PDA

View Full Version : SS2 HD & Windows Media Center



allplay
21-11-07, 17:07
Se poate folosi Windows Media Center cu telecomada sa ptr. a putea receptiona programele captate de ss2 ?

Ideea e urmatoarea:

Doresc sa folosesc in living un singur device, mai exact doar un PC desktop ultraperformant, care sa integreze toate solutiile media.

Avand in vedere ca livingul este destul de mare iar receptorul IR al SS2 este de kkt, deci solutia de a programa totul pe o singura telecomanda nu este viabila, ma gandesc sa folosesc doar telecomanda Windows Media Center si nu stiu in ce masura este comaptibila cu SS2.

Windows Media Center cica stie sa capteze si semnal satelit, si totusi de unde isi ia setarile de configurare a satelitilor? Ce se intampla daca imi pun si un Phoenix ptr. o cartela locala?

Mentionez ca nu dispun inca de device-uri ca sa fi incercat macar testarea, prin urmare rog daca veniti cu solutii sa o faceti intr-un mod cat mai explicit (printscreen-uri would be nice :) )

Multumiri anticipate !

pacala68
21-11-07, 18:47
din pura curiozitate : cine este Windows Media Center ??
pe windows XP stiu ca se poate tot ce vrei tu ; dar fiind in ceata cu mediacenterul si telecomanda lui care nu-i de kk nu ma pot pronunta .
Pe XP sint DVBPlayere consacrate care stiu sa accepte setarile de configurare a satelitilor , despre WMC chiar n-am habar .
Daca pui un Phoenix interface ( sau alt device hw care-o emuleaza ) si o sa bagi in ea un smartcard de la un provider de TvSat o sa o poti folosii sigur cu win XP / linux ( despre WMC nu-mi pot da cu parerea ) = o sa te mindresti cu un local-card

allplay
22-11-07, 13:20
WINDOWS MEDIA CENTER e fie un OS a Micro$oftului, fie un pachet de aplicatii media care ruleaza atat sub XP cat si sub Vista.
La pachetul OS-ului este livrata si telecomanda, dar se poate achizitiona si separat pentru a fi folosita in cazul utilizarii Media Centerului pe un alt OS (XP si/sau Vista).

pacala68
22-11-07, 14:07
Senzorul IF al SS2 este suficient de sensibil si destept ca sa fie universal : este pe port RS232 ( serial ) sau USB ; merge cu WinLIRC sau Girder sau poti sa scrii chiar tu o astfel de aplicatie ; cu winlirc poti folosii o multitudine de telecomenzi de la alte aparate electro-casnice ; poti sa-l cumperi odata cu placa , separat sau chiar sa-l manufacturezi tu ..... bunaciune linux :D

WMC este o simpla unflare de muschi a celor de la Micromoale , orice posibilitate de exprimare a lui este inferioara programelor consacrate .

Cumpara si instaleaza ,,instalatiea exterioara " ( antena / LBN / cablu ) si alege ce Skystar vrei ( SS2 - Standard definition sau SS-HD - High definition ) si da-i bataie ca vine vacanta de iarna :D

google : elstar / peruvision / prosat / d&k / skystar :D