PDA

View Full Version : Cel mai ieftin internet mobil preplătit



delta2k2
31-08-10, 01:06
După ce Vodafone, Cosmote şi Orange au lansat deja oferte de internet mobil pe bază de cartelă preplătită, şi operatorul de telecomunicaţii RCS&RDS a anunţat ieri că intră pe această piaţă

Preţul unei cartele este de trei euro fără TVA, dacă utilizatorul doreşte numai voce, şi creşte la 4,5 euro dacă se optează şi pentru internet, a anunţat ieri compania.

Creditul minim pentru serviciile de internet este patru euro, fără TVA, şi poate fi utilizat in următoarele 30 de zile. Cartela le permite utilizatorilor acces mobil la internet la viteze de pană la 7,2 Mbps.

Chiar dacă este cea mai ieftină de pe piaţă, oferta RCS&RDS are insă un dezavantaj. După cum precizează chiar comunicatul oficial al companiei, acoperirea se limitează la "peste 230 cele mai importante localităţi din Romania şi in peste 5.000 kilometri de drumuri naţionale". Nivelul minim de reincărcare al unei cartele preplătite este 0,5 euro (fără TVA).

Perioada de valabilitate a creditului este de şase luni, interval in care se pot iniţia apeluri şi trimite SMS-uri.


Articol complet aici (http://www.gandul.info/financiar/al-patrulea-jucator-pe-piata-internetului-mobil-preplatit-care-sunt-tarifele-7060201)



.

nykanor
31-08-10, 12:35
as dori sa pun o intrebare legata de acest subiect. sunt dintr-o localitate mai indepartata si am inteles de la rcs rds prinzi internet numai in zona 3g asa este sau acum se poate prinde de peste tot???:):):):):)

delta2k2
31-08-10, 12:41
După cum precizează chiar comunicatul oficial al companiei, acoperirea se limitează la "peste 230 cele mai importante localităţi din Romania şi in peste 5.000 kilometri de drumuri naţionale"


Cel mai indicat ar fi să vorbeşti cu un dealer local, poate ştie situaţia zonei in care locuieşti.




.

P8M1C0
10-10-10, 15:13
Deci am "belit" si eu ochii (abea acum) in articolul de mai sus! Vreau sa spun ca este slabutz...primi care au oferit si inca ofefa internet mobil prepay sunt zapp...@nykanor daca mai e "valabila" treaba...vezi ce operator are semnal mai bun la tine si ala e...te dai pe operatorul respectiv...:)
p.s.: la rcs e ca si cum nu ai avea internet...deci dial-up-ul il bate la cur :D sunt prea multi pomanagi pe retea (abonati care primesc moka) si reteaua aglomerata...rezulta internet la fel de varza! :)

malefycu
10-10-10, 18:34
Cred ca nu ai incercat si cosmote prepay,eu unul am asa ceva si pachetul cu modem inclus si internet ptr 1 luna(10 euro/2 Gb trafic) costa la germanos 180 lei
Ca si viteza este cu mult peste ceilalti mai ales daca folosesti un modem de 21Mb, cel din pachet are 7,2Mb si chiar asta e viteza nu ca la rds,o reincarcare de 10 euro este 53 lei sau iti cumperi un sim tot cu 53 lei daca ai un modem decodat.
Alegerea este a ta dar nu vei regreta cu cosmote,problema ca si la rds zapp este ca nu prea au acoperire foarte mare.

mesterika
13-10-10, 13:15
este mai rapid decit Clicknet Mobile ?

malefycu
13-10-10, 15:48
Nu am avut cliknet mobil dar din cate stiu ei folosesc reteaua CDMA cea pe care au si cei de la zapp(EV-DO) care este limitat la aprox 3 mb/s,nu poti compara cu o retea 3G HSPA+ de 21mb/s