PDA

View Full Version : Amplificatorul poate ajuta?



bibisor200
13-11-07, 21:04
Salut!
Am nevoie de un sfat: Am folosit (din greseala) un DISEQC switch EMP 162W (2/1 Diseqc 2.0) care imi baga o atenuare ingrozitoare (cred ca sunt 7 dB). Am 2 optiuni:
1. Sa inlocuiesc comutatorul cu unul mai bun (ce alternative ar fi? In afara de Spaun, care nu il gasesc in Romania)
2. Sa folosesc un amplificator.

Pana cand fac rost de un comutator adevarat SPAUN SUR 211, ma gandesc sa pun un amplif de 10 db de la antech.ro (PR-310 - AMPLIFICATOR PENTRU BANDA 5-2400 MHZ). Din experienta voastra, voi ce ziceti? Ma rezolva acest amplificator? A mai folosit cineva?

Legat de amplificatoare am si eu o curiozitate: am vazut ca la Spaun sunt mai multe modele de amplificatoare de cablu: de 10, 20 db si variabile ca amplificare. La toate amplifurile se da o tensiune maxima in db/uV. Toate par a fi amplificatoare de interior, nefiind cu protectie speciala la outdoor. Intrebarea mea e daca astfel de amplif poate imbunatati cu ceva calitatea receptiei sau mai rau o strica? Si in fond unde se monteaza? Cat mai apropae de LNB - asa ar fi firesc, sau pe parcursul cablului, sau aproape de receptor? Si atunci ce mai amplifica? Zgomotul? Stiu, stiu, nu sunt amplificatoare pentru instalatii individuale - si totusi? A "experimentat" cineva?

Instalatia mea e compusa din antena fixa + parabolica cu motor, comutator diseqc si pozitioner - montate in ordinea aceasta.

Ar mai fi o solutie, dar nu cred ca ajuta prea mult in cazul de fata: sa cresc tensiunea pe iesirea receiverului cu 1 V. Asta cred ca e mai util cand e cablul lung (al meu e de 30m).

nirolf
14-11-07, 20:30
30 de metri nu e o problema.amplificatorul nu rezolva problema.exista disecq-uri cu alimentare sau ca alternativa pentru a remedia problema instalezi o antena mai mare.

bibisor200
16-11-07, 00:42
30 de metri nu e o problema.amplificatorul nu rezolva problema.exista disecq-uri cu alimentare sau ca alternativa pentru a remedia problema instalezi o antena mai mare.
Antena mai mare in nici un caz. Ca sa am aceiasi pierdere? E ineficient. Nu prea inteleg de ce nu e OK un amplificator... Daca am pierderi de 7 db pe diseq si mai am 2-4 db pierderi pe cablu, 10 db cat ar amplifica ar acoperi pierderile. Sau dau in alte probleme? Defazari, intermodulatii?
Da-mi niste idei de diseq cu alimentare. Model. Evetual care ar fi mai bune si s-ar gasi si in Romania. Dar sa nu fie EMP! M-am ars o data. E suficient. Si in plus am vazut ca si aceste diseqc cu alimentare au pierderi!
Faza cu Spaun este OK. O sa iau un SUR 211F. Dar o sa ma coste cam scump...

mihaiC
11-12-07, 23:41
Folosesc 3 amplificatoare linie 16-20dB LNB Triax dupa 3 diseqC2.0 4/1 puse toate pe suportul antenei apoi 15-20m cablu, am I>80 la receptoare (~ daca foloseam 2m cablu de la LNB la receptor) si ca faza am o intrare de LNB 1 la un diseqC ce-mi reduce I-ul de la 80 la 60 pe care nu o mai folosesc, dar acum am programe cu I> 80 si Q<46 care nu merg, mai studiez cauza: soft sau instalatie!