PDA

View Full Version : Antena de 2.2 m in Bucuresti



TheAce
04-11-07, 15:56
Mi-am luat o parabola de 2.2 m cu actuator de 24". Am vorbit cu inginerul de la santierul de vis a vis sa imi ancoreze suportul , iar mai apoi o sa vina spaniolul sa monteze antena. Locatia este in oglinda fata de cea din poza, antena respectiva fiind a vecinului. Intre perete si gard sunt 2.3 m iar gardul are 1.6 m inaltime. Eu am o teava groasa de 80 mm si lunga de 3 m pe care vreau sa o pun ca suport pentru antena. Intrebare: va fi suficient de inalt suportul pentru o receptie optima peste gard si pentru a se putea roti bine antena? Offsetul vecinului e de 1.8-1.9, suportul lui avand tot cam 3 m. La o prima vedere eu zic ca intra si a mea dar cam la limita. Voi ce ziceti?

http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/P22-07-07_20_28.jpg

http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/P04-11-07_1227.jpg

-minus
04-11-07, 17:07
Cam problematic,teoretic trebuie sa ai o distanta minima de 30m fata de antena si orce alt obstacol pentru o receptie buna,din ce vad in fotografie o sa te poti misca pe o arie relativ restransa,mai multe imi voi da seama la fata locului,orcum daca ne va permite o miscare de la 26E-15W ar fi ok! cel putin asa vad eu lucrurile din imaginea postata de tine,mai multe o sa vedem cand o punem in miscare wekendul viitor!

TheAce
04-11-07, 22:01
Eu am un offset cam la 1 m mai sus de unde vreau sa pun parabola si nu am probleme de la 62 E la 30W, in imagine e la 62 E. Nu sunt chiar paralel cu ecuatorul, antena vecinului e pe la 13 E, si daca e de 1.9, mai este loc de inca 15 cm in jos si nu ar ajunge la gard, mai ales ca a mea o sa aiba elevatia cu aprox 30 grade mai mare. Casa din planul indepartat n-ar trebui sa dea pb la 30 W care e undeva la coltul ei. Tu unde zici ca vor fi probleme la miscare? Am 2.3 m intre pereti, deci loc ar fi, iar eu o pun in oglinda fata de cea din imagine, deci gardul de la 13 E in colo nu va exista. Sunt doar presupuneri, nu imi dau prea bine seama cum va fi miscarea de rotatie la o antena asa mare.

Daca chiar trebuie si ajuta, pot sa incerc sa mai inalt suportul cu vreo 30-50 cm ca au baietii aparat de sudura.

http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/antena_e.jpg

-minus
05-11-07, 08:30
Pe mine ma derutat vila din plan indepartat,daca vecinul tau merge de la 62E-30W atunci nu ar trebui sa avem probleme!

TheAce
05-11-07, 09:58
Chiar veciunul nu stiu daca prinde 30W, eu il prind, cu un offset plasat un pic mai sus, dar si mai la dreapta fata de unde vreau sa pun parabola.

http://i118.photobucket.com/albums/o86/Mosion/P05-11-07_0911.jpg

TheAce
01-12-07, 20:31
Multumesc lui Claudiu care a reusit sa imi puna antena pe picioare. Inca nu este mobila, am avut niste probleme cu cablul pt actuator, dar la primele teste rezultatele nu par prea grozave pe mai multi sateliti. Momentan este fixata pe Astra 19E. Totusi, acuma, la 20.30, pot vedea spre exemplu la limita 12246 V (Deluxe Music) dar nu pot vedea 12070 H, face lock dar nu apare imagine (Premiere). Sa nu fie lnb-ul prea grozav (Inverto 0,3) sau ghidul de unde nereusit... Vreo idee ?

claudiu
01-12-07, 21:36
e un mare semn de intrebare legat de semnalul prea slab pentru o antena de 2,2m. In fine o sa mai fac ceva masuratori pe antenele mele si ne lamurim de unde e problema.

-minus
02-12-07, 16:31
Multumesc lui Claudiu care a reusit sa imi puna antena pe picioare. Inca nu este mobila, am avut niste probleme cu cablul pt actuator, dar la primele teste rezultatele nu par prea grozave pe mai multi sateliti. Momentan este fixata pe Astra 19E. Totusi, acuma, la 20.30, pot vedea spre exemplu la limita 12246 V (Deluxe Music) dar nu pot vedea 12070 H, face lock dar nu apare imagine (Premiere). Sa nu fie lnb-ul prea grozav (Inverto 0,3) sau ghidul de unde nereusit... Vreo idee ?



Cablul este bun,acelasi cablu il am si eu si merge perfect,problema e alta,cand ai cumparat antena nu ai verificat lucruri elementare asta ti-a creeat mari probleme,o sugestie ar fi sa schimbi ghidul de unda este se pare nereusit unul bun gasesti la tehnicB pentru cei ce cumparati antene mari;
CUMPARATILE numai cu un INSTALATOR langa voi,nu mergeti ca si cum ati face cumparatuiri in supermarket puteti avea mari surprize precum THE ACE!! in rest... este ok! poti face mici ajustari la lnb-ghidul de unda!
BAFTA!!

claudiu
02-12-07, 22:58
la cite probleme am intilnit la antenele mari ,adica de 2,2 -1,9 si 1,7m in ultimii 2 ani ,e vorba de antenele bulgaresti care se vind la peruvision,ei fiind importatorii - in momentul de fata nu as recomanda la nimeni sa investeasca intr-o antena bulgareasca. Si chiar daca mergi cu un instalator priceput la magazin tot nu esti scutit de surpize neplacute la instalare si reglaj.In cel mai fericit caz o antena de 2,2 va merge ca una de 2m ,asa ca cei 20 cm inplus sint din start o minciuna si asta e spusa de o cunostinta care a avut magazin de profil si chiar a adus antene bune,dar fabricate in alta parte.

TheAce
02-12-07, 23:06
Alex, chiar nu mi se pare OK sa-mi zici ca de ce nu am mers cu un instalator, mai ales ca stii cum a stat treaba. Eu te-am rugat sa te ocupi de tot, sa luam antena, sa faci sa suportul si sa montezi antena. Ai zis sa ma ocup eu de cumparaturi si de suport si tu vii sa o montezi. Asa am si facut, am gasit om si masina pentru transport, om sa-mi faca suportul si te-am chemat pe tine la montaj. La Peruvision cand m-am dus chiar s-a minunat tipa de la vanzari ca am venit fara instalator si m-a intrebat daca nu vreau sa imi recomande pe cineva sa se ocupe de tot. I-am zis ca am discutat deja cu cineva desi eram perfect constient ca mi-am asumat niste riscuri in felul asta, chiar daca am iesit ceva mai ieftin.

Sper sa nu te superi pe mine, n-as fi zis nimic daca nu ziceai tu, dar puteai sa verifici si tu daca merge piulita aia inainte sa urcam antena cu inca 3 oameni pe suport. A trebuit taiata cu flexul si pusa... o alta piulita. Cum puteai sa pui betele in pozitia corecta sau sa nu supratensionezi partea mobila a monturii. S-a chinuit Claudiu sa le rezolve cu antena pe suport... ca unde mai gaseam oameni sa o dam jos si o punem iarasi. Tot respectul pentru munca lui, mai ales ca nu avea nici o obligatie fata de mine. Mai rar. :clap:

-minus
03-12-07, 07:09
Alex, chiar nu mi se pare OK sa-mi zici ca de ce nu am mers cu un instalator, mai ales ca stii cum a stat treaba. Eu te-am rugat sa te ocupi de tot, sa luam antena, sa faci sa suportul si sa montezi antena. Ai zis sa ma ocup eu de cumparaturi si de suport si tu vii sa o montezi. Asa am si facut, am gasit om si masina pentru transport, om sa-mi faca suportul si te-am chemat pe tine la montaj. La Peruvision cand m-am dus chiar s-a minunat tipa de la vanzari ca am venit fara instalator si m-a intrebat daca nu vreau sa imi recomande pe cineva sa se ocupe de tot. I-am zis ca am discutat deja cu cineva desi eram perfect constient ca mi-am asumat niste riscuri in felul asta, chiar daca am iesit ceva mai ieftin.

Sper sa nu te superi pe mine, n-as fi zis nimic daca nu ziceai tu, dar puteai sa verifici si tu daca merge piulita aia inainte sa urcam antena cu inca 3 oameni pe suport. A trebuit taiata cu flexul si pusa... o alta piulita. Cum puteai sa pui betele in pozitia corecta sau sa nu supratensionezi partea mobila a monturii. S-a chinuit Claudiu sa le rezolve cu antena pe suport... ca unde mai gaseam oameni sa o dam jos si o punem iarasi. Tot respectul pentru munca lui, mai ales ca nu avea nici o obligatie fata de mine. Mai rar. :clap:

Una peste alta mai ai de munca la acea antena,ghidul de unda,distanta focala nu-ti corespunde si trebuie masurat si probat,orcum ma bucur ca ti-am fost de folos.....

claudiu
03-12-07, 10:07
nu are rost sa va certati.Primo aceste antene bulgaresti sint facute din 2 bucati sudate ,sudura ce se poate vedea la o privire mai atenta. Cum se va comporta in timp la dilatare ,nimeni nu poate prevedea.Cercul de pe spate mai intotdeauan e strimb,torsionat si nu se potriveste niciodata cu gaurile din reflectorul parabolic. Pentru ca de transportat sint transportate la gramada ,aruncate unele peste altele,inghesuite ca sa intre cit mai multe. Si la final asamblezi o antena si te rogi sa aiba cit mai putine hibe ascunse.Dar nu stiti cit de aiurea e momentul cind e reglata si merge sub asteptari.Pentru ca de cele mai multe ori trebuie sa ii spui clientului adevarul care nu e chiar placut cind dai o gramada de bani.
Si orice ai cumpara de la magazinele de profil din romania,sint prea scumpe pentru cit de prost sint facute.
Antene de ucraina nu se mai importa,antenele offset poloneze sint bunicele dar se cam indoaie,iar cele de 3m turcesti sint prea scumpe.

TheAce
04-12-07, 12:21
Claudiu, ai reusit sa faci masuratorile la antena ta?

Inteleg ca nu e cea mai performanta de pe piata dar totusi ce se poate face sa mearga cat de cat rezonabil?

Chiar daca este bulgareasca, momentan nu este deformata sau dilatata, iar daca matrita e buna ma gandesc ca nu e chiar asa o cauza pierduta.

-minus
04-12-07, 12:52
Claudiu, ai reusit sa faci masuratorile la antena ta?

Inteleg ca nu e cea mai performanta de pe piata dar totusi ce se poate face sa mearga cat de cat rezonabil?

Chiar daca este bulgareasca, momentan nu este deformata sau dilatata, iar daca matrita e buna ma gandesc ca nu e chiar asa o cauza pierduta.



Incepe prin a schimba ghidul de unda,vezi ca la TechnicB are un model la 20 ron este complect diferit de al tau dar este super,acelasi model il am si eu si nu am avut probleme,dupa ce schimbi ghidul de unda mai ajusteaza betele cu 1 cm apoi mai povestim!

claudiu
04-12-07, 22:13
nu am reusit deocamdata ,ca trebuie sa schimb lnb-ul,pe antena avind unul twin care consuma mai mult si analizorul se inchide imediat.Acum ma mai incurca si ploaia.
Sper ca simbata sa vin cu un amic care are mina buna si le face din ochi,ca sa o scoatem la lumina.
Apropo de ghidul de unda ,cel cu care a venit antena e sigur mai reusit decit acel ghid de unda universal pe care il vinde tehnic-b,care e facut pt antene de la 1,4 pina la cit se nimereste. Si plus ca daca schimbi ghidul de unda trebuie sa schimbi si prinderea si poate si betele. Asa ca nu e o idee buna.
Problema e de la focar pe care nu-l poti regla bine cu antena pe stilp,si nici sa verifici ca lnb-ul priveste catre centrul parabolei.

-minus
04-12-07, 22:53
nu am reusit deocamdata ,ca trebuie sa schimb lnb-ul,pe antena avind unul twin care consuma mai mult si analizorul se inchide imediat.Acum ma mai incurca si ploaia.
Sper ca simbata sa vin cu un amic care are mina buna si le face din ochi,ca sa o scoatem la lumina.
Apropo de ghidul de unda ,cel cu care a venit antena e sigur mai reusit decit acel ghid de unda universal pe care il vinde tehnic-b,care e facut pt antene de la 1,4 pina la cit se nimereste. Si plus ca daca schimbi ghidul de unda trebuie sa schimbi si prinderea si poate si betele. Asa ca nu e o idee buna.
Problema e de la focar pe care nu-l poti regla bine cu antena pe stilp,si nici sa verifici ca lnb-ul priveste catre centrul parabolei.

Prinderea ramane nu trebuie decat sa inlocuiesti acea parte a ghidului care este prins de lnb,ma rog fiecare ce testeaza,eu am testat si nu mia placut cel original,am cumparat unul de la technicB si am acum o marire de semnal de 8% deci este o diferenta,bun mai exista si varianta ca antenele nu seamana una cu alta chiar daca sunt de la acelasi producator si aceiasi marca,este adevarat,ca eu am o parabola si ACE alta,dar..... principalul lucru care imbunatateste receptia este ghidul de unda,voi alegeti ce varianta vreti!

claudiu
06-12-07, 00:56
@spaniolule
daca mi-a aduc bine aminte ,eu ti-am zis sa nu te apuci de antena daca nu cunosti antena sau nu ai nici o schema de montaj si reglaj.Iar acum ma iei ca fiecare testeaza ce vrea sau ce i se pare?
Ca tu ai luat nu stiu ce ghid de unda de la tehnic-b si ai avut 8% cistig de acord ,dar daca vrei sa vezi cum sta treaba vino tu cu ghidul de unda si probeaza-l pe antena respectiva ,pentru ca in cazul de fata theace il cumpara degeaba,la ce ii foloseste inca un ghid de unda?
Daca ti-ai luat angajamentul ca ii montezi si ii reglezi antena ,fa treaba pina la capat. Nu-mi da mie de lucru ,pentru ca eu nu reusesc sa le fac pe toate cite le am ,nu am nevoie de munca suplimentara. Si sa imi creez obligatii nu ma incinta deloc.
Asa ca te rog gaseste solutia si rezolva problema.

-minus
06-12-07, 08:14
OK!! eu doar am dat un exemplu care ar putea fi cauza unei receptii asa slabe la o antena asa mare,la asta mam referit cand am spus ca fiecare testeaza ce vrea,dar ma rog fiecare citeste intrun anumit fel,orcum doar am dat un exemplu care ar fi cauza principala

TheAce
24-12-07, 12:44
Dupa problemele cu reglajul si cu pozitionerul, in pragul Craciunului pot testa antena pe mai multi sateliti.

Vestea buna e ca imi intra de la 42E la 30W. Nu prea credeam ca o sa imi intre Hispasat-ul din cauza vecinului dar bine ca surpiza e placuta.

Ce am testat:

Astra 1H nu intra prea grozav (12446, 12070 etc). Adica intra de seara pana dimineata pe la 10.

Thor 2 intra ceva mai bine, adica toata ziua, dar cam la limita si nici nu se deschid ca nu am linie pentru Canal Digital. La Viasat-uri pe Sirius, nu sunt probleme.

Astra 2D nu intra cum nu intra nici Amos 1 sau 2, spot Middle East.

Aveti alte idei de sateliti si TP-uri de testat? Voua cum va intra cele de mai sus, cu antene de peste 1.8, in SE tarii?

Craciun fericit la toata lumea!

-minus
24-12-07, 13:20
Dupa problemele cu reglajul si cu pozitionerul, in pragul Craciunului pot testa antena pe mai multi sateliti.

Vestea buna e ca imi intra de la 42E la 30W. Nu prea credeam ca o sa imi intre Hispasat-ul din cauza vecinului dar bine ca surpiza e placuta.

Ce am testat:

Astra 1H nu intra prea grozav (12446, 12070 etc). Adica intra de seara pana dimineata pe la 10.

Thor 2 intra ceva mai bine, adica toata ziua, dar cam la limita si nici nu se deschid ca nu am linie pentru Canal Digital. La Viasat-uri pe Sirius, nu sunt probleme.

Astra 2D nu intra cum nu intra nici Amos 1 sau 2, spot Middle East.

Aveti alte idei de sateliti si TP-uri de testat? Voua cum va intra cele de mai sus, cu antene de peste 1.8, in SE tarii?

Craciun fericit la toata lumea!



Pentru ASATRA 2D incearca pe acest transporder intre 10-12 ziua sau seara intre 21-23;

10847 V
MPEG-2
MPEG-422000 5/6

-minus
25-12-07, 14:31
Ai incercat pe ASTRA 2D? ar trebui sa-ti intre semnal la antena ta pe acel transporder,chiar unul mic dar ar trebui!

TheAce
25-12-07, 21:36
Ar fi frumos sa intre dar nu prind niciun semnal. Am incercat si ieri seara, si astazi seara. Am miscat antena E-W, dar nimic. Claudiu zicea ca ar mai fi loc de reglaj ca ultima oara cand a fost, a inceput sa ninga zdravan. In fine, pana la 2D la care footprint-ul e cum e, mai tare ma enerveaza 1H-ul care nu intra toata ziua. Tie iti intra semnal pe 2D sau pe 1H toata ziua ?

Einstein
25-12-07, 21:41
La dimensiunea antenei trebuia sa nu ai probleme!
Din cate spui, se comporta ca un offset de 1,2m...\
Trebuie refacut reglajul!

-minus
26-12-07, 07:38
Ar fi frumos sa intre dar nu prind niciun semnal. Am incercat si ieri seara, si astazi seara. Am miscat antena E-W, dar nimic. Claudiu zicea ca ar mai fi loc de reglaj ca ultima oara cand a fost, a inceput sa ninga zdravan. In fine, pana la 2D la care footprint-ul e cum e, mai tare ma enerveaza 1H-ul care nu intra toata ziua. Tie iti intra semnal pe 2D sau pe 1H toata ziua ?

Pe 1H am in permanenta cu exceptia a 2 transpordere care imi intra doar seara si asta cu o parabola de 185

TheAce
26-12-07, 11:20
N-as zice ca se comporta ca un offset de 1.2, ca am avut inainte si diferenta se simte. Rz zicea pe rdi, cu aceeasi antena, ca lui nu ii intra Deluxe-ul pe 1H si nici Thor 2-ul deloc care mie imi intra cat de cat. In fine, nici Brasovul nu e Bucuresti.

Am luat de pe lyngsat, toate TP-urile lui 1H si le-am testat, la ora 11 ziua. Rezultatele sunt urmatoarele. Mentionez ca seara imi intra bine toate aceste TP-uri. Mai testeaza cineva?

11778V NU
11836V NU
11954H DA
12051V DA
12070H NU
12090V NU
12110H DA
12129V DA
12148H Slab
12168V NU
12188H DA
12207V DA
12226H Slab
12246V Slab
12266H DA
12285V DA
12324V Slab
12344H DA
12363V DA
12402V Slab
12422H DA
12460H DA
12480V DA
12663H Slab
12692H DA

-minus
26-12-07, 11:54
N-as zice ca se comporta ca un offset de 1.2, ca am avut inainte si diferenta se simte. Rz zicea pe rdi, cu aceeasi antena, ca lui nu ii intra Deluxe-ul pe 1H si nici Thor 2-ul deloc care mie imi intra cat de cat. In fine, nici Brasovul nu e Bucuresti.

Am luat de pe lyngsat, toate TP-urile lui 1H si le-am testat, la ora 11 ziua. Rezultatele sunt urmatoarele. Mentionez ca seara imi intra bine toate aceste TP-uri. Mai testeaza cineva?

11778V NU
11836V NU
11954H DA
12051V DA
12070H NU
12090V NU
12110H DA
12129V DA
12148H Slab
12168V NU
12188H DA
12207V DA
12226H Slab
12246V Slab
12266H DA
12285V DA
12324V Slab
12344H DA
12363V DA
12402V Slab
12422H DA
12460H DA
12480V DA
12663H Slab
12692H DA



Man,la ceea ce ai tu ar trebui sa vezi mult mai bine,in special DELUXE care mie imi intra pe o parabola de 185 destul de bine,cred ca mai trebuie reglata,trebuie o zi intreaga sa stai langa ea si sa o bibilesti mm cu mm la focar si lnb numai asa o poti aduce la valorile ei normale cat de cat,mie mia luat 3 saptamani sa o pot regla pe a mea exact pe fiecare zi trebuia sa umblu la cate ceva !

stal
14-03-08, 02:28
mi-am tocat si eu creierii cu astfel de antena
E un mare gunoi .
Asa zisul punct de focalizare...nu-l cauta pt ca e de dimensiunea mingii de hanbal singura sansa si solutie e sa adopti sistemul gregorian (optica dubla) sau pe romaneste cauti o parabola mai mica cu care refocalizezi imperfectiunile unei antene mari
Personal doar am studiat fenomenul si as dori o discutie mai ampla in sensul asta . Practic ce am facut:
Am luat doua spray-uri de oglindare si am vopsit o astfel de oala pt ca ma plictisisem de plimbat si horn si lnb; apoi am pus ,seara ,un reflector de raclama la o distanta de 10m apoi cu o coala A4 am cautat focarul .
Pacat ca nu mi-a dat prin cap sa fac o poza .
Clientul era extrem de nervos pentru ca practic existau doua focare intr-o suprafata de 15X15 cm.(voia sa-i cheme pe cei de la magazin)
Din pacate timpul alocat "cercetarii" e aproape de zero dar daca as fi prins o parabola de 15 cm diametru ar fi meritat .
Am spalat vopseaua spray cu decarburol auto
Concluzie : Bani pierduti
P.S. Dati o idee : de unde o parabola mica cu o distanta focala de 20-30 cm?

yky
14-03-08, 08:06
De la o antena WIFI...?

stal
15-03-08, 00:36
da un link

satelescu
20-03-08, 21:50
Pentru ASATRA 2D incearca pe acest transporder intre 10-12 ziua sau seara intre 21-23;

10847 V
MPEG-2
MPEG-422000 5/6

N-ar fi rau sa ne pui o poza cu semnalul si imagine de pe acest transponder de pe Astra 2D!Sint curios sa aflu cit semnal/calitate ti-a intrat si ce scule ai folosit ca sa poti prinde semnal util de pe acest satelit extrem de problematic pentru zona de sud-est al Europei.

-minus
20-03-08, 23:00
N-ar fi rau sa ne pui o poza cu semnalul si imagine de pe acest transponder de pe Astra 2D!Sint curios sa aflu cit semnal/calitate ti-a intrat si ce scule ai folosit ca sa poti prinde semnal util de pe acest satelit extrem de problematic pentru zona de sud-est al Europei.

Aici ai detalii despre Astra 2D!
http://sateliti.org/showthread.php?t=734

satelescu
21-03-08, 11:22
Am citit si eu topicul la care ma trimiti,printre altele si pentru ca am si o interventie acolo,dar intrucit mi-a atras atentia afirmatia ta ca-ti intra intre anumite ore semnal de pe Astra 2D m-am gindit ca poate asistam la o premiera pentru Romania,si anume ca in partea de sud-est a continentului intra semnal util de pe acest satelit.Si in masura ca ne-ai fi confirmat,prin poze sau probe materiale,am fi fost cu totii incintati de realizarea ta!Poate cu alta ocazie,cind vei obtii semnal stabil si suficient de pe Astra 2D,ne vei satisface curiozitatea.Pina atunci iti doresc succes in acest sens.

-minus
21-03-08, 16:55
Eu nu am afirmat asa ceva,am spus doar;





Pentru ASTRA 2D incearca pe acest transporder intre 10-12 ziua sau seara intre 21-23;

10847 V
MPEG-2
MPEG-422000 5/6
__________________





Ceea ce inseamna sa faca o incercare poate reuseste sa prinda,dar....din pacate nu cred ca merge caci am incercat si eu,orcum in 3 luni voi primi si mult visata de 3,7m si atunci......trebuie sa prind nu se poate.:)

danilo
22-03-08, 21:21
@Spaniolul
Pe Eurobird1 se poate prinde ceva cu ofset de 1,1m? Ca eu ma chinuiesc de 4 zile si nu reusesc nimic

-minus
22-03-08, 21:49
11623 H
MPEG-227500 2/3



11527 V
MPEG-227500 2/3




11488 V
MPEG-227500 2/3



Trebuie sa intre,incearca pe transporderii astia.