PDA

View Full Version : HTPC: " ASRock 3D Vision "



qwess
02-11-10, 23:13
pentru cei interesati de un sistem HTPC:
oare daca ii punem si un sistem DVB prin USB, ce dracie iese?

ASRock 3D Vision

CPU
- Intel® Core™ i5-460M Mobile Processor
- Support Intel® Core™ i7 / i5 / i3 Mobile Processor Family

OS
- Microsoft® Windows® 7 / 7 64-bit / Vista™ / Vista™ 64-bit / XP / XP 64-bit compliant

*Due to VGA driver limitation, 3D function only supports Windows® 7 / 7 64-bit / Vista™ / Vista™ 64-bit.
Chipset
- Mobile Intel® HM55 Express chipset
Memory
- 2 x 2GB DDR3 1066MHz
- Support DDR3 1066MHz, 2 x SO-DIMM slots, Max. up to 8GB*

*Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.
VGA
- NVIDIA® GeForce GT425M Graphics, NVIDIA® 3D Vision Capable
HDD
- 500GB, 7200 rpm
- Support 2.5" SATA HDD
ODD
- BD Combo
Front I/O- 2 x USB 3.0
- 1 x MIC
- 1 x Head Phone
- 4-in-1 Card reader (MMC/SD/MS/MS PRO)
Rear I/O- 1 x HDMI-1.4a
- 1 x DVI-I
- 5 x USB 2.0
- 1 x S/PDIF
- 1 x eSATAII*
- 1 x USB 3.0

*For eSATA function, Hot Plug function is supported in AHCI mode only. IDE mode does not support Hot Plug function.
LAN
- Gigabit LAN
Sound
- 7.1 CH HD Audio with THX TruStudio Pro™
WiFi
- 802.11b/g/n
Remote Controller
- MCE Remote Controller
Power Unit
- 90W/19V Adapter
Dimension
- 200mm(W) x 70mm(H) x 200mm(L)
Volume (liters)
- 2.8L



ASRock Vision 3D 137B Review (http://www.bit-tech.net/hardware/pcs/2010/10/07/asrock-vision-3d-mini-pc-135b-review/1)

video 1 (http://www.youtube.com/watch?v=X1HwqBodanA)
video 2 (http://www.youtube.com/watch?v=vcrIkc6YQbY&feature=mfu_in_order&playnext=1&videos=3LQ78rPqxz4)
(http://www.youtube.com/watch?v=vcrIkc6YQbY&feature=mfu_in_order&playnext=1&videos=3LQ78rPqxz4)

mario08
03-11-10, 00:04
In general la astfel de "cutiute" raportul pret/performanta este cam slab ( vezi familile anterioare de ION )
In plus sintem conditionati de forma constructiva pt. a putea instala/diversifica alte tipuri de device-uri ( tv tuner intern mai performante in comparatie cu cele externe pe usb ) si o conectivitate instabila in timp a device-urilor pe usb ( basca cabluri in plus - fata de un tv tuner intern )
Prefer HTPC-urile pe uATX care au in general un raport pret/performanta mult mai bun si o diversificare/instalare de device-uri mai mare ( parerii personale )

qwess
03-11-10, 13:01
de acord @mario08 nu le putem compara, insa ideea era componenta hw destul de completa si puternica pe un case de asemenea dimensiune[- 200mm(W) x 70mm(H) x 200mm(L)], 8 USB din care 3 in v.3.0, HDMI la v.1.4a, eSATAII, odd: BD combo,CPU, Chipsetul si cartea grafica destul de ok,compatibilitatea 3D video/games. cat despre porturile USB,... desktop-ul meu are 8 ani cred si nu am probleme de pierdere semnal.
problema cablurilor da, dar cat ar fi de complet un sistem tot gasim sa-i atasam ceva, intradevar putem diminua volumul acestora.
Ce imi place la el: dimensiunile extreme + prezenta unei u.o. BD, configuratia, un consum redus.
Ce nu imi place: probleme in multitasking, lipsa overclock- aviz gamerilor-pretul :)
Cei ce vor o performata mai ridicata si nu ii deranjeaza un case mai mare, clar vor alege o placa de baza ( x )atx cu configuratia dorita in functie de cerinte si buget.
Daca tot am deschis acest subiect, si sunteti de acord hai sa vedem si alte configuratii de HTPC-uri de luat in seama:
criterii:
1. performante:bune-f bune
2. prezenta unei UO BD( in opinia mea, obligatorie pentru un HTPC)
3. conectivitate-performante retea(wifi-N)
4. consum cat mai redus
5. silentiozitate
6. dimensiune (excluse cele cat biroul)
7. pret

me1960
03-11-10, 13:09
Salut ,

acest HTPC : http://www.satmultimedia.ro/HTPC/ZOTAC-ZBOX-HD-ID11.html

il are cineva ?

Plusuri ... ?
Minusuri ... ?

Multumesc frumos , in avans ...

qwess
03-11-10, 13:20
chiar aseara inainte de a posta cele de sus, mi-a fost prezentat de catre un amic, eram decis sa-l iau dar dupa cateva cautari:
un review:
http://blog.insanegenius.com/2010/05/zotac-zboxhd-id11-first-impressions.htmlvezi si in dreapta la Blog Archive

mario08
03-11-10, 16:34
In general dupa cum am mai scris nu sint adeptul "cutiutelor" ( fiecare cu pasariciile lui ) si prefer un HTPC compus pe bucati/componente fiindca sint cateva atu-uri la cele scrise de mine mai inainte pe care nu le regasesti la "cutiute" in general :
- garantia mai mare in general pe componenta decat ca sistem/cutiuta
- raport pret/performanta per componenta la alegerea userului si nu esti conditionat/obligat de dimensiuni sau alte lucruri ca la sisteme/cutiute
HTPC-ul in conceptie propie ar fii alcatuit din :
- pl. baza uATX cu chipset 890GX , preferabil versiunile cu 1 slot pci-e 16x , fiindca nu il fac pt. games , ci multimedia
- un procesor AMD 2/3 nuclee , fiindca exista posibilitatea deblocari a celorlalte nuclee de pe pl. de baza ( in cazul proces. cu nuclee blocate )
- 2 x 2Gb ddr3 si asta deoarece 512Mb cel putin vor fii shared cu pl. de baza pe partea de video
- hdd la alegerea fiecaruia
- o unitate combo blue-ray reader/dvd-rw cel putin in momentul actual
- un dvd-rom pt. a nu forja/forta unitatea combo , stiind faptul ca sint destul de pretentioase la scriere , iar folosirea indelungata numai pe partea de citire automat va duce la deteriorari mai mici/mari in timp a partii mecanice/optice
- o carcasa uATX care sa poata cuprinde cele de mai sus
- o sursa de minim 500W doar pt. cele descrise mai sus , sau de putere mai mare in cazul instalari si altor componente ( in afara de cele descrise mai sus )
Acum la HTPC-ul de baza de mai sus se poate adauga optional diferite tunere tv interne :
- all-in-one : Hauppauge HVR 4000 - pci / Hauppauge PVR 4400 -pci-e sau alte modele/firme ( insa modelele date ca exemple mi se par cele mai complete , parere personala )
- DVB-S/S2 : aici sint mult mai multe modele si fiecare in functie de doleante/buzunar si tot asa pe pci/pci-e
- DVB-T : cu/fara compresie hardware ( in cazul unui proc. mai slab ) , dual, hybrid si tot asa pe pci/pci-e
- DVB-C : e aici lucrurile sint putin mai indoelnice in sensul ca trebuie intai sa vedem daca se merita sau nu in investitia unui astfel de tuner din cauza imperecherilor facute de dth-urile autohtone care au servicii de dvb-c
Personal daca nu as aveea Hauppauge-ul HVR 4000 as merge pe un tandem :
- Tevii S470 + Avermedia Capture HD ( Avermedia 3D Capture HD )
Eventual o pl. grfica mai performanta daca ma tine buzunarul si mai mult in ideea de a putea sa joc jocuri mai noi la niste detalii mai avansate , cu chipsetul 890GX fiind probabil mai limitat fata de o pl. video dedicata
Insa atentie , sa nu uitati in a va schimba si sursa cu una mai performanta/putere mai mare stiind faptul ca pl. video sint in general "gurmande"
E pe baza acestor ideii de mai sus fiecare isi poate alcatui un HTPC in functie de cunostintele avute si/sau buzunarul disponibil
In plus personal nu sint adeptul display-urilor pe carcase sau ca accesorii la HTPC , fiindca nu imi construiesc un HTPC pt. a ma uita pe display-ul in cauza ( acesta derajand pe intuneric din cauza iluminarii propie ) si nici sa folosesc un HTPC doar pt. a asculta muzica ( in acest caz un media player de dimensiuni si costuri reduse face fata cu brio pt. redare audio/posturi de radio )
Unii sint convins ca imi vor sustine ideile alti nu si mi-se pare firesc , fiindca fiecare are conceptiile propii legate de HTPC