PDA

View Full Version : Dolce - Gafaie... adica freeze-aza



cristimate
10-05-10, 21:28
am dolce de la 5 peer-si; toti au ping bun spre f. bun (unii chiar in jurul la 20ms)

cu toate astea dolce cateodata face freeze... cum naiba rezolv problema asta? stau pe dolce ca sotia se uita pe bulsat com si mie lene sa tot schimb pe alt satelit...

se poate imbunatati? am dm800 original/dream elite 1.3/si legatura wireless intre router si dm, un net bunicel (clicknet 8mb si am cerut upgrade)

laleauaneagra
10-05-10, 22:06
ce ecm time ai?

cristimate
10-05-10, 22:58
ecm: uneori am 0.147.... uneori 0.160 s

da cand freezeaza vad ca da si 2 sec...

uneori da asa

o fi de la wireless? mai blocheaza si el? habar n-am... da la altii nu da...

daradici
10-05-10, 22:58
...si ce versiune de emu ? :comp:

sifo66
10-05-10, 23:02
am dolce de la 5 peer-si; toti au ping bun spre f. bun (unii chiar in jurul la 20ms)

cu toate astea dolce cateodata face freeze... cum naiba rezolv problema asta? stau pe dolce ca sotia se uita pe bulsat com si mie lene sa tot schimb pe alt satelit...

se poate imbunatati? am dm800 original/dream elite 1.3/si legatura wireless intre router si dm, un net bunicel (clicknet 8mb si am cerut upgrade)

explica-te , cum ai instalatia facuta ? receiverele sunt legate in serie?
atunci este normal sa nu mearga unul din ele ,daca ai un LNC cu o singura iesire deoarece un pachet este pe polaritate verticala si unul pe orizontala,trebuie un LNC dublu si sa tragi cablu la fiecare receiver

cristilamb
10-05-10, 23:20
Nuuu, are instalatia in paralel, numai cardurile sunt in serie, de-aia se pierd ecm-urile pe undeva , sau cred ca are vreun cot infundat:)
Scuze, n-am putut sa ma abtin.

Se subintelege ca omu nu merge cu doua receptoare pe
hellas, merge doar cu dm800, ca nu are cum sa vada pe polaritati diferite in acelasi timp, daca ar avea doua,apoi conserva de la dolce nu are cum sa "vada" bulsatcom ca sa zici ca merge cu ele "in serie" si discutia e legata de ecm time care iar se subintelege ca aceste date nu le poate obtine decat din dm.
Poate ca atunci cand face freez sunt cereri multe de pe cardul tau, incearca un overclocking daca-l citesti cu cccam.Zic si eu...

cristimate
10-05-10, 23:21
deci iau dolce din share cu cccam 2.1.4 de la multi peersi si pingul e bun spre f.f.f bun;

nu am nimic in serie in casa...

cristilamb - s-ar putea sa ai dreptate, am impresia ca ma cam incetineste unu care se uita numai pe cardul meu, si cum eu il am in wireless e mai inceata legatura la net, ca routerul (o placinta de la romtelecom) e mai departe in casa...

cristilamb
10-05-10, 23:24
Si tu nu ai local dolce in dm?

cristimate
10-05-10, 23:29
man chiar vorbesc bulgara ca nevasta-mea?:)
am dolce de la 5 peer-si (de la altii prin sharing); toti au ping bun spre f. bun (unii chiar in jurul la 20ms)


eu am card focussat, am si un card dolce da l-am lasat la "tzara" la tata ca n-am 2 sloturi in dm800 si ala e unul d-ala de 4 euro si focusu e de 10 euro;

cristilamb
10-05-10, 23:39
Pai spune man asa, ca n-ai zis daca ai sau nu si tu local dolce, nu te enerva.
E oarecum explicabil, chiar daca ai ping bun sa frezeeze.
Cele 5 carduri de pe care iei tu, s-ar putea sa mai fie cerute de alte cateva linii, daca nu zeci de linii in acelasi timp.Si daca acele carduri nu merg la frecvente mari in serverele cu pricina, se poate intampla sa faca balarii.
Uite ca sa te calmezi, pun eu cardul meu de dolce la 600MHh si testeaza doar cu linia mea, ca tot avem schimb, ia vezi tot asa face?
De la wireless nu cred ca e, stiu ca cccam pe dm merge mai bine pe wi-fi dacat cu sarma in el.
Succesuri!

cristimate
10-05-10, 23:50
ahaaa... bun, testez maiine (lasi cardu in 600mhz??) ca acu veni noaptea peste noi si maiine iar am sedinta toaaata ziulica

auzi, zise unu ca sa pun si newcs ca cica cu asta merge mai bine (line N);

da sa stii ca ai dreptate... cand e mai liber netu' si nu mai trage nimeni din cardu' meu nu mai freezeaza deloc; tre sa pun un net mai tare, am cerut vdsl de la rtc da pentru ca deja ma au de client mi-au vandut o gogoasa ca nu au "porturi libere" pe centrala mea;

PS si nu ma enervez, imi cer scuze daca asa s-a inteles :) sotia mea chiar e bulgaroaica, asa cum zicea un politist bulgar, care ne oprise la o mica spaga fara motiv, da da din bulgaria cu ID bulgaresc:)

cristilamb
10-05-10, 23:57
Am lasat pe 600.
Linie N iei de la cineva care citeste cardul cu newcs, oscam, sbox, etc. tu pui newcs sau celelalte daca vrei sa dai linie N.

zmeura
11-05-10, 08:20
Incearca totusi sa te legi si pe cablu,e cel mai simplu test.Tragi un cablu UTP si testezi o zi intreaga,daca si asa face mai ramane netul.
Treci la multifeed si mai pune o antena pe 1W daca tot ai local de acolo,asa scapi de timpii de comutatie mari.Cu NDS cam asa e si e greu sa gasesti o solutie.

dun
11-05-10, 20:57
Si la mine face freez pe Prima tv si pe inca vre-2-3 cu card local,restul functioneaza perfect.Acelas freeze face si daca decodez in sharing,adica aceleasi programe.De la ce poate fi?

cristimate
11-05-10, 21:13
Incearca totusi sa te legi si pe cablu,e cel mai simplu test.Tragi un cablu UTP si testezi o zi intreaga,daca si asa face mai ramane netul.
Treci la multifeed si mai pune o antena pe 1W daca tot ai local de acolo,asa scapi de timpii de comutatie mari.Cu NDS cam asa e si e greu sa gasesti o solutie.

nu timpul e neaparat problema ci lenea... am la etaj dm-eul, la parter pozitionerul ca aici o sa pun tv-eul de sufragreie si tre sa ma scol din pat sa mut satelitu; n-am acum cablu sa fac testu, cand eram in it importam mii de km de cablu/luna da acum m-au uitat colegii...

o sa fac in seara asta testul cu cristi sa vedem ce iese... oricum freez-urile dupa ce l-am scos pe cel care imi busea deme-ul s-au rarit... avea si timp mare de reply si era si pe gratis de cateva luni la mine... l-am anuntat si m-a inteles omu'

bobo74
12-05-10, 16:31
@ dun
umbla la pcm delay si sc himba-l de la 0.25 la 0.100

cristimate
14-05-10, 11:22
deci am gasit un peer care-mi da dolce care freezeaza f putin... dar nu e cristi din pacate; restul desi am pingi buni parca e nebun , la 30sec-1 min baga un freeze luuung