PDA

View Full Version : propunere



comerciantul
03-12-07, 23:32
salut.
uite, de cand am devenit si eu pasionat al receptiei prin satelit, m-am gandit la un mare minus pe care il prezinta forumurile de specialitate. acestea se adreseaza in general celor care au cunostinte medii-foarte bune in ale acestor probleme.
insa eu de cand mi-am luat antena, am citit sute de pagini de forumuri. m-am lamurit putin. am discutat cu mai multi dintre membrii forumuli acestuia. trebuie sa recunosc faptul ca sunt cativa oameni de milioane care isi fac timp si ptr invatacei.
ma gandeam sa facem un topic cu elemente esentiale; si cat mai simple sa poate fi intelese si de bunica, ma intelegeti ce vreau sa spun, astfel incat cei care habar n-au ce-i ala un receiver sa poata sa isi dea seama cu ce se mananca treaba asta.

ce ziceti de treaba asta?

dragsat
03-12-07, 23:43
pai asa ne iei painea de la gura. Trebuie sa ramana cineva cu sapa, cineva cu receptorul,cineva cu decodarea si tot asa :D

-minus
04-12-07, 07:21
salut.
uite, de cand am devenit si eu pasionat al receptiei prin satelit, m-am gandit la un mare minus pe care il prezinta forumurile de specialitate. acestea se adreseaza in general celor care au cunostinte medii-foarte bune in ale acestor probleme.
insa eu de cand mi-am luat antena, am citit sute de pagini de forumuri. m-am lamurit putin. am discutat cu mai multi dintre membrii forumuli acestuia. trebuie sa recunosc faptul ca sunt cativa oameni de milioane care isi fac timp si ptr invatacei.
ma gandeam sa facem un topic cu elemente esentiale; si cat mai simple sa poate fi intelese si de bunica, ma intelegeti ce vreau sa spun, astfel incat cei care habar n-au ce-i ala un receiver sa poata sa isi dea seama cu ce se mananca treaba asta.

ce ziceti de treaba asta?


Tocmai de aceea exista acest thread;'Coltul Pufanului' unde nu intelegi intrebi,degeaba vom explica pe intelesul bunicii ca vor fi altii si altii care iar nu vor intelege mai nimic,asa intrebi si ti se va raspunde la subiect,exista mii de threaduri pe sute de forumuri despre asa ceva si tot degeaba,sunt unii care nu pot intelege deoarece se lovesc pentru prima oara de aceasta notiune;satelit! deci; intrebi si ti se raspunde!

vladcarama
04-12-07, 13:30
E buna ideea, dar cred ca cei care stau pe acest forum sunt mai mult sau mai putin informati despre elementarul minim de ce se poate face cu o antena parabolica si un reciever.
Cei care nu stiu nu au dacat sa intrebe, si noi le vor raspunde la toate intrebarile de care suntem competenti.

Iata de exemplu eu am o intrebare: De ce pe Astra 19,2 si Astra 23,5 nu am semnal pe transpoderele Premiere si Kabel Deutschland. Pe celelate semnalul e super ajunge si la 85/86 / 100. Eu am SS2. Nu stiu poate intrebarea e elementara, dar poate si dificila.

Cine are asa intrebari sa le dea pe fir. Pa

Multumesc anticipat la raspuns. Voi fi bucuros sa ajut si eu pe cineva cu raspunsuri. Am motor si receptionez vreo 30 sateliti. Asa ca intrebati.

pacala68
04-12-07, 13:43
Iata de exemplu eu am o intrebare: De ce pe Astra 19,2 si Astra 23,5 nu am semnal pe transpoderele Premiere si Kabel Deutschland. Pe celelate semnalul e super ajunge si la 85/86 / 100. Eu am SS2. Nu stiu poate intrebarea e elementara, dar poate si dificila.
Intrebarea este absurda .
Ghicitoare : ce locatie are userul ??

vladcarama
04-12-07, 13:57
Sunt din centrul Republicii Moldova.

-minus
04-12-07, 16:38
Sunt din centrul Republicii Moldova.



Nu toate fasciculele sunt in aria de acoperire a Romaniei,multi nici macar o parte din pachetul Premiere nul vad cu antene de 1,80
http://www.lyngsat-maps.com/astra1g.html

vladcarama
04-12-07, 17:42
Nu toate fasciculele sunt in aria de acoperire a Romaniei,multi nici macar o parte din pachetul Premiere nul vad cu antene de 1,80
http://www.lyngsat-maps.com/astra1g.html

Multumesc. Totul e clar. Nu am ce mai invarti antena aiurea si a-i cauta unghiuri.

Nu inetleg de ce l-i s-a parut absurda intrebarea unora?

-minus
04-12-07, 18:09
Multumesc. Totul e clar. Nu am ce mai invarti antena aiurea si a-i cauta unghiuri.

Nu inetleg de ce l-i s-a parut absurda intrebarea unora?
Nu li sa parut absurda,dar.. se asteptau sa cunosti hartile date de lyngsat referitoare la aria de acoperire daca tot ai acces la net,asta era problema ,in rest .spor la topicuri!

laleauaneagra
04-12-07, 19:17
Intrebarea este absurda .
Ghicitoare : ce locatie are userul ??


ptr cine nu-l cunoaste pe smv el e un pic mai dur asa ca sa nu se supere uni pe el(fara motiv)

scuze de off

claudiu
04-12-07, 22:39
si ca o completare ,ar fi tare bine ca fiecare sa isi puna locatia reala cind se inscrie si isi completeaza profilul,nu sa dea locatii la misto sau sa puna tot felul de ciudatenii.Ar da si o nota de seriozitate .
@vladcarama
ca sa primesti un raspuns precis trebuie sa vii cu amanunte.La intrebarea ta trebuia adaugata locatia si dimensiunea antenei.

vladcarama
05-12-07, 15:20
si ca o completare ,ar fi tare bine ca fiecare sa isi puna locatia reala cind se inscrie si isi completeaza profilul,nu sa dea locatii la misto sau sa puna tot felul de ciudatenii.Ar da si o nota de seriozitate .
@vladcarama
ca sa primesti un raspuns precis trebuie sa vii cu amanunte.La intrebarea ta trebuia adaugata locatia si dimensiunea antenei.

Locatia am spus ca e Centrul Republicii Moldova, iar antena are 0,9 m.

Ar fi o solutie cu o alta antena de o alta dimensiune?

Si ce inseamna cifrele acelea din ariile de acoperire ale satelitilor: 54, 52, 48, 43, 32 etc.

Multumesc.

laleauaneagra
05-12-07, 15:23
Si ce inseamna cifrele acelea din ariile de acoperire ale satelitilor: 54, 52, 48, 43, 32 etc.


ca semnalul devine din ce in ce mai slab,incepand din interior spre exterior

-minus
05-12-07, 15:24
Locatia am spus ca e Centrul Republicii Moldova, iar antena are 0,9 m.

Ar fi o solutie cu o alta antena de o alta dimensiune?

Si ce inseamna cifrele acelea din ariile de acoperire ale satelitilor: 54, 52, 48, 43, 32 etc.

Multumesc.

Sunt DBW in functie de puterea lor iti dai seama de marimea antenei,aici ai nr de DBW si marimea in cm a antenei;
http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra1g.html
pentru zona ta iti trebuie minim 180 cm dar cu sanse destul de reduse de receptie

staric
05-12-07, 15:33
Si ce inseamna cifrele acelea din ariile de acoperire ale satelitilor: 54, 52, 48, 43, 32 etc.

vezi aici: http://www.sateliti.org/showthread.php?t=1883

vladcarama
06-12-07, 09:51
Multumesc, ma limpezesc in aceasta problema.