PDA

View Full Version : Vintu cumpara OTV



-minus
27-10-07, 20:58
Controversatul afacerist a devenit actionar la OTV, singura televiziune-tabloid din Romania. Mogulul a batut palma, saptamana trecuta, cu Dan Diaconescu pentru preluarea companiei care detine celebrul post de televiziune de apartament.

Surse apropiate tranzactiei au declarat pentru „Evenimentul zilei” ca tranzactia s-a incheiat dupa mai multe luni de negocieri si dupa mai multe oferte facute de patronul trustului Realitatea-Catavencu lui Dan Diaconescu.

Achizitie in doua etape

Postul de televiziune OTV a fost cumparat de Sorin Ovidiu Vintu prin firma Magic Hand Ltd., un off-shore inregistrat in Cipru si reprezentat in Romania de cetateanul moldovean Ghenadie Nipomici. SOV l-a mandatat pe Nipomici in nenumarate afaceri neasumate oficial, majoritatea derulate prin companii anonime.

Tranzactia, cifrata la 20 de milioane de dolari, se va face in doi pasi. Primul prevede preluarea de catre Magic Hand Ltd. a 20% din societatea Ocram Televiziune SRL, prin care Dan Diaconescu detine postul OTV in procent de 100%.

Sursele EVZ ne-au declarat ca actele au fost deja depuse la Registrul Comertului, pentru inregistrarea tranzactiei, insa modificarea actionariala nu a fost operata inca. Cel de-al doilea pas prevede preluarea, in final, a unui procent de 85% din Ocram Televiziune SRL.

Pentru a ajunge sa controleze in procent de 85 la suta firma care detine OTV-ul, off-shore-ul Magic Hand se obliga prin contract sa investeasca in dezvoltarea postului peste 10 milioane de euro. Banii ar trebui sa se regaseasca intr-un nou sediu, intr-un elicopter (recent achizitionat) si in schimbarea aparaturii tehnice.

Toate aceste investitii ar trebui sa fie facute intr-un an, iar la finalul acestuia se va opera o majorare de capital, in urma careia Vintu va deveni actionar cu cele 85 de procente.

Necontaminarea brandurilor

Sursele EVZ sustin ca Sorin Ovidiu Vintu, patronul postului Realitatea-Catavencu, si-a indreptat atentia spre singura televiziune-tabloid datorita audientei foarte mari pe care o face postul din Piata Romana.

Vintu a decis ca Dan Diaconescu sa ramana manager al OTV, dar si realizator al emisiunii „Dan Diaconescu in Direct”, care face ratinguri-record in timpul saptamanii. Ratiunea este simpla in aceasta chestiune: OTV nu exista fara Dan Diaconescu.

Postul nou-achizitionat nu va fi integrat in trustul Realitatea-Catavencu, din care fac parte posturile de televiziune Realitatea TV, The Money Channel, Romantica, reteaua Radio Guerrilla, Agentia de presa NewsIn, precum si publicatiile „Academia Catavencu”, „Cotidianul”, „24 Fun”, „Idei in dialog” etc.

Faptul ca OTV-ul va fi tinut la usa trustului Realitatea-Catavencu si nu va fi inclus in acesta are o motivatie puternica: necontaminarea brandurilor.

„Este un sambure de adevar”

Contactat de EVZ pe 22 octombrie, Dan Diaconescu s-a eschivat sa recunoasca oficial tranzactia: „Este un sambure de adevar, si anume ca foarte multi vor sa cumpere. Nu stiu daca printre ei este si Sorin Ovidiu Vintu. Am oferte de la multi oameni”.

Patronul OTV a trecut in revista, la inceputul acestei saptamani, si celelalte oferte primite de-a lungul timpului pentru vanzarea televiziunii sale: „Am avut o oferta scrisa de la Adrian Sarbu, adica de la CME, ma rog, de la PRO TV. Am avut oferte de la Gigi Becali in direct la televiziune, de la Antena 1 am avut oferte repetate de a vinde publicitatea pe OTV, chiar si saptamanile trecute, prin agentia condusa de Mihai Craiu, care nu stiu cum se cheama. E un grup rusesc care a vrut sa cumpere, e un grup austriac, cu care chiar suntem in tratative de vanzare”.

Revenind la tranzactia cu Sorin Ovidiu Vintu, Diaconescu afirma cu daca va primi o oferta de la acesta nu ar fi exlus sa o accepte: „E un sambure de adevar. Daca vrea sa cumpere Vintu, ii vindem si lui. Magic Hand nu imi spune nimic inca, dar nu e timpul trecut”.

Diaconescu a recunoscut pentru EVZ ca urmeaza sa se mute intr-un sediu nou si ca a cumparat un elicopter pentru OTV: „Va dau in exclusivitate aceste date. La 1 ianuarie ne vom muta in sediu nou, iar elicopterul e deja cumparat in rate. Problema e ca nu mai putem opri audienta. Creste in fiecare zi si nu stiu ce sa ma mai fac de invidiile celorlalti. Cum creste OTV, asa scade Antena 1”.

Planuri de dezvoltare

Patronul OTV mai recunoaste si ca are planuri de dezvoltare pentru televiziunea-tabloid: „Noi avem un proiect de transformare a companiei Ocram Televiziune intr-un „SA”, iar ca sa devina SA ne trebuie, intr-adevar, cel putin doi actionari, iar la un moment dat s-ar putea sa apara un al doilea actionar. Nu stim deocamdata cine va fi, dar ne vom lista la Bursa, undeva in cursul lunii ianuarie. Atunci vom vine un pachet de cel mult 15% din actiuni, cel mai probabil intre 10 si 15 la suta, pe o valoare estimativa de 15 milioane de euro, avand in vedere ca toata compania a fost evaluata la 150 de milioane de euro”.

Acelasi „senzational” Dan Diaconescu isi evalua acum un an postul de televiziune la o valoare de zece ori mai mica: „Are o valoare foarte, foarte mare. Face mult mai mult de zece milioane de euro”. „Ce treaba am eu cu OTV-ul? Eu nu detin o alta companie in afara de Realitatea”, ne-a declarat Sorin Ovidiu Vintu.

Interes

Cu ochii oglinditi in televiziune

In luna aprilie anul acesta, in timpul unei sedintei CNA, Dan Diaconescu declara ca omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu il suna „o data pe saptamana” pentru a-l intreba daca nu vrea sa vanda postul OTV.

Acum patru zile, intr-o discutie avuta cu reporterii EVZ, Dan Diaconescu nu mai recunoastea aceasta declaratie, facuta intr-o sedinta publica a CNA la care presa a avut acces: „Nu imi aduc aminte sa fi declarat asa ceva la CNA”. Tot in aprilie, Diaconescu sustinea ca a primit telefoane cu propuneri de cumparare si de la Dinu Patriciu, patronul „Adevarul Holding”.

In 2006, Diaconescu a recunoscut in exclusivitate pentru EVZ ca a purtat negocieri pentru vanzarea postului. La vremea respectiva, numele vehiculate ca ar fi fost interesate de preluarea OTV erau Adrian Sarbu, Sorin Ovidiu Vintu si Gigi Becali. Intrebat in 2006 daca a negociat cu „senzationalul” Dan Diaconescu preluarea OTV, Sorin Ovidiu Vintu declara sec: „Fereasca Dumnezeu!”.

Regele presei de scandal

Vintu negociaza si cumpararea „Cancan” si „Ciao!”

Sorin Ovidiu Vintu, de numele caruia se leaga cele mai mari scandaluri financiare de dupa ‘90, intentioneaza sa faca si alte achizitii importante de pe piata presei de scandal. In acest moment, mogulul se afla in negocieri avansate cu magnatul Bogdan Buzaianu pentru a cumpara cotidianul „Cancan” si revista „Ciao!”.

Negocierile au fost purtate in numele lui Vintu de doi intermediari. Suma vehiculata pentru vanzarea cotidianului „Cancan” si a revistei „Ciao!” este de patru milioane de euro.

Negocieri intre miliardari

Bogdan Buzaianu (care controleaza si firma Energy Holding, cel mai mare trader de energie electrica din Romania) detine prin intermediari cele doua publicatii de scandal. Sursele EVZ sustin ca aceasta tranzactie se va incheia luna viitoare.

Dupa incheierea vanzarii, cotidianul „Cancan” si revista „Ciao!” urmeaza sa fie inregistrate pe o firma off-shore detinuta de Sorin Ovidiu Vintu.

Negocierile pentru vanzarea celor doua publicatii au fost purtate in Elvetia, deoarece Bogdan Buzaianu nu a mai calcat prin Romania de la declansarea cercetarilor privind retehnologizarea hidrocentralelor Portile de Fier, dar si a contractelor de energie electrica incheiate cu Hidroelectrica.

Bogdan Buzaianu a mai cochetat cu presa in 2005, atunci cand a infiintat cotidianul „Averea”, vandut ulterior lui Dinu Patriciu. Fostul ziar „Averea” a devenit „Click” anul acesta.

NOSTALGICA

Teo, cu un picior la Antena 1

Plecarea vedetei TV Teo Trandafir din trustul Realitatea Media e iminenta, dar se va produce abia la sfarsitul anului. Surse din piata ne-au declarat ca realizatoarea emisiunii „Teoviziunea”, de pe postul Romantica, negociaza de cateva saptamani cu trustul Intact, pentru o emisiune la Antena 1.

„Piatra de moara” a negocierilor este prima de instalare consistenta pe care Teo a primit-o la transferul in Realitatea: suma aferenta perioadei neefectuate din contract ar trebui sa fie „decontata” de compania condusa de Camelia Voiculescu.

Directorul televiziunii Romantica, Madalina Radulescu, a declarat ieri, pentru EVZ, ca „Teo este prezenta in grila de toamna, iar in acest moment lucram la programele de Sarbatori. La sfarsitul anului se renegociaza toate contractele”.

Primele informatii despre trecerea vedetei Teo Trandafir la Antena 1 au fost lansate de jurnalistul Catalin Tolontan, pe blogul sau.

„1 decembrie? 1 ianuarie? Sau chiar 15 noiembrie? Aceasta pare singura necunoscuta. Cand o vor vedea telespectatorii pe Teo Trandafir la Antena 1? Vedeta isi va rezilia contractul cu Romantica si va poposi in Baneasa”, scrie redactorul-sef de la „Gazeta Sporturilor” - publicatie a trustului Intact. Teo a mai lucrat la Antena 1 intre anii 1998 si 2000, inaintea perioadei de glorie la Pro TV. (Oana Dobre)

Interviu

„Negociez. Domnul Vintu stie”

Negociati cu trustul Intact?
Eu negociez cu toata lumea, doamna. Daca vreti, negociez si cu dumneavoastra.

Atunci negociati inclusiv cu trustul Intact, in acest moment?
Da. Intact m-a intrebat in urma cu cateva saptamani: nu vrei sa lucrezi la noi? M-a sunat cineva de la ei.

Camelia Voiculescu?
Cineva din partea dansei. Le-am spus ca nu m-am gandit. Acum ma gandesc.

Cei de la Realitatea TV stiu?
Sigur ca da. Si domnul Sorin Ovidiu Vintu stie. Este un om extrem de elegant. Mi-a spus: vorbeste cu cine vrei, negociaza ce vrei, ia ce decizie vrei. Numai sa fie o decizie inteligenta.

Ce se va intampla cu prima dumneavoastra de instalare? O va „deconta” Intact?
Nu stiu. Vom vedea, in momentul in care ma voi hotari.
http://www.evz.ro/article.php?artid=328155

dic_star79
27-10-07, 21:31
Este doar un zvon, inca nu sa confirmat nimic!