PDA

View Full Version : Intrebari incepator



Mircica
27-07-10, 16:31
Salut, sunt nou aici si am un bagaj foarte mic de cunostinte in domeniu, de aia va rog sa-mi explicati si sa-mi dati niste sfaturi. Vreau sa-mi iau o antena de 90-120 si un receiver satelit HD, si am niste neclaritati, din cate am citit pe ici pe colo, am inteles ca pot sa-mi cumpar echipament de receptie tv satelit, si nu trebuie sa imi procur cartele de abonament de la DTH-urile romanesti, pot receptiona canale .... free to air?
Am vazut in descrierea unui receiver DreamBox DM 500HD , 10/100 Ethernet Interface, ce presupune asta, pot receptiona conexiune internet sau conectez cablul de net la el pentru a-si face update?
Iar daca am 2 televizoare, trebuie sa am o iesire dubla de la LNB pentru 2 receivere?
In cele din urma ,vreau sa va intreb ce antena(si ce LNB-uri offset) si receiver HD imi recomandati, precizez ca vreau sa pun la o casa, nu la bloc.

laleauaneagra
27-07-10, 17:42
da poti vedea programele HD free,cauti aici http://www.flysat.com/ sau aici http://www.lyngsat.com/

acea conexiune internet e ptr cu totu altceva,ptr asta mergi si te documenteaza la sectiunea dreambox

da,ptr doua tv e recomandat un lnb dual,adica doua iesiri

referitor la ce antena,lnb sau receptor eu acolo nu ma bag,fiecare decide ptr el dupa o informare amanuntita:)
insa eu as incepe documentatia de aici:
receptor-dm 800 sau dm 500 HD
LNB-inverto sau invacom
antena-ai ai mai multe optiuni:)si incearca sa fie de 1.10

Mircica
27-07-10, 18:08
@laleauaneagra multumesc .
M-am uitat in manualul dreambox, la network..., dar nu spune clar pentru ce se foloseste Ethernet-u, din cate am vazut te conectezi la un server de provider de net prin satelit, daca esti abonat, oare gresesc sau am dreptate?

laleauaneagra
27-07-10, 18:20
gresit,crede ma ca e prea mult de explicat si de aia te am trimis sa te informezi dar nu din manualul lui ci aici pe forum la sectiuniile,DREAMBOX PTR INCEPATORI,DREAMBOX IMAGINI ETC si ai sa descoperi si singur:)

si mai mergi si pe la cccam si ai sa faci incet incet legaturile,cauti si cuvantu share:)

timp este

sa nu mi o iei in nume da rau fiind ca nu ti am scris cu rautate sau ironie:)

yky
27-07-10, 19:31
@Mircica.....Bine ai venit!

Acum la ceea ce ai intrebat ,sunt multe lucruri de luat in seama.
Depinde de ceea ce vrei sa receptionezi pana la urma. Stand la casa parca o antena de 90-120 e un pic cam mica (repet depinde ceea ce vrei sa vezi), sunt si sateliti care au semnal foarte puternic in anumite zone. Banuiesc ca punctul de receptie e undeva in Romania.

Programele pe sateliti sunt si codate si FTA(free to air....necodate adica) Ponderea este in schimb a celor codate pe diferite norme de codare (fiecare casa cu obiceiurile ei ).
Bine'nteles ca poti receptiona tot ce este FTA. Doar ca daca mai tarziu o sa vrei si ceva care este codat indiferent de norma .....apar anumite probleme pe care unele receptoare stiu sa o rezolve altele nu.
Referitor la dreambox500HD si acea mufa de Ethernet....da receptorul se poate conecta la internet si-si poate face update de soft prin acea mufa. Dar si tu din reteaua interna poti sa-l accesezi sa-i instalezi softuri sau sa-i modifici unii parametrii.
In cateva cuvinte nu se prea poate explica tot ce se poate face cu aceste tipuri de receptoare ....oricum posibilitatile sunt enorme.

DA la problema cu doua televizoare ai dreptate.
Ce model de receptor ,antena si lnb....e greu de estimat variante sunt multe. DM800 DM8000, DM 500HD, VU+duo,...chiar si Azbox, mai sunt inca modele pe care nu le-am enumerat si sunt bune.
Important e pretul ...nu-s foarte ieftine si iar trebuie sa ma repet ....depinde ce vrei sa faci cu ele.
La LNB si antena e simpla orientarea. Un LNB cu zgomot cat mai mic iar o antena cat mai mare( si aici intervine pretul si posibilitatile de montaj)

PS: raspunsul l-am scris de 2 ore dar nu am mai avut net :comp: ca sa-l si trimit...:D

Diablo1
27-07-10, 21:03
@laleauaneagra multumesc .
M-am uitat in manualul dreambox, la network..., dar nu spune clar pentru ce se foloseste Ethernet-u, din cate am vazut te conectezi la un server de provider de net prin satelit, daca esti abonat, oare gresesc sau am dreptate?

Nu trebuie sa fi abonat
Da te conectezi la serverul lor pentru a downlada diferite prg.,skin-uri ,etc
Pentru o conectie rapida intre router si rec cänd vrei sa schimbi softul (2-3 min) adica gemini,nabilo,dream elite etc
Tot la fel fiecare are serverul lui pentru a putea imbogati sistemul idividual cu un skin sau update, picon ......
Si bineinteles sa nu uitam de share

Mircica
28-07-10, 20:31
@Mircica.....Bine ai venit!

Acum la ceea ce ai intrebat ,sunt multe lucruri de luat in seama.
Depinde de ceea ce vrei sa receptionezi pana la urma. Stand la casa parca o antena de 90-120 e un pic cam mica (repet depinde ceea ce vrei sa vezi), sunt si sateliti care au semnal foarte puternic in anumite zone. Banuiesc ca punctul de receptie e undeva in Romania.

Programele pe sateliti sunt si codate si FTA(free to air....necodate adica) Ponderea este in schimb a celor codate pe diferite norme de codare (fiecare casa cu obiceiurile ei ).
Bine'nteles ca poti receptiona tot ce este FTA. Doar ca daca mai tarziu o sa vrei si ceva care este codat indiferent de norma .....apar anumite probleme pe care unele receptoare stiu sa o rezolve altele nu.
Referitor la dreambox500HD si acea mufa de Ethernet....da receptorul se poate conecta la internet si-si poate face update de soft prin acea mufa. Dar si tu din reteaua interna poti sa-l accesezi sa-i instalezi softuri sau sa-i modifici unii parametrii.
In cateva cuvinte nu se prea poate explica tot ce se poate face cu aceste tipuri de receptoare ....oricum posibilitatile sunt enorme.

DA la problema cu doua televizoare ai dreptate.
Ce model de receptor ,antena si lnb....e greu de estimat variante sunt multe. DM800 DM8000, DM 500HD, VU+duo,...chiar si Azbox, mai sunt inca modele pe care nu le-am enumerat si sunt bune.
Important e pretul ...nu-s foarte ieftine si iar trebuie sa ma repet ....depinde ce vrei sa faci cu ele.
La LNB si antena e simpla orientarea. Un LNB cu zgomot cat mai mic iar o antena cat mai mare( si aici intervine pretul si posibilitatile de montaj)

PS: raspunsul l-am scris de 2 ore dar nu am mai avut net :comp: ca sa-l si trimit...:D

Pai e un fel de casa de vacanta, la vreo 15 km de Suceava,spre N cred, vreau sa receptionez in general discovery,National Geogr,progra ssport(Sport.ro,eurosport) ceva programe muzica(UTV, KissFm, Mtv),primatv,antena1,3 cateva programe romanesti dar si straine vreau germane,franceze sau italiene,chiar si din state? si ProtvHD si TVR1HD cum pot sa le receptionez FTA sau cu cartela?
Ca sa receptionez FTA semnal de la diferiti sateliti,(programe diverse) trebuie sa am vreo 3-4 LNB-uri pe offset? ma gandesc ca un LNB nu va pringe mai mult de un satelit.
Si ce vrei sa spui ca unele receptoare pot receptiona, canale codate?
Referitor la modul Ethernet 10/100, am inteles la ce se refera laleaua,(face update si sharing) ,daca ai zis ca sunt mai multe posibilitati de utilizare, as putea sa ma conectez la calculator si sa folosesc Ethernet-u 10/100 pentru transfer de date pe PC?
Hmm, la antena daca o iau mai mare , ma gandeam sa am documentez un pic si sa o montez eu ,dar din cate am citit , unii spun ca e cam greu sa montezi una peste 120 cm.

bonou2
29-07-10, 01:07
@Mircica salut si bine ai venit pe acest forum avandu-se in vedere ca esti incepator iti sugerezi sa citesti fffff mult azi un pic maine la fel si tot asa ca sa ai un minim bagaj de cunostinte despre receptia programelor r-tv prin satelit, antene,lnb-uri,receptoare satelit SD si HD, routere, internet etc. Pentru inceput iti sugerezi sa iti cumperi o antena de max 1.20m, un lnb oarecare , un receptor de satelit fie SD (standard definition ) sau HD (high definition) se gasesc acum si la preturi mici sau cum spunea un coleg de pe forum citez ( preturi imbatabile) . Incet vei face primi pasi in lumea satelisticii prin receptionarea unui satelit oarecare ,vizionarea prog. tv si tot asa vei lua la rand toti satelitii iar pe parcurs iti vei descoperi pasiunea. Este greu pentru un incepator sa-i recomanzi receptoarea scumpe cum ar fi Dreambox, Azbox, Vu+duo aceste receptoare necesita un bagaj de cunostine foarte ridicat mai evoluat din partea pasionatului mai pe sleau spus sa dai o gramada de banii pe scule ca sa vizionezii programe FTA cand pentru asta se gasesc si la preturii mici receptoare un pic destepte. La inceput de drum este greu dar pe parcurs vei reusi sa treci de multe obstacole iar eu iti doresc mult succes

SuperSonic
20-11-10, 23:46
Ai postat acelasi anunt de 4 ori pe forum la diferite sectiuni, nu crezi ca este suficient ??

franta
21-11-10, 00:00
@Mircica: de ce vrei tu sa se rosteasca neaparat niste cuvinte, personal nu mi-ai facut o impresie buna, daca toata lumea iti spune sa te documentezi e bine sa faci o pauza de 2 sau 3 zile sa te documentezi si dupa daca mai e nevoie ceri si lamuriri.
ca un sfat direct iti recomand cand alegi reciveru sa te gandesti si la un vu+duo
toate cele bune
ps: daca ai ajuns sa te loghezi pe acest forum cu siguranta ai ceva cunostinte in domeniu, nu mai fi asa inocent...