PDA

View Full Version : Probleme card Focus in smargo+



stefg27
07-12-10, 21:29
Salutare.
De cateva zile am achizitionat un smartreader+ pentru a pune cartela de focus pe un DM800. Problema care o am si nu am gasit rezolvare inca, este ca nu reusesc sa fac sa functioneze pe imaginile noi cu OE1.6 (am incercat si cu dreamelite si gemini5.1 si cu openpli). Pe o imagine de la gemini 4.7, merge fara probleme cu setarea in cccam - SERIAL READER : /dev/usb/tts/0 smartreader+
A mai intampinat cineva problema asta? sau aveti idee din ce cauza se intampla asta?

Diablo1
08-12-10, 00:27
Sal

Da smargo cum lai setat in Pc ?
In Pc scoate Dreambox setarea de la smargo pentru ca ai imagine cu cu OE1.6
Cu asta ai incercat ?
SERIAL READER : /dev/ttyUSB0 smartreader+
Scria asta si zi dupa ce zice

stefg27
08-12-10, 08:58
smargo l-am setat "dreambox", ca asa am gasit peste tot scris (daca vreau sa-l folosesc pe DM si nu pe calc). Si da, am incercat si cu /dev/ttyUSB0. La un moment dat, nu stiu cum am facut (tot citind indicatiile de pe net) si in telnet mi-a aparut ca gaseste ftdi si portul este USB0. Am facut setarile in cccam...si nimic

Diablo1
08-12-10, 10:26
Nu e bine setarea pentru Dreambox schimba Normal
Pentru imaginile cu OE1,6 pentru ca are un nou kernel
Iar in CCcam Cfg modifici asa cum tiam scris
SERIAL READER : /dev/ttyUSB0 smartreader+

stefg27
08-12-10, 13:22
Asa o sa fac... sper sa se rezolve. Sunt putin nedumerit, din cauza ca la imaginea gemini 4.7 in momentul in care introduceam smargo in slot mi-l recunostea imediat, insa acum, la imagini OE1.6 (dreamelite 1.33, openpli, chiar si gemini5.1) nu mai imi arata ca il recunoaste, si nu il gasesc la device!!

mondo
08-12-10, 21:31
La Dream Elite 1.3.3 trebuie sa activezi cardreaderul pe usb: apesi de doua ori buton albastru -> Kernel Modules Manager ->Other Usb card readers chipset pl2303: yes

stefg27
09-12-10, 00:33
Gata, am rezolvat-o! Multumesc mult.
Problema a fost ca aveam setat pe smargo "dreambox" si nu "normal". Dar pe forumuri, nu am gasit nicaieri explicatia ca daca ai imagine OE 1.6 trebuie schimbata setarea in smargo.

Diablo1
13-12-10, 21:05
Depinde pe ce forumuri
Aici Da :)