PDA

View Full Version : Romtelecom preia abonatii BOOM TV



hydr0xygen
20-12-10, 20:09
Daca in urma cu jumatate de am se vorbea despre un posibil faliment al DTH'ului Boom Tv, acuma Romtelecom a facut o oferta de aproape 6 milioane de euro pentru a prelua abonatii acestei companii ( aprox. 70.000 ) iar cei 100 de angajati vor ramane fara loc de munca.

Sursa. http://www.incont.ro/it-c/romtelecom-vrea-sa-dea-maximum-6-milioane-de-euro-pentru-preluarea-boom-tv.html

mondo
20-12-10, 20:12
Multumim!

http://sateliti.info/showthread.php?21438-Romtelecom-vrea-sa-dea-p%C3%A2n%C4%83-la-6-mil.-de-euro-pentru-preluarea-Boom-Tv

hydr0xygen
20-12-10, 20:19
Scuze, nu m-am uitat la offtopic, dar nu stiu ce sa mai zic, ori boom nu vrea sa vanda, ori romtelecom vrea sa dea mai putin. Dupa o stire din 30.01.2009, unde zice ca romtelecom cumpara si n-a mai cumparat :)

http://sateliti.info/showthread.php?7408-Romtelecom-cumpara-Boom-TV

Scary
20-12-10, 20:58
oricum boom are datorii foarte mari, mai mult fata de suma oferita de romtelecom. sunt curios, romtelecom cumpara doar abonatii, sau cumpara firma cu datorii cu tot? desi varianta a doua nu o prea cred....

val2032
20-12-10, 21:18
... sau cumpara firma cu datorii cu tot? ...

sa fii sigur ca boom se vinde cu datorii cu tot. Intrebarea e: care e miza ? oare cei 60 de mii de clienti? hmmm...

ca o comparatie (la alte dimensiuni) zapp a fost cumparat de cosmote...eu nu cred ca pentru clienti.

Scary
20-12-10, 22:08
nu vreau sa devin offtopic, dar cosmote merge pe pierdere din luna in luna... daca nu ar mai face oferte nu cred ca s-ar mai abona cineva...

offtopic

ce ma amuza foarte tare, comsote ofera 5.000 de minute daca te abonezi. te intreb eu, vorbesti 2.000 de minute lunar la telefon?
mai tare la orange. iti oferim nelimitat....

franta
20-12-10, 23:17
o intreebare , sa spunem ca eu sant client boom cum ma poate obliga cineva sa ma mut la dolce, ar trebui semnat un nou contract, cred ca e ca la banci orice scimbare in contract trebuie sa se faca cu acordu partilor.
daca dolce cumpara boom dolce va incepe sa emita si pe 4 west (nu cred ca are loc) sau se muta toti clientii boom pe dolce (39 est)

techcenter
21-12-10, 09:22
putin probabil ca romtelecom sa emita si pe 4 vest. d.p.d.v. economic, ar fi imposibil. pe alta parte, sa muti toti clientii orientati pe 4 vest la 39 est este o adevarata provocare. mai ganditi-va si la aspecte tehnice. unii dintre clienti nu pot fi reorientati catre 39 est din simplul motiv ca nu exista vizibilitate.

succesuri :drinks:

shadowman
21-12-10, 10:28
o intreebare , sa spunem ca eu sant client boom cum ma poate obliga cineva sa ma mut la dolce, ar trebui semnat un nou contract, cred ca e ca la banci orice scimbare in contract trebuie sa se faca cu acordu partilor.
daca dolce cumpara boom dolce va incepe sa emita si pe 4 west (nu cred ca are loc) sau se muta toti clientii boom pe dolce (39 est)
Respecte!
Comform legilor in vigoare in eventualitatea ca Boom ar fi preluat de Romtelecom au obligatia sa instiinteze fostii clienti ai Boom daca doresc sa ramana incontinuare clienti ai Romtelecom sau nu doresc acest lucru.Fostii clienti trebuie sa raspunda in 30 de zile.Daca nu vor face acest lucru atunci ei se considera ca doresc sa ramana clienti ai Romtelecom.
Bafta!

bliviu27
24-01-11, 14:54
CANALUL BOOM SPORT TWO aflat pe pozitia 51 a parasit grila boom tv fiind inlocuit de dolce sport 2 de pe pozitia 52 astfel boom ramane fara inca un program.........si incet incet se indreapta spre dolce

nenea99
24-01-11, 15:51
Pai de astazi a inceput si inlocuirea antenelor si receptoarelor b00m cu antene "minune"(cu sigla rosie HD) si receptoare dolce. Si mai nou au si lnb quad daxis de 0,2 db. Sa vedem cati din cei ce au ramas pe b00m vor accepta sa treaca pe d0lce si cati din cei ce vor accepta vor avea posibilitatea sa-si reorienteze noile antene spre hellas.

bliviu27
24-01-11, 20:57
La inceputul lui februarie o sa sun la boom pt renegociere de contract intru in anul 4 cu ei sunt curios daca o sa-mi ofere un nou contract cu boom sau cu dolce! Revin cu detalii..............ca despre repozitionare antena sar putea sa ma piarda de client

horatyu
03-03-11, 17:08
De astazi este oficial -Boom a fost preluat de Romtelecom.
Pana in septembrie /octombrie toti clientii o sa fie mutati pe helas 39 est daca exista vizibilitate, daca nu pot rezilia sau li se ofera alternative : IpTV daca au internet de la Clicknet sau pot opta chiar la cablu de la Nextgen

stargate
03-03-11, 17:41
si instalatorii boom in ce parte se orienteaza ?

horatyu
03-03-11, 17:45
Pai raman in continuare sa faca mutatea antenelor si apoi probabil li se va cere sa plece unde doresc pentru ca Romtelecomul are oamenii lor ( angajatii lor)

paduraru
03-03-11, 19:34
Instalatorii Boom s-au orientat demult,din cate stiu in jud Neamt nu mai este nici o firma de instalatori,stiu mai multi fosti abonati care au renuntat din cauza problemelor si a faptului ca nu a venit nimeni sa rezolve problema,nici macar nu au venit sa ia echipamentul.

bliviu27
15-05-11, 11:36
se pare ca de azi 15 05 2011 incepe oficial reorientarea antenelor boom spre 39 est

astept cu nerabdare sa vad cand ma va contacta dolce !!! in urma cu 30 zile am renegociat contractul cu boom si pt 20 ron pe luna mi-au oferit pachetul de baza si 3 extraoptiuni insa m-au anuntat ca este o negoiere provizorie deoarece in scurt timp urmeaza sa fiu contactat de dolce pt un nou contract cu o "OFERTA SPECIALA SI DE NEREFUZAT PENTRU CLIENTII BOOM"(citat operator boom).

deci sa asteptam!

dic_star79
15-05-11, 13:46
Care la randul ei aceasta oferta de la Dolce va fi la fel " provizorie"...deci atentie la ce semnati!

gladix
15-05-11, 18:18
de ce provizorie/doar nu crezi minciunile cu oferta rcs-rds pentru ce mai are statul la rtc/asa gogoasa mai rar:)

dic_star79
15-05-11, 19:58
Am facut referire ca cei de la Dolce o sa faca o oferta ce nu se regasesre in oferta lor actuala , dar care nu o sa tina pe toata perioada contractuala la cei care vor veni de la Boom.

bliviu27
20-05-11, 22:03
AZI A VENIT POSTASUL CU PLICUL BOOM........SURPRIZA BOOM---------ROMTELECOM DOLCE

ATASEZ SCRISORICA SI ASTEPT SUGESTII SI PROPUNERI! CE MA INTRIGA E CA EU CA SI CLIENT BOOM DE 4 ANI TRE SA SUN LA DOLCE SA-MI ALEG O OFERTA NU TE SUINA EI CA E SCUMP

http://www.megaupload.com/?d=RUWZSKB0

dic_star79
20-05-11, 22:20
Asa cum ma asteptam, aceiasi politica si pt ab noi preluati de la Boom, sa vedeti fericire pe voi acum.

bliviu27
23-05-11, 14:49
azi am sunat la 021/9858 sa ma loveasca su SUPER OFERTA ...............si ca de obicei foarte amabil si profesionist am fost indrumat sa stau si s astept ca voi fi contact de ei in cel mult 30 zile pt o negociere deoarece oferta inca nu e gata!!!!!!!!!! deci am inceput numaratoarea inversa concluzia.............nu sunati sa va consumati banii asteptati ca ne cauta ei.

zappa
23-05-11, 15:14
Oferta o scrie femeia de serviciu la o masina de scris cu pedale. Sunt curios cati vor renunta la serviciile boom acum ca au motiv sa rezilieze contractul.

dic_star79
23-05-11, 16:39
Era de asteptat ca romtelecomul sa nu faca o Super oferta.

val2032
23-05-11, 17:12
musai romtelecom trebuie sa le bage pe sub nas abonatilor de la boom vreo oferta frumos mirositoare altfel... 0.8W cred ca e mai aproape de abonatii boom, la propriu si la figurat (cel putin pentru cei liberi de contract)

costibarda
23-05-11, 19:04
poate cineva sa urce contractele ... dar rezolutia sa fie mai buna... macar ca sa pot citi!!!!!! :) merci!!!!!

bliviu27
23-05-11, 19:48
costi descarca-le de pe linkul de megaupload sunt scanate la rezolutie f buna...............cat despre oferta daca pastreaza oferta de baza pt abonati 4,8 euro cu tot cu tva(20ron) http://www.romtelecom.ro/personal/tv/dolce/pachete-principale/pachet-dolce-variat/ cred ca vor semna destui cel putin din rural la urban e mai greu

bliviu27
10-06-11, 18:34
http://www.romtelecom.ro/personal/tv/boom/

si au venit si primle facturi cu antet ROMTELECOM si plata in contul Dolce .........insa nu vine inca superoferta

liviusky
12-06-11, 13:14
nu o sa vina prea curand...si daca nu se grabesc o sa vina cineva cu DVB T imbatabil...

bliviu27
23-08-11, 21:06
In sfarsit a venit si superoferta!!!!!!!!!!! dolce extra 73 canale 8.5 euro tva inclus !!!

singura facilitatate( ha ha ha) este ca receptorul il primesti in custodie gratuit iar noii abonati tre sa-l cumpere cu 70 euro sau sa-l inchirieze cu 2.5 e pe luna. Era si culmea sa ne puna sa cumparam un rec vechi de aproape 4 ani cu 70 euro. Eu unul am zis pas deoarece acum am un contract boom de 3 euro +tv renegociat din greu cu 3 extraoptiuni iar ei au zis ca nu pot oferii nici macar la 5 euro asa ca m-au anuntat ca in 30 zile se intrerupe semnalul................insa ma intreb eu daca am contract 12 luni cu boom( feb 2011) iar ei au preluat abonatii nu au preluat si contractele? nu cumva este reziliere unilaterala din partea romtelecom si poate fi sesizat opc? va intreb pt cei care mai stiti cu contractele astea.... eu de buna credinta vreau sa il pastrez pana la finalizare ei imi opresc semnalul abuziv fara sa-mi faca o oferta cel putin egala ca valoare cu cea veche!:)

zappa
23-08-11, 21:11
Tu ai semnat contract cu boom. Ai semnat ceva cu dolce? Atunci pe cine reclami la opc?

bliviu27
23-08-11, 21:31
ma gandeam ca au preluat si obligatiile boom nu numai abonatii!

zappa
23-08-11, 21:50
Nu sunt ei chiar asa de fraieri.

horatyu
24-08-11, 00:15
In sfarsit a venit si superoferta!!!!!!!!!!! dolce extra 73 canale 8.5 euro tva inclus !!!

singura facilitatate( ha ha ha) este ca receptorul il primesti in custodie gratuit iar noii abonati tre sa-l cumpere cu 70 euro sau sa-l inchirieze cu 2.5 e pe luna. Era si culmea sa ne puna sa cumparam un rec vechi de aproape 4 ani cu 70 euro. Eu unul am zis pas deoarece acum am un contract boom de 3 euro +tv renegociat din greu cu 3 extraoptiuni iar ei au zis ca nu pot oferii nici macar la 5 euro asa ca m-au anuntat ca in 30 zile se intrerupe semnalul................insa ma intreb eu daca am contract 12 luni cu boom( feb 2011) iar ei au preluat abonatii nu au preluat si contractele? nu cumva este reziliere unilaterala din partea romtelecom si poate fi sesizat opc? va intreb pt cei care mai stiti cu contractele astea.... eu de buna credinta vreau sa il pastrez pana la finalizare ei imi opresc semnalul abuziv fara sa-mi faca o oferta cel putin egala ca valoare cu cea veche!:)


normal ar fi sa ai semnal pana la finalul contractului
boom o sa mai emita pana toti abonatii vor fii mutati la dolce
pe tine probabil nu o sa te mute pe 39 est( adica antena pe helas)
Eu cred ca pana numai pana la sfarsitul anului 2011 o sa vedem semnal la boom ...dar mai stii ce se va intampla

Meridian
04-09-11, 20:35
Se mai vede Boom in sharing ? Multumesc.

dMd
04-09-11, 21:05
B00m a fost primul DHT-Ro care a disparut din share, apoi a urmat d0lce. Se poate spune ca b00m a fost cobaiul nDs.

laleauaneagra
04-09-11, 22:07
iar dolce primu pioner in materie de antipiraterie.....

marius_tr
04-09-11, 22:30
iar boom primul care isi revine............din morti

Meridian
04-09-11, 23:48
Care piraterie !? Toti avem abonamente ! E ca la sah...depinde ce muta adversarul !

laleauaneagra
04-09-11, 23:57
@marius tu ai vazut vreun mort viu pana acum?sau ma rog sa reinvie?

@meridian despre sah ma abtinel nitel

referitor la intrebarea ta ai perfecta dreptate,nu exista asa ceva,m am exprimat eu prost

exista doar......COMPROMIS.....cam la asta se rezuma share

Meridian
05-09-11, 00:17
Offtopic exemple : ARD si ZDF au mutat din digital in HD...si atunci am mutat si eu...cu un receptor sa-i pot urmari, bine mersi, in noua varianta...colac peste pupaza la liber...ca asa si trebuie !

:locked1::ha: