PDA

View Full Version : Joc la montura H-H! Se poate elimina?



Florynsv
25-06-10, 11:31
Salutare la toti! Am de aproximativ 2 ani montura H-H din semnatura si ieri am observat ca a capatat putin joc, probabil de la vijeliile din ultima vreme! Problema nu e grava pe frecventele cu semnal puternic dar e foarte suparatoare pe frecventele cu semnal slab fiind nevoit tot timpul sa reglez din sagetile stanga-dreapta punctul optim. Din ce am mai citit pe forumuri am inteles ca cele opticum DM2800 au inauntru niste suruburi de reglaj din care se poate elimina jocul, dar nu stiu daca are asa ceva si modelul meu! Deci vreau sa stiu de la cei care au desfacut vreodata acest tip de montura h-h, daca exista vreo posibilitate de a scoate jocul asta enervant! N-as vrea sa dau jos antena degeaba ca sa pot umbla la montura, daca nu se mai poate face nimic pt dansa! Multumesc pt. ajutor anticipat! :)

doktorofsat
25-06-10, 11:51
Nu ai scris la ce inaltime e antena ta dar, totusi iti recomand sa dai jos antena de pe montura.Apoi,in partea de sus a bratului HH este un surub cu cap imbus, pe acela il desfaci si il strangi la loc bine de tot.Montezi inapoi antena pe montura si verifici da e bine sau ba.Modelul opticum DM2800 e unul dintre cele mai nereusite monturi HH , e totusi bine ca ti-a tinut 2 ani
Suruburile dinauntru posibil sa fie pt reglarea limitelor E-W!

shadowman
25-06-10, 17:50
Respecte!
Daca ai joc pe ax din "trompa"care sustine antena,nu ai ce sa-i mai faci.Si la mine e aceasi problema dar e model SRT1200.
Poti sa strangi surubul oricat.S-ar putea ca la tine sa fie din surub si sa merite sa incerci asa cum zicea doktor-ul sa reusesti sa faci ceva.
Alta solutie ar fi inlocuira monturii H-H cu alta mai performanta.Si eu doresc ca sa o inlocuiesc insa nu stiu cu ce si nu stiu cand?
Bafta!

me1960
25-06-10, 18:21
Salut, recomand asa ceva : http://www.satmultimedia.ro/Motoare-pozitionere/Motoare-H-H/Stab-Diseque-1.2-Motor-for-120-cm.html

il am de 3 ani fara nici un fel de probleme ( am pe el antena de 16.5 kg ) .

Noroc .

doktorofsat
25-06-10, 19:54
STAB are o mecanica mult mai buna decat plutonul majoritar al monturilor HH.Calitatea e pe masura pretului!

http://img198.imageshack.us/img198/9051/86209171.jpg


E un motor f.silentios dar se misca incet !Motorul e capabil sa invarta +/- 60 de grade de la pct zero(testat).Deci cu pct zero la 23,5E nu poti vedea Yamalu de la 90E sau sa cauti feeduri pe 37,5W asta ca o remarca!Insa cum majoritatea satelitarilor sunt interesati sa acopere o plaja de receptie de la 45E la 30W este absolut o alegere f buna!


Alta solutie ar fi inlocuira monturii H-H cu alta mai performanta.Si eu doresc ca sa o inlocuiesc insa nu stiu cu ce si nu stiu cand?Evita modelele OPTICUM.Daca urmaresti canale tv de pe 10-12 sateliti dau egzemplu, investitia intr-un motor HH este inutila deoarece pt locatia ta acoperi cu 3 offseturi multifeed satelitii ce te intereseaza .
Recunosc ca miscarea antenei fie cu motor HH sau set actuator+pozitioner are ca principal dezavantaj DEREGLAREA!Oricum o precizie mai buna , mai ales daca te uiti la bani vei obtine cu un actuator de 12" de calitate suficient pt a acoperi 45E-30W folosind evident o montura polara pt antena offset!

Florynsv
26-06-10, 00:33
Antena e montata pe casa pe o teava la aproximativ 6,5m de la nivelul solului, e in bataia vantului din toate directiile, e naspa da' n-am cei face, daca as monta-o mai jos la dos ferita de vant, pierd vreo 30 de grade in est si alte 15 in west, si nu vreau asta!
@Shadowman nu prea am inteles la ce fel de joc te referi, nu am studiat mult problema, daca prind de marginea antenei se misca putin stanga -dreapta adica de la est la west (inainte nu se intampla asta, era teapana), nu am mai incercat sa misc sus-jos sa vad daca se manifesta jocul si asa! O sa dau antena jos si o sa desfac montura sa vad daca se poate face ceva, asta cand s-o mai indrepta vremea, ca acum ploua zilnic!

shadowman
26-06-10, 11:45
"@Shadowman nu prea am inteles la ce fel de joc te referi, nu am studiat mult problema"

Respecte!
Ma refeream ca la mine,datorita turnarii suportului demontabil,pe care se prinde antena,are o usoara toleranta fata de axul motorului.Daca e liber nu e sesizabila miscarea.Problema apare daca pun antena pe suport,are un joc destul de mare,stanga-dreapta.Sus-jos nu are joc.
Bafta!

gigi_4476
15-10-10, 16:00
Salut !
Recent am achizitionat de la satmultimedia un motor Stab hh120, l-am montat astazi si am observat ca bratul care sustine antena are un joc, cam jumatate de mm stanga-dreapta pe gradatie, dar se simte mult mai amplu la antena. Acum nu bate vantul, dar sunt sigur ca atunci cand va bate, vor fi probleme cu receptia unor sateliti problema, gen BADR. Tocmai din acest motiv am renuntat la un dm2800 care isi facuse joc, mai am un dm3800 speedy, dar ala e teapan, duce lejer un offset de 120.
Intrebarea pt cei care aveti acest motor hh, tot la fel se prezinta ? Sau am nimerit eu unul defect?

piccolo08
15-10-10, 16:15
E normal putin joc
de fapt e "lease-ul" pt limitator de cursa!
Orice mecanism are toleranta!

zildan
15-10-10, 17:00
@gigi_4476
Daca e cu mecanism din plastic si e facut cu simtz de raspundere, are in partea de sus, (spre antena) intr-o laterala un surub.
Prin strangerea acelui surub, reduci jocul !

gigi_4476
15-10-10, 22:26
optibox dm2800 am avut si stiu ca se poate regla, eu ma refer aici la STAB HH120, are acel "joc" de care va vorbeam mai sus, si nu am vazut vreo modalitate de reglaj la el. Va intrebam pe cei care aveti STAB daca e normal acel joc ca sa stiu, pt ca am vb azi la satmultimedia si tipul de la celalat capat a spus ca pana saptamana viitoare nu mai au pe stoc ca sa verifice daca fac toate la fel sau nu... Mai bine luam naibii tot dm3800 speedy, era la jumate de pret fata de stab si ţapăn, fără nici un joc...

me1960
15-10-10, 23:03
Salut, eu am motor STAB 120 , cu ''joc '' , montat de 3 ani cu antena de 16,5 kg , merge fara nici o problema . Am si un motor STAB 120 nou ( ca si rezerva pentru motorul care e montat )( luat de la www.satmultimedia.ro ) si acesta are ''joc'' mic de 1mm , l am verificat , dupa ce am citit postarea ta .Daca stii un pic de mecanica , ar trebui sa stii ca orice mecanism care e construit cu cap , din proiectare , are un mic joc ...
Motorul tau , cu acel mic joc , e in regula , te ingrijorezi degeaba , parerea mea .

Noroc .

ps: daca ai timp citeste , pe forumuri sunt useri care folosesc acest model de motor si de 7 ani ...

piccolo08
15-10-10, 23:46
@savin stelian
http://www.sateliti.info/showthread.php?p=145028#post145028&postcount=9
:comp:

gigi_4476
16-10-10, 12:16
@savin stelian
ok, m-am lamurit acum, vazusem ca ai un astfel de motor intr-un post de prin 2008, nu stiam ca il mai ai si acum, daca functioneaza si in prezent inseamna ca e bun. multumesc!

Lalipuk
18-11-10, 18:48
Apropo de Disecq si alte USALS, am si eu o problema: de aseara nu mai vrea sa imi mute satelitul inspre Est, ci numai spre Vest.
Am un receiver DM 500+, un motor Moteck 2100 si protocol USALS. Toate functionale de aproape 3 ani. Sunt pe un satelit sa zicem HotBird si vreau sa vad ceva pe Astra 19.2 si nu vrea sa mute nici mort. Dau spre vest, Thor 1W si merge perfect pe satelitul respectiv. Dau din setari fine spre Est - NU MERGE, spre Vest DA. (S-o fi dat si asta cu occidentalii ca s-o saturat de rusi si alte natii estice... )
Dau Go To 0 si merge. Doar asa merge spre est numai daca ii dau spre punctul 0. Si alta chestie: daca dau comanda Go to satellite se duce tot la 0, de ce? Ce ar trebui sa fac? schimb motorasul sau...

shadowman
18-11-10, 21:38
Respecte!
Pune antena pe "0" apoi da un reset la motoras.
Verifica si contactele sa nu fie oxidate,sau umezite,cablu sa nu fie undeva intrerupt.
Bafta!
P.S.
mai verifica si iesirile din tuner,daca au valorile bune pe vertical si orizontal

-minus
18-11-10, 21:40
Da un reset la motoras vezi in cartea tehnica unde se face,la un strong are o mica gaurica chiar langa leduri unde introduci un bat de chibrit si ti apasat pana se reseteaza,sclipesc intermitent cele 2 luminite apoi revin la normal,vezi si la tine de unde se poate da reset.