PDA

View Full Version : Router-Topex Premium



david7
04-06-10, 13:07
Salut
Am si eu o rugaminte daca stiti pe cineva care poate pune pe Router Topex Premium (cu placa de baza ASUS WL500G ) poate pune modul de WIFI.
Va rog nu imi trimiteri tutoriale ca nu ma bag. Caut doar pe cineva sa faca treaba asta.
multumesc

prodigy
04-06-10, 13:13
ai cumparat sau ai la andemana o placa de laptop pe mini-pci WIRELESS?
preferabil cu chipset BROADCOM pentru kernel 2.4/2.6 si ATHEROS pentru 2.6.

david7
04-06-10, 13:22
Salut
Nu am nimik la indemana, stiu ca voi promovati lucrurile facute in casa de fiecare si eu sustin treaba asta, insa din pacate unde nu stiu nu ma bag, pentru ca nu vreau sa provoc, daune.
Tocmai de aceea caut pe cineva care sa ma ajute, sa faca el si eu sa vad cum se face, eventual.

Multumesc.
Astea sunt "piesele" necesare ? ma interesez si .. daca e cazul ma pregatesc cu ele.
Ideea e ca as prefera sa nu le cumpar si sa imi zica cel care se va baga da nu sunt bune si tot asa ...

malefycu
04-06-10, 16:54
Colegule asa ceva nu se face acasa sunt prea ieftine ca sa merite efortul
Pret:30-50lei
Tu cu cat ai vrei sa o faci????

david7
06-06-10, 23:27
Nu era vb ca nu e mult 50 ron, ideea era sa nu coste 300 ron piesele si sa nu merite sa faci asa ceva.
Tocmai de aceea va intreb si tocmai de aceea nu vreau sa faca cineva care are experienta.

volhov
22-08-10, 16:26
Salut
Am si eu o rugaminte daca stiti pe cineva care poate pune pe Router Topex Premium (cu placa de baza ASUS WL500G ) poate pune modul de WIFI.
Va rog nu imi trimiteri tutoriale ca nu ma bag. Caut doar pe cineva sa faca treaba asta.
multumesc

Eu am facut asta la routerul meu Topex Premium. Am cumparat un card miniPCI
WiFi cu cipset Broadcom si in rest e operatie simpla, desfaci 4 suruburi, pui cardul la locul lui si cablurile de antena de asemenea la locul lor dupa care pui capacul si suruburile .... si gata.

Card miniPCI Broadcom sau Atheros gasesti relativ usor cu preturi intre 30 si 50 lei (cauti pe la cei care repara laptopuri), mai complicat e sa gasesti 1- 2 cabluri pigtail cu mufa UFL la un capat si RSMA pe partea cealalta + antenele
necesare.

Daca gasesti materialele necesare pot sa-ti trimit niste fotografii cu detalii despre cum se face operatia.