PDA

View Full Version : tuner dm500s



uzzy2008
18-05-10, 11:13
salutare. exista posibilitatea ca un tuner sa se defecteze partial?
am avut un diseq 4/1 si a intrat apa in el si s-a ars. l-am schimbat, dar a observat ca pe unele posturi am ber mare. acum am renuntat la celelalte lnb-uri ai am doar unul pe 1W twin. pe dm am ber mare pe unele posturi gen discovery, disney Chanel, etc iar pe al doilea reciver care e o tigaie, mere perfect. tigaia are tuner alps.
sau antena e reglata prost?

resofty
18-05-10, 11:58
Aceeasi problema o am si eu si la mine sigur nu e de la tuner fiindca am testat pe 3-4 receptoare(echolite,strong,kathy,dm). Lungimea cablului la mine e de 70m, lnb titanium antena de 0,9 Arad, pe Antena 1 de la digi am semnal prost, pe disney channel de la digi am semnal prost, pe 28,2 chiar daca am semnal mare pe chart show apar macroblocuri.
Toate astea functionau la semnal maxim si perfect pana acum cateva luni.
Am remufat cablurile, am schimbat lnb, ce a mai ramas e sa testez cu un amplificator sau sa schimb cablul, cum spunea cineva ca posibil sa fi intrat apa pe cablu...

uzzy2008
18-05-10, 16:48
chestia e ca eu am mutat antena si am schimbat si cablul. are cam 30m. problema a persistat. o sa vad poate gasesc pe cineva sa vina sa mi-o regleze mai bine cu un aparat ceva.
am inteles ca macroblocurile mai apar si din causa ca dm-ul are putin ram..32. se paote pune de 64? a incercat careva?

resofty
18-05-10, 21:39
Uite ca sa iti explic de exemplu acuma are semnal mai mare si nu am macroblocuri.....deci inexplicabil la fel pateam si pe kathrein.Nu e chestie de reglat...Sa verifici cati rami ai liberi dar nu cred sa fie de acolo fiindca pe posturile alea am si eu probleme.

uzzy2008
20-05-10, 17:27
nu se poate mari ramul? a incercat oare cineva?

resofty
20-05-10, 18:01
spunemi te rog ce semnal ai pe antena1 de la gogu?

dorcky
20-05-10, 21:32
Si eu care credeam ca am o problema cu tuneru... :)

Aceiasi chestie am patit-o si eu de ceva vreme fara sa misc antena pe Antena1, Disney, Discovery T&L, si inca pe cateva canale... E curios faptul ca doar cateva transpondere merg prost - semnal foarte slab iar altele tot de pe Intelsat merg OK cu toate ca sunt pe acelasi spot.

Are cineva o idee ce se intampla?

horatyu
21-05-10, 04:05
poate nu ai reglata antena bine

sau era un nor mai dens in fata antenei si a scazut semnalul sau poate era ceva cenusa vulcanica