PDA

View Full Version : Receptor pentru reglarea antenei?



badeaghio
10-06-10, 18:48
Ce receptor recomandati (tuner sensibil), care sa "miroase" cat mai repede un satelit, atunci cand montam o antena?

stiu, exista satlook si alte variante profesionale, eu intreb pentur nivelul de amator.

momentan, folosesc Optibox550, dar ii ia ceva sa "gaseasca" satelitul. oricum, e mai rapid decat coship-ul de Dolce.

vreau sa cumpar un decodor numai pentru asta, si pentru FTA. nu ma intereseaza megaoperatorul si alte pachete.
am inteles ca analogicele arata semnalul instant? problema e ca nu mai sunt multi sateliti care emit in analogic. sau nu are legatura? :)

daradici
10-06-10, 19:03
Strong 6155 este impecabil pentru reglat antene, nu am vazut inca receptor cu tunerul mai rapid decat acesta.

sorin8m
11-06-10, 16:53
O completare dadarici, oricare din modelele stron 6125, 6130, sau 6155 merg impecabil findca structura de baza e aceeasi la toate 3 modele :)

Cu mici modificari pe placa poti face ca semnalul sa fie afisat instantaneu.

fery21
11-06-10, 17:45
Vezi aici : http://www.sateliti.info/showthread.php?t=6959

daradici
11-06-10, 19:06
...intr-adevar acele modele sint identice mai putin cel cu cam care are software putin diferit dar este la fel de rapid la detectarea semnalelor. Cu una din aceste receptoare nu poti sa treci de satelit fara ca receptorul sa-l "miroase" :clap:.

Ca sa fie si mai rapida detectia semnalului, de fapt afisarea lui pentru ca detectia este extraordinara, la aceste modele este adaugat si un LED rosu care se lumineaza in momentul in care receptorul a "mirosit" un minim de semnal.

Nu recomand pentru reglat antene gama echosmart 771 & 791 & 792 desi sint superioare din punct de vedere software, au multe inbunatatiri si facilitati, pe care gama aceea de strong nici nu le visa vreodata, (PVR, share, back-up si restabilire via usb, usurinta in manevrare) niciodata nu s-au apropiat de viteza de detectare a semnalului indiferent de versiunea software instalata.

Pentru mine gama strong 6125, 6155,6355 si 6130 sint cele mai bune receptoare pentru reglat antene.

kuki222
11-06-10, 19:54
Seriile mai vechi de Echostar ( 2110 , 2200 , 3000 ) care cu tunerele lor de referinta bat si la ora actuala cam tot ce se poate in materie de receptoare uzuale . Plus bara de semnal pt reglat foarte mare si lizibila .

mesterika
12-06-10, 01:06
cel mai bun la reglaj este Opticum 4100C . intri in meniu , alegi satelitul si frecventa, SR-ul si polaritatea, dupa care apesi butonul de MUTE. nu iti mai trebuie nici FINDER, se activeaza la apasarea butonului mute.....

kuki222
12-06-10, 10:09
Mai clar : se activeaza un generator de frecventa audio a carui valoare creste in functie de valoarea semnalului receptionat. Deci reglajul il faci audio , cu cit sunetul e mai ascutit cu atit semnalul e mai bun .Este o metoda rapida usuara si destul de precisa . Totusi in cazul antenelor mari cind se umbla la reglaje mai de finete consider ca este necesar un receptor bun cu o bara de semnal mare si cu indicarea cit mai precisa a valorii semnalului .
Numai de bine !
KUKI222

zmeura
12-06-10, 12:27
Lazer 2003 sau 2005 FTA.Si cel cu CI e foarte bun.

techcenter
12-06-10, 13:09
optibox cx pvr ready si colegii, cu o mica observatie: cel mai bun receptor pentru reglat antena este cel care poate sa raporteze mai mult decat snr si quality. ai nevoie de ber, mer si altele. din nefericire, familia optibox cx nu poate face asta. dar simte semnalul suficient de bine si, ce-i si mai important, reactioneaza aproape instantaneu. ai sanse mici sa "treci" peste satelit in felul asta.

succesuri! :drinks:

badeaghio
12-06-10, 13:14
Mai gasesc pe undeva vreunul din receptoarele enumerate? la elstar nu sunt... si la ceilalti la fel

zmeura
12-06-10, 13:19
Second hand la shop.Pe al meu nu ti-l dau.:)

sorin8m
12-06-10, 14:27
cel mai bun la reglaj este Opticum 4100C . intri in meniu , alegi satelitul si frecventa, SR-ul si polaritatea, dupa care apesi butonul de MUTE. nu iti mai trebuie nici FINDER, se activeaza la apasarea butonului mute.....

Mai clar : se activeaza un generator de frecventa audio a carui valoare creste in functie de valoarea semnalului receptionat. Deci reglajul il faci audio , cu cit sunetul e mai ascutit cu atit semnalul e mai bun .Este o metoda rapida usuara si destul de precisa . Totusi in cazul antenelor mari cind se umbla la reglaje mai de finete consider ca este necesar un receptor bun cu o bara de semnal mare si cu indicarea cit mai precisa a valorii semnalului .
Numai de bine !
KUKI222
Da e practic ce ai zis tu dar e greu pentru mine sa gaesc cu el ceva findca mam obisnuit cu viteza mare sa invart antena :)
Oricum la strongul modificat al meu iam bagat si un buzer.



optibox cx pvr ready si colegii, cu o mica observatie: cel mai bun receptor pentru reglat antena este cel care poate sa raporteze mai mult decat snr si quality. ai nevoie de ber, mer si altele. din nefericire, familia optibox cx nu poate face asta. dar simte semnalul suficient de bine si, ce-i si mai important, reactioneaza aproape instantaneu. ai sanse mici sa "treci" peste satelit in felul asta.

succesuri! :drinks:
O intrebare, techcenter, daca tu reglezi antena dupa BER toata cinstea ta.
Eu zic ca nu ai nevoie de nimica in afara de semnal si calitate. Dupa semnal gasesti punctul maxim , iar cu invartind, dupa ce ai reglat antena, lnb-ul stanga dreapta abtii si calitatea maxima.
De altceva nu vad nevoia ?????

techcenter
12-06-10, 14:41
multumesc pentru aprecieri. voiam sa spun ca nu totdeauna este necesar sa ai si alte informatii. de cele mai multe ori este suficient snr si quality. doar ca, la transponderele cu probleme, pe sistemele multifeeed este bine si util sa stii si ber-ul.

succesuri!

badeaghio
17-06-10, 16:17
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. incarc sa fac rost de un strong :)

MihaiP
17-06-10, 18:16
Desi nu am nici un fel de veleitati de profesionist ... mi-am luat un
SATLINK WS 6906 ... o scula senzationala , un mic receiver satelit portabil cu
ecran LCD de 3.5" ... care face toti banii ... dati la Elstar !!!

armand25
17-06-10, 18:54
clona... :(