PDA

View Full Version : Inregistrare DVR prin CIFS/NFS cu macroblocuri



SAFETRON1
04-12-10, 23:12
Inregistrarea DVR prin CIFS/NFS merge cu macroblocuri.Am incercat mai multe imagini (in limita timpului disponibil) si din pacate nu am gasit una care sa elimine problema macroblocurilor.Tin sa precizez ca scot din ecuatie problemele de retea sau de viteza HDD , prin aceeasi retea am facut capturi de pe programe HD si merg perfect.Din punctul meu de vedere problema tine clar de imagine dupa cum am vazut in diversele versiuni de imagini testate (am intalnit o imagine gemini care restarta receiver-ul dupa cca 1 min de inregistrare pe canale cu mai multe piste audio/subs gen Viasat History).

Va rog pe toti care stiti o versiune de imagine care merge ok pe DVR sa postati aici.

p.s. am uitat sa menitonez ca este vorba despre dm 500 ( singurul pe care il am la indemana saptamana asta).

merci

fery21
05-12-10, 17:35
si ma rog e 500HD ? sau SD ?

SAFETRON1
05-12-10, 18:00
Off , am uitat sa pun S-ul dupa 500 :chair: ......despre "anticul pitic" e vorba :)

zappa
06-12-10, 06:19
Pli ai incercat? Mie imi mergea inregistrarea cu ngrab pe orice imagine.

SAFETRON1
06-12-10, 17:16
Cu ngrab nu am probleme , merge pe orice canal indiferent de cat de mare sau mic este bitrate-ul respectivului stream.Vreau DVR pt ca am nevoie de toate pistele audio/subs de pe unele canale iar ngrab-ul nu-mi ofera aceasta optiune.
Ce versiune a imaginii pli propui sa incerc??

Einstein
07-12-10, 10:19
Daca tin minte bine, cu gemini 4.2 parca imi mergea cifs...

zappa
07-12-10, 15:36
Incearca ultima versiune de pli.

SAFETRON1
13-02-11, 20:22
Ca sa nu las problema neelucidata , manifestarea s-a datorat imbatranirii componentelor.Dupa o anumita perioada receptorul a murit definitiv.