PDA

View Full Version : Toroidala



sate1
02-07-10, 13:09
Salutare,
Am montata o antena wawefrontier cu 4 sateliti si iesiri la 4 tv.Acuma as vrea sa mai adaug inca 4 sateliti dar cu iesire numai pentru 2 tv.Intrebarea este care ar fi schema cea mai convenabila,si cum se poate face,fiind-ca nu-mi dau seama cum ar trebui 'legate' intre ele.
Orice parere este binevenita.

mateda
02-07-10, 13:20
Sanatate!

Daca ne spui mai exact ce configuratie ai acum, poate reusim sa te sfatuim, dar asa ...
Putem presupune ca pentru primii 4 sateliti folosesti 4 LNB-uri quad si insumezi pentru fiecare receptor semnalul de la cele 4 LNB-uri prin cate un comutator DiseqC 4/1 ...
Sau putem presupune ca folosesti 4 LNB-uri quattro si un multi-swich 17/4 ...
Sau chiar ca folosesti 4 LNB-uri single, fiecare legat la cate un receptor !

Deci?

sate1
02-07-10, 13:44
Ops,scuze am omis sa specific:
La ora actuala folosesc 4 LNB quattro si un multi-switch 17/16.Nu am nevoie de toate 16 iesirile dar la timpul cind am montat-o asa am gasit la un pret bun.

mateda
03-07-10, 08:06
Sanatate!

Configuratia minimala necesara este urmatoarea :
1. Pentru cei 4 sateliti noi folosesti 4 LNB-uri twin;
2. Cate o iesire de la fiecare dintre LNB-urile de mai sus se cupleaza la intrarile unui comutator DiseqC 4/1, iar cele ramase la un aldoilea comutator de acelasi tip;
3. Pentru fiecare dintre cele doua televizoare "speciale" legi iesirea din comutatorul de mai sus si iesirea dedicata din Multi-swich-ul 17/16 la intrarile unui comutator DiseqC 1.1 OPTIUNE (SPAUN SUR 220F sau echivalent) si iesirea din acest comutator la intrarea LNB a receptorului.
4. La receptoarele ne-speciale nu umbli.

In concluzie, ai nevoie de 4 LNB-uri twin, doua comutatoare DiseqC 4/1 si doua comutatoare DiseqC 1.1 OPTIUNE (SPAUN SUR 220F sau echivalent).

Pentru alte configuratii posibile vezi si www.satlex.ro

Succes!

sate1
09-09-10, 13:55
Salut,
configurarea de mai sus inca nu am facut-o din lipsa de timp,dar avind 'dolce' m-am hotarit sa scot un satelit [16 grade est] si am bagat cablul de la dolce in schimb,sa pot sa folosesc dreamu.Cu setarile anterioare si cu orice am incercat ulterior nu reusesc sa am semnal decit pe tvr 3,info,si tvr cultural.EPG asi face la toate dar semnal numai in jur de 50-60 la suta.A..semnalul de la dolce vine de pe antena lor,nu de pe toroidala,cred ca aici e ceva ce nu se potriveste cu setarile dreamului.
Mersi de orice info.

dic_star79
09-09-10, 15:58
Nici sa nu te gandesti la asa ceva sa receptionezi , eu cu o antena de 1.2 in focar secundar , focar este 5E , nu am reusit sa scot decat ceea ce ai scos si tu. O data cu pierderea satelitului eutelsat de la 16E si readucerea unor rebuturi la 16E cu putere mica a dus la probleme in receptionarea pozitiei 16E daca nu ai antena in focar. Asa ca nu avem decat sa asteptam lansarea noului satelit in Septembrie.

mateda
09-09-10, 16:55
Sanatate!
Pe antena lui Dolce ai pus lnb-ul quattro pe care il aveai pe 16E sau un single ?
... Ca am dubii ...

@dic_star : Am impresia ca nu receptia pe 16E il nemultumeste ci cea pe 39E. Sau nu?

dic_star79
09-09-10, 17:08
Cred ca da, dar este cam ambigu si nu am inteles.

sate1
09-09-10, 22:09
Scuze daca nu m-am facut inteles.Asa cum mateda spune receptia de la dulce ma nemultumeste.Deci am inlocuit de la un lnb quatro o singura intrare[cea care merge in living unde este dreamu]cu iesirea de la dolce,celelalte 3 sint in continuare in functiune.Acum semnalul de la dolce vine de pe antena lor dedicata,si nu reusesc sa am semnal decit pe tvr info,tvr3,si educational.In dream am sters eutelsat si am adaugat helas,cu setarile preluate de la eutelsat.

Snow
10-09-10, 07:40
Lnb-ul e quad sau quatro?

sate1
10-09-10, 08:57
Lnb-ul este Quattro,si inclin sa cred ca ar trebui sa scot toate intrarile de la lnb ul respectiv si sa pun numai dolce,atunci ar trebui sa mearga.

mateda
10-09-10, 09:17
Sanatate!
Am studiat putin lyngsat.com si cred ca e vorba de sub-banda de frecventa. Cu siguranta ai legat lnb-ul de la Dolce pe intrarea de Low-Vertical. Daca il legi pe High-Vertical o sa vezi toate celelalte programe, mai putin pe cele care le vezi acum.
Bafta!

sate1
10-09-10, 09:52
Nu merge! Intrarea-iesirea corespunzatoare pt.dream este vertical low,de unde si receptia mea a programelor respective care sint pe vertical low.O sa incerc sa pun un diseq inainte sa vad daca nu cumva functioneaza asa


@mateda
Exact,chiar acum am scris si eu asta.Problema e ca l-am legat pe High-Vertical si nu mai am semnal la dream.S-ar putea sa am in schimb la celelate receptoare[nu am verificat]

.

nykanor
10-09-10, 11:28
daca va ajuta cu ceva uitativa aici http://www.album.alyno.ru/coppermine_alyno/displayimage.php?album=2&pos=12 care stiti rusa care nu umblati cu google chrome

sorin8m
10-09-10, 11:59
sate1
Incerc sa fac un rezumat.
Ce ai descris tu acolo e ok, ai Wave antena e ok, merge brici. Singura remarca e sa pui toate firele de la antna de dolce pana in multiswitch (adica 4 fire). E din cauza lui diseq.
Semnal pe 16est, trebuie sa ai cum trebuie, nu vad de ce sa nu mearga. Singura chestie din ce am citit este ca ai renuntat la 16E si ai pus 39E. E ok.
Acuma sar putea sa fie alte chestii din ce cauza nu iti merge dolce bine, de la antena pana la multiswitch cablurile nu au voie sa aiba lungime mai mare de 15metri, acuma asta depinde si de fiecare multiswitch, findca la cele care au si amplificator reglabil in ele pe fiecare linie, la ele merge 15 m maxim, la celelalte sar putea sa mearga mai putin.
Intrebarea mea este cat de lung e cablu de la antena de dolce pana la multiswitch.

dic_star79,
Nu poti compara antena lui cu a ta. A ta e o antena offet simpla iar a lui este wawefrontier. Cu antena lui nu sunt probleme ca si la a ta.
Nu are rost sa fac explicatii.

sate1
10-09-10, 13:06
Mersi de replay,la dolce am lnb cu 2 iesiri deci nu quatro,la multiswitch vine un singur cablu.Cablul are o lungime de max.10 m.


.

sorin8m
10-09-10, 15:15
La multiswitch doar LNB Quattro merge bine, restul (single, twin, quad, octo) nu merg bine.
Concluzi mea ae fi sa pui si pe dolce un quatro si ai rezolvat problema.
Chiar il poti pune pe cel care nul mai intrebuintezi de la 16E.

sate1
10-09-10, 15:48
M-am gindit si eu, nu are nimic ca nu pun toate cele 4 iesiri ale lnb-ului?Sau trebuie neaparat sa le folosesc toate?Si pe lnb sant iesirile tot la fel v-low,h-low,high etc.

Snow
10-09-10, 18:53
Pai eu din cate stiu trebuiesc folosite toate. Nu gasesc decat o varianta de diseqc cu iesire pentru doua receptoare http://www.redcoon.de/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B233066/cid/13011/refId/proboterlist/#
Mai simplu ar fi sa pui un lnb single sau daca ai nevoiede mai multe iesiri un quad

sate1
10-09-10, 19:04
Am tras cablul de la dolce separat pina la dream si l-am legat impreuna cu cablul de la multiswitch la un diseq 4x1.Merge dolce dar nu mai merg celelalte.In dream ce setari ar trebui sa fac?Am incercat setarile care le-am avut initial dar nu merg.Cred ca avind inca un diseq ar trebui puse in cascada?

mateda
24-09-10, 08:23
Sanatate!
Ai mai avansat cu instalarea ?