PDA

View Full Version : ajutor



ciprian.s
17-07-10, 16:22
am nevoie de ajutor vreau sa activez generatorul de ton audio la receiver ca sa folosesc receptorul pentru reglat antena pe satelit si nu stiu cum sa fac.Am receiver Big Sat BS-67CR.Multumesc

ciprian.s
19-07-10, 18:02
chiar nu stie nimeni cum se lucreaza cu receiverul acesta este fabricat de Golden Interstar poate are cineva idee ce trebuie facut pentru a putea fi folosit ca sat finder.
Va multumesc

mouse
20-07-10, 17:43
Cineva va ajuta pina la urma dar manualul receiverului nu il aveti?,acolo nu scrie cum trebuie procedat?
In manual sint explicate clar toate functile receiverului.

ciprian.s
20-07-10, 19:53
manual am da nu scrie nimic acolo de activat generator audio la functie satfinder
eu am citit articolul din infosatelit 2-2010 unde la pagina 38-39 face un articol care zice ca a testat repetat receiveru si are functia asta asa ca am cumparat si eu unul sa instalez singur antena da nu reusesc sa gasesc aceasta functie la receptor Daca scrie acolo in revista ca a testat repetat de ce nu are functia asta atunci ce a testat

mouse
20-07-10, 21:44
Din pacate situatia ma depaseste,am si eu nr 2 din info sat si este corect ceea ce spuneti,din descrierea receiverului rezulta clar ca are activare-dezactivare generator de ton audio la folosirea receptorului pentru reglat antena functie sat-finder dar nu este specificat cum se activeaza aceasta functie.
Cel mai in masura sa va raspunda este autorul articolului insusi,testind repetat cunoaste procedura de activare a functiei.
Totusi manualul receiverului trebuie sa specifice aceasta facilitate.

daradici
21-07-10, 16:14
...pana aici ai dreptate, insa i-ti scapa ceva, softurile, (marea majoritate !) existente pe receptoare (chiar si in magazine !!!!) nu au nimic de a face cu cel original oferit de firma producatoare a receptorului.
Se poate ca aceasta functie sa fie considerata "inutila" de cei care se ocupa de softurile alternative si in locul lor in flash-urile receptoarelor sa ai alte magarii (citeste servicii !!! :D ).

ciprian.s
21-07-10, 17:20
ei acolo nu testeaza ce se vinde pe piata de la noi testeaza doar teoretic la birou daca receptorul german are aceasta functie ei o publica doar fara sa mai verifice ce soft au receptoarelle de pe piata noastra.daca lotul existent in Romania nu are functia asta de ce apare in revista ca avind.
inseamna ca nu testeaza practic receptorul doar descarca datele si le publica.

mouse
21-07-10, 18:55
Se poate ca un tip de receiver sa fie dotat cu mai multe softuri in acelas timp la comercializare pe piata de exemplu?
Daca cumpar din Timisoara un receiver poate sa fie dotat cu un soft diferit de cel vindut in Bucuresti ?Atunci se explica diferentele,dar nu se specifica nicaieri acest lucru pentru alege omul in cunostinta de cauza fara sa fie indus in eroare.
Daca lotul intreg este fara aceasta functie,vorba omului,de ce in articol apare ca avind functia,cind in realitate el nu o are.
Chiar am de gind sa cumpar un receiver cu blind scan si functia de cautare satelit dar cu intimplarea asta sint complet in ceata,pe cine sa mai crezi atunci cind vrei sa alegi un produs?

ciprian.s
22-07-10, 17:29
Acum eu ce pot sa fac cu receiveru daca nu gasesc softul cu satfinder sa il incarc restul ce are receiverul cu cartela conax nu ma intereseaza.Merge un alt soft incarcat cu satfinder sau nu se poate face nimica cu receiveru nou