PDA

View Full Version : HSS-1160NA , da imagine cu dungi pe orizontala.



guzy
07-06-10, 10:44
Va salut.
Am un receptor HSS 1160 NA la care de cca. 2 saptamani a inceput sa aiba dungi pe orizontala pe imaginea de pe TV.

In prima faza nu prea deranja dar , incet incet dungile se vad din ce in ce mai tare .

Am incercat conectarea la TV pe toate iesirile( RF.RCA,SCART) dungile apar pe toate ,pate ca pe RCA sant un pic mai slabe.

Va intreb daca a mai patit cineva asa , cum a rezolvat , sau ce parere aveti ce poate sa fie.

Televizorul a fost testat cu DVD player, si un alt rec pus in locul recului defect si merge bine , deci nu este nici un bruiaj sau cablu defect .

Problema este ca recul este cumparat acum 3 ani de la Digi si nu cred ca il schimba daca il duc inapoi la iei.

Astept sfaturile voastre .
Va multumesc.

badeaghio
07-06-10, 10:47
Incearca un update de soft din meniu, poate se swchimba ceva

guzy
07-06-10, 11:22
Are ultimul soft .

michael86
07-06-10, 11:29
salut !
pai.... opereaza-l mai ales ca e modelul potrivit si pui cartela in altceva !
succes !

Florynsv
07-06-10, 11:43
Posibil sa aiba niste condensatori electrolitici devalorizati pe iesirile tensiunilor din sursa!

zmeura
07-06-10, 12:04
Schimba condensatorul de 220 micro de pe bara de 8V.Posibil sa nu para umflat,nu conteaza,pune altul nou.

http://i47.tinypic.com/xdigpf.jpg

nykanor
09-06-10, 14:39
eu zic sa mergi la ei la firma si o sa ti-lschimbe ca atit timp cit platesti abonament la ei este datoria lor si nu cred ca ar dori sa prarda din numarul de abonati:dance:

guzy
10-06-10, 21:32
Multumesc tuturor care au incercat sa ma ajute.

Azi am avut in sfarsit timp si am schimbat condensatorul indicat de catre @zmeura. Recul merge bine si au disparut dungile.

Multumesc zmeura pentru indicatile concrete si sper sa bem o bere in curind inpreuna .

zmeura
11-06-10, 00:50
Poate ma lasi si vara asta in sete deplina.:)