
LNC-urile de firma au factorul de zgomot de 0,4-0,5dB iar pretul este de ordinul sutelor de euro,restul au din motive de marketing factorul de zgomot de 0,1-0,2-0,3dB,pina sa ajunga la acest factor de zgomot in mod real mai trebuie sa treaca inca ceva timp.Un factor de zgomot de 0,6-0,7dB reali este unul foarte bun.
Am incercat de curind un Inverto Black Ultra pentru antena offset si am fost placut surprins de performante.Este posibil ca si varianta pentru antena simetrica sa fie la fel performant,iar pretul nu este unul foarte mare.