PDA

View Full Version : Ajutor programe AKTA...



robertk
17-12-10, 21:45
Salut, sunt un mare pufan! o.O

Scriu aici ca nu stiu unde sa scriu, si poate ca ce o sa scriu este in alte topicuri, da' poate nu am inteles ca, se vorbeste ciudat aici'sa pe pagina asta...Deci..

Am o antena si un aparat d-ala unde se baga antena xDD si contract cu AKTA din iulie 2009...
A venit un nene a montat antena si a bagat programele si totu' bn prima luna...dupa unele canale nu mai mergeau, sau erau schimbate, am incercat sa dau prin meniu pe la optiuni pe acolo si am dat la cautare automata, a gasit vreo 260 si ceva de programe O_O din care 200 si ceva nu merg, sau sunt in alta limba.

Nu stiu ce schimbari se fac la AKTA ca scria odata pe ecran ca unele canele o sa isi schimbe frecventa si trebuie sa le pun din nou...n-am inteles
Nu stiu cum sa configurez canalele sa mearga ca la inceput...

Nu mai merg: B1,Hallmark,NationalTV,HBO,Cinemax,Tv100,Viasat Travel si la Minimax dupa ora 20:00 cand ar trebui sa inceapta Animax nu se mai vede...

Cum e asta ca ba taie din programe ba pun..ba le schimba? Cine ma ajuta cu problema mea?

Multumesc.

aliosatvd
18-12-10, 10:53
Problema ta se poate rezolva destul de usor :

1. Scanezi manual doar urmatoarele frecvente :
- 12149 / H / 3/4 / 27500 / satelit 4,8 est
- 12265 / H / 3/4 / 27500 / satelit 4,8 est
- 12360 / V / 3/4 / 27500 / satelit 4,8 est

2. Programele aflate pe 12341 / H / 3/4 / 27500 sau mutat pe 12360 / V / 3/4 / 27500 :
- Tv1000, B1TV, Sport1, National TV, Cinemax, FreeX TV, X Dream TV, Paprika TV, Viasat History,
Viasat Explorer, Discovery T&L, Discovery World, Discovery Science, HBO RO, HBO Comedy.

3. Mai poti scana si astea aflate pe acelasi satelit:
- 12284 / V / 3/4 / 27500 pentru Pro TV international
- 12674 / V / 3/4 / 10000 pentru Realitatea TV, Alpha TV, The Money Chanel, Credo
- 12694 / V / 5/6 / 3333 pentru TVT 89
- 12703 / V / 3/4 / 2963 pentru Alpha Omega TV, Win TV
- 12718 / V / 2/3 / 3906 pentru Jurnal TV Moldova.

Bafta multa si spor la treaba.

PS: Daca am gresit undeva rog alti colegi pentru a fi corectat. Sa auzim numai de bine.

octa
20-12-10, 23:36
salut. manual de rescanare care depinde de ce aparat ai gasesti aici http://www.akta.ro/akta.php?akta=subcategorie&id=44:tv:

robertk
21-12-10, 13:05
Cea mai mare ''jmecherie''! Multumesc, macar acum au disparut toate canalele bulgaresti, etc si cele care nu mergeau. Acum sunt 49 de canale din care 9 nu merg si 1 este disparut.
Disparut: Hallmark, nu il gasesc...
Nu merg: Tv1000, Viasat in toate variantele ei, Discovery world si variantele..si HBO si HBO comedy(care la inceput mergeau) zice ''nu aveti dreptu sa vizionati acest canal'' u.u
Mai stiti vreo '''jmecherie'''?

stargate
21-12-10, 13:29
Hallmark si-a schimbat numele in Diva Universal iar pentru celelalte nu ai abonament daca iti zice ca ''nu aveti dreptu sa vizionati acest canal" , banuiesc ca ai avut promotie cand ai facut abonamentul apoi ai ramas cu abonament baza . poate ne spui si ce abonament ai

robertk
21-12-10, 19:12
WTF! Pai am avut, adica am abonamentul de baza..dar cum am ramas fara canale? u.U
Pai ori lasa canelele ori nu le mai lasa...xD Si Animax? Dupa ora 8? Incercati sa dati pe minimax dupa ora 20:00 si imi spuneti daca va merge....

val
21-12-10, 19:53
http://www.akta.ro/akta.php?akta=subcategorie&id=5

Fara suparare, forumul RSP nu este birou de reclamatii; suna la AKTA pt. clarificarea nelamuririlor. De obicei, cam asa se intampla in cazul contractelor incheiate in pripa, fara citirea atenta a acestora.

robertk
21-12-10, 20:51
Auzi nenea, fara suparare nu ma ajuti deloc cu comentarii de genu... eu nu ti.am reclamat tie nimic o,O E un forum liber, am dreptu la exprimare! Daca nu ai chef nu comenta! (fara ofensa) Sunt om deci gresesc... (in legatura cu citirea contractului)
Info Extra: am intrebat la AKTA CONTACT(nu acum, mai de mult) despre Animax si nu mi.au raspuns..deaia intreb aici.
95% problema mea rezolvata

val
21-12-10, 21:07
am intrebat la AKTA CONTACT(nu acum, mai de mult) despre Animax si nu mi.au raspuns..deaia intreb aici.

Si aici ce crezi ca rezolvi?

Treci pe la regulament (http://sateliti.info/showthread.php?3-Regulament-Forum-si-Shoutbox), daca continui in stilul acesta risti BAN, deocamdata ai warn.

dMd
21-12-10, 21:16
@robertk ... fara suparare, tu ai probleme si nimeni nu este obligat sa iti raspunda tie promt. Si stii de ce ? - tocmai pentru ca este un forum liber. In plus dupa doar 4 postari (si acestea tot nelamuriri) nu prea este moral sa iti dai aere si sa judeci pe cineva care totusi iti da un raspuns. Parerea mea ... altfel vei primi raspunsurile cuvenite.

robertk
22-12-10, 12:40
@dMd Nu am obligat pe nimeni sa raspunda prompt...
deci fara suparare si cineva se supara...xDDD, poate se mai interpreteaza gresit, fiindca nu pot sa il dau un ton mesajului care il postez..si nu l-am judecat, doar i-am raspuns, la raspunsul lui, dupa ce cuvinte iti dai tu seama ca imi dau aere? . Mai zice in regulament: evitati offtopicul. Cer scuze.

@Val, Hai ma nenea ca nu aveam de unde sa stiu, deaia sunt pufan..
Imi cer scuze daca te-ai suparat.

Puteti sa inchideti daca nu mai este nimic de facut aici! Multumesc din nou! :D

val
22-12-10, 12:45
Pufan, pufan, nu-i cu suparare; toti am fost incepatori. Varsta pe care ai trecut-o in profilul tau este reala?