PDA

View Full Version : Sharing local 2 echo 791 cu un card viacces AKTA



StelianS
27-09-10, 21:19
Incerc sa leg cele 2 receptoare in share local pe un cablu serial pentru a vedea pe ambele receptoare programele de pe un card Viacces AKTA Tv, am setat receptorul cu card ca master iar cel fara card ca slave. Cablul serial 2-3, 3-2, 5-5. Intimpin urmatoarea problema: pe slave se decodeaza cateva secunde apoi imi apare canal codat, dupa cateva minute isi mai revine si iar decodeaza cateva secunde apoi iar se blocheaza. Am incercat pe ambele receptoare sa schimb acelasi tip de soft mai nou, mai vechi nu reusesc sa fac decodarea pe slave cursiva, va rog pe cei ce au realizat astfel de share sa ma indrume cu un sfat, va multumesc. :dance:

cipryDXfeed
28-09-10, 11:50
Pune la master (max slave number 1)

La slave ( slave serial number 1 , max slave number 1)

Ce lungime are cablul?

mvh
28-09-10, 17:20
Si eu cred ca problema este de la cablul serial ce comunica intre cele doua receptoare. Prea lunga sau deteriorata. UTP este cel mai indicat.
Softurile v3.79 si v3.80 sunt in regula la share local.
Eventual la MENU+9236 parca se regleaza si viteza la comunicare.
Numai bine.

horatyu
29-09-10, 12:19
propblema cred ca e in softurile noi , daca s-au facut toate setarile ok,
depinde daca poti sa pui un soft vechi pana in 3.34 , dupa asta au aparut probleme ...chiar daca se selecteaza optiunile din meniurile ascunse nu lucreaza cum trebuie sharingul local sau cel pe net


poate la menu+9231 sa fie tipul cardului viacces
si la menu+9236 sa fie pus la master optiunea de sus prima si la slave optiunea din mijloc sa fie prima(first)


succes

StelianS
29-09-10, 19:48
Cablul cu care fac probe este scurt 2m am setat corect master, slave si prioritatile card, cardshare tot la fel pe slave se blocheaza imediat si isi revine aleator pt scurt timp maxim 10 secunde.