PDA

View Full Version : DM500 stie oare USALS ?



ilies
02-09-10, 16:30
DM500S se impaca de minune cu montura H-H, cel putin la pozitionarea manuala.
Dar oare stie el USALS . Am vazut prin meniu Latitudine/Longitudine ;Go To X, dar asta din cate stiu eu nu e USALS....?

mesteru
02-09-10, 16:34
ba da si merge foarte bine.

dbhungry
02-09-10, 16:48
Confirm si eu, stie USALS, si daca te vei uita un pic pe wikipedia la USALS, sau pe site-ul celor de la STAB, care sunt parintii acestui protocol, cu siguranta iti vor fi de ajutor in viitor cele pe care le vei citi.

Nu stiu daca toate imaginile, cea standard precum si cele dezvoltate de alte echipe, se folosesc de aceeasi denumire de Goto XY, dar si aceasta este o forma "neoficiala" de a vorbi tot despre USALS.

O alta sursa credibila este firma producatoare, si care nu si-ar permite sa spuna despre receptorul lor ca "vorbeste" si pe "limba" USALS, fara ca sa fie asa.

dorinelu
02-09-10, 19:16
GOTOX=USALS

dupa ce ai bifat aici GOTOX apesi tasta albasta de pe telecomanda pentru next si acolo bagi coordonatele tale cu zecimale ..nu cu minute si secunde..

mateda
03-09-10, 09:24
Sanatate!
Din experienta mea : Settings by first_zipper + GoToX ca mai sus = Love adica functionare impecabila. Cu doua conditii : 1. Instalare impecabila; 2. Reset la motor, ca parca-s facute pentru emisfera sudica. Cel putin motoarele Strong HH.

laleauaneagra
03-09-10, 14:34
iar din experienta mea,settings personal si merge mai bine decat impecabil:)