PDA

View Full Version : Amplificator de semnal



dyngo
22-02-07, 11:59
Salut
Am o intrebare... exisa amplificatoare de semnal sau ceva de genul asta?
Nu reusesc sa trec de 61-62%semnal si calitate 95-98% pe Echosmart 690, iar pe Humax-ul care este legat prin loop de Echosmart nu trec de 30-35% semnal si calitate 85-90%.
Lungimea cablului pana la motor este de 55-56 m, nu mai i-mi aduc aminte ce indicativ are cablul... dar stiu ca este dublu ecranat si miezul are 1.2-1.3mm. din ce am inteles de la cei care au facut montajul, ca este cablu pentru traversari sau coborari.

-minus
22-02-07, 12:07
Salut
Am o intrebare... exisa amplificatoare de semnal sau ceva de genul asta?
Nu reusesc sa trec de 61-62%semnal si calitate 95-98% pe Echosmart 690, iar pe Humax-ul care este legat prin loop de Echosmart nu trec de 30-35% semnal si calitate 85-90%.
Lungimea cablului pana la motor este de 55-56 m, nu mai i-mi aduc aminte ce indicativ are cablul... dar stiu ca este dublu ecranat si miezul are 1.2-1.3mm. din ce am inteles de la cei care au facut montajul, ca este cablu pentru traversari sau coborari. pai calitatea te intereseaza pe tine la parametri pe care ii ai este excelent pentru un amplificator de semnal intra pe; www elstar.ro sau la; www D&K satelite.ro dar la lungimea pe care o ai parametri de receptie sunt excelenti.Spaniolul :wink:

dyngo
22-02-07, 12:17
Si atunci ce pot sa fac ca sa ajunga si in Humax semnal mai puternic? pt ca pe anumite canale care in Echo intra pe Humax da lipsa semnal...

-minus
22-02-07, 12:23
Si atunci ce pot sa fac ca sa ajunga si in Humax semnal mai puternic? pt ca pe anumite canale care in Echo intra pe Humax da lipsa semnal... Aici e vorba de tuner care in cazul tau tunerul de la echosmart este mai bun decit cel de humax.Spaniolul :wink:

dyngo
22-02-07, 12:43
Aici e vorba de tuner care in cazul tau tunerul de la echosmart este mai bun decit cel de humax.Spaniolul :wink:

nu stiu ce sa zic... aseara am verificat cu un satfinder si in momentul in care antena era inafara satelitilor pe finder era semnal 0 iar pe Echo 40% constant...

-minus
22-02-07, 12:50
Aici e vorba de tuner care in cazul tau tunerul de la echosmart este mai bun decit cel de humax.Spaniolul :wink:

nu stiu ce sa zic... aseara am verificat cu un satfinder si in momentul in care antena era inafara satelitilor pe finder era semnal 0 iar pe Echo 40% constant... Diferenta este sesizabila la un transporder puternic de ex pe astra D+ si vezi ce diferenta de semnal exista intre cele 2 receptoare :wink:

XVanish
22-02-07, 17:39
Aceeasi problema o am si eu.. reglez bine antena pe un sat (transponderele uzuale) dar tot sunt nevoit sa misc antena cu 0,3-0,5 pe H_H ca sa prind semnal bun pe alt transponder pe care initial am semnal foarte slab...cam nasoala treaba...

dyngo
24-02-07, 20:53
Am ajuns la concluzia ca o parte din problemele mele cu semnalul se rezolva prin inlocuirea lnb-ului actual cu unul twuin, asta pana la achizitionarea unei noi antene...
Ce LNB twuin ma sfatuiti sa iau?
Al doilea cablu este deja tras si este RG6U cu miezul de 1.1-1.2 mm(50m), legat la o antena DVB-T. Pot sa il folosesc pentru viitorul lnb twuin? :?:

-minus
24-02-07, 21:21
Am ajuns la concluzia ca o parte din problemele mele cu semnalul se rezolva prin inlocuirea lnb-ului actual cu unul twuin, asta pana la achizitionarea unei noi antene...
Ce LNB twuin ma sfatuiti sa iau?
Al doilea cablu este deja tras si este RG6U cu miezul de 1.1-1.2 mm(50m), legat la o antena DVB-T. Pot sa il folosesc pentru viitorul lnb twuin? :?: Cablulk e ok poti sal folosesti iar lnb iti recomand de la elstar;The Smart Titanium TSX Single Universal LNB is a high quality product combined with the newest technology so the Titanium-Edition is able to work with a noise figure of 0,3 dB.

Adauga in Cos / 950.000 Lei / 95 LEU NOU :wink:

dyngo
24-02-07, 21:51
Vad ca in oferta mai au un LNC 0.2 db Globo Twin off. Univ., nu crezi ca ar fi mai bun?

-minus
24-02-07, 22:22
Vad ca in oferta mai au un LNC 0.2 db Globo Twin off. Univ., nu crezi ca ar fi mai bun? 0,2 sau 0,3 nu e mare diferenta este vorba de factorul de zgomot,ca sensibilitate la receptie sunt bune amundoua alege ce crezi ca ti se potriveste financiar. :wink:

dyngo
24-02-07, 22:24
Nu este vorba de bani... cu 10Ron in sus s-au in jos tot aia este. Pe mine ma intereseaza sa am semnal cat mai bun... :D

-minus
24-02-07, 22:28
Nu este vorba de bani... cu 10Ron in sus s-au in jos tot aia este. Pe mine ma intereseaza sa am semnal cat mai bun... :D deci amundua sunt bune in privinta semnalului :wink:

dyngo
04-03-07, 09:17
Gata... am reusit sa instalez noul lnb Hirschmann Twin 0,3db.
La prima vedere nu este mare diferenta de semnal si calitate pe Echosmart, parca putin mai slab semnalul... dar asta poate fi din cauza reglajului, pentru ca incepuse ploaia si nu am mai insistat :D
Pe Humax semnalul a crescut de la 30-35% la 54-56% pe tp-uril mai puternice si calitate 92-98% pe unele chiar 100% :lol:
Acum a mai aparut o problema care pana acum nu am observato:
Dupa ce am scanat din nou cu humax-ul Astra am observat ca nu intra toate pachetele de la premiere :cry: Am incercat sa scanez si fiecare tp in parte cu toate datele bagate manual si degeaba... Restul pare a fi ok.
De la ce poate fi???

-minus
04-03-07, 10:06
Gata... am reusit sa instalez noul lnb Hirschmann Twin 0,3db.
La prima vedere nu este mare diferenta de semnal si calitate pe Echosmart, parca putin mai slab semnalul... dar asta poate fi din cauza reglajului, pentru ca incepuse ploaia si nu am mai insistat :D
Pe Humax semnalul a crescut de la 30-35% la 54-56% pe tp-uril mai puternice si calitate 92-98% pe unele chiar 100% :lol:
Acum a mai aparut o problema care pana acum nu am observato:
Dupa ce am scanat din nou cu humax-ul Astra am observat ca nu intra toate pachetele de la premiere :cry: Am incercat sa scanez si fiecare tp in parte cu toate datele bagate manual si degeaba... Restul pare a fi ok.
De la ce poate fi??? Nu toate pachetele de premiere se pot receptiona bine din cauza transporderului care are un semnal mult mai mic fata de cel care iti intra,deci trebuie sa orientezi antena in asa fel incit sa ai un semnal pe transporderul care nu ti-l ia de regula eu pe echolite 790 am semnal maxim 47% dar este ok asta cu o antena de 1,20 nu stiu daca iti va intra avind o antena mai mica, :D :wink:

dyngo
04-03-07, 10:47
Ok am inteles, daca tine vremea asa o sa incerc sa mai reglez putin lnb-ul.
Problema apare doar pe Humax..., pe Echosmart690 este ok, de exemlu acum pe "premiere live" am semnal54% si calitate 49% dar se vede bine cu o antena de 1.10(Echosmart)

-minus
04-03-07, 10:51
Ok am inteles, daca tine vremea asa o sa incerc sa mai reglez putin lnb-ul.
Problema apare doar pe Humax..., pe Echosmart690 este ok, de exemlu acum pe "premiere live" am semnal54% si calitate 49% dar se vede bine cu o antena de 1.10(Echosmart) Pai atunci inseamna ca humax are tunerul mai slab :D asta patesc si eu cu kaon pe el nu am semnal in schimb pe echolite vad lejer :D :wink:

dyngo
04-03-07, 11:01
Sa fie ceva defect in Humax???
Macar sa stiu, ca sa pot sa il duc la reparat acum cat este in grantie...

-minus
04-03-07, 11:04
Sa fie ceva defect in Humax???
Macar sa stiu, ca sa pot sa il duc la reparat acum cat este in grantie... nu e nimic defect in el :D doar ca nu este la fel de bun in receptia semnalului,are tunerul mai slab atita tot,daca vrei sa vezi cu el trebuie sa pozitionezi perfect antena pe ASTRA,daca la echosmart ai semnal 54% ca sa vezi si cu humax trebuie sa ai minim 60% pe echosmart :D

XVanish
04-03-07, 12:42
Globo monobloc 0.2 dB si sunt multumit de el...

dyngo
11-03-07, 10:25
O chestie interesanta referitoare la pachetul premiere si humax...
Dupa ce m-am chinuit cu scanatul tp-urilor pt premier, am bagat in humax o lista de canale gata facuta si surpriza... intra toate canalele :lol: , inclusiv cele care prin scanare nu intrau si culmea... au acelasi nivel de semnal si calitate, ca si cele care au intrat prin scanare