PDA

View Full Version : m-am pricopsit cu... acum sa vad ce-i de facut!



comerciantul
27-10-07, 16:13
salut prieteni.
am prins aseara o ocazie buna, zic eu: cu o antena de aceea digi de 1 metru, ceva suporti, si un receiver maximum s-1000M cu telecomana si cablu null modem. si un LNB folosit de 0.7 db totul la 30 euro

http://www.yatego.com/hm-sat/p,42b2b219dab55,42b1759348a593_4,maximum-s-1000m-fta-receiver


chestiunea e ca sunt nou pasionat de receptie satelit, si de zile bune citesc intr-una ore in sir forumuri despre asa ceva.

am inteles ca trebuie sa schimb firmware-ul. am gasit aici pe forum metoda, insa nu am gasit firmware-ul pentru modelul meu de receptor. in cazul in care reusesc sa ii fac update de firm, merg direct key-le postate aici?

voi ce ziceti, se merita sa tin receiverul asta? sau sa cumpar un echosmart 791 sau azbox s710? adica pot decoda cu echsmart jiji? ca asta m-ar interesa in mod deosebit. practic, care e diferenta intre aceste doua receptoare? ca diferenta de pret este in jur de 45 euro...

coordonatele mele sunt Lat: 40º 0' 0'' N Long: 3º 0' 0'' O
(apropos sunt in zona madrid)
daca e cineva de aici in zona madrid, m-as bucura sa imi dea un PM:pls:

multam' fain!:cool2:

comerciantul
27-10-07, 16:14
cum pot atasa fotografii? ca am impresia ca de la antena lipseste ceva, sau suportul pe care il am eu nu-i bun, si vreau sa fac niste poze sa vedeti exact...

staric
27-10-07, 17:08
cum pot atasa fotografii? ca am impresia ca de la antena lipseste ceva, sau suportul pe care il am eu nu-i bun, si vreau sa fac niste poze sa vedeti exact...

http://www.sateliti.org/showthread.php?t=164

-minus
27-10-07, 17:28
salut prieteni.
am prins aseara o ocazie buna, zic eu: cu o antena de aceea digi de 1 metru, ceva suporti, si un receiver maximum s-1000M cu telecomana si cablu null modem. si un LNB folosit de 0.7 db totul la 30 euro

http://www.yatego.com/hm-sat/p,42b2b219dab55,42b1759348a593_4,maximum-s-1000m-fta-receiver


chestiunea e ca sunt nou pasionat de receptie satelit, si de zile bune citesc intr-una ore in sir forumuri despre asa ceva.

am inteles ca trebuie sa schimb firmware-ul. am gasit aici pe forum metoda, insa nu am gasit firmware-ul pentru modelul meu de receptor. in cazul in care reusesc sa ii fac update de firm, merg direct key-le postate aici?

voi ce ziceti, se merita sa tin receiverul asta? sau sa cumpar un echosmart 791 sau azbox s710? adica pot decoda cu echsmart jiji? ca asta m-ar interesa in mod deosebit. practic, care e diferenta intre aceste doua receptoare? ca diferenta de pret este in jur de 45 euro...

coordonatele mele sunt Lat: 40º 0' 0'' N Long: 3º 0' 0'' O
(apropos sunt in zona madrid)
daca e cineva de aici in zona madrid, m-as bucura sa imi dea un PM:pls:

multam' fain!:cool2:



Daca ai posibilitatea sa cumperi Azbox,cumparal,este un receiver bun cu suport ff bun,patch pentru el cat si pentru echolite 791 se gasesc usor iar pe amundoua merg keyle digi,acum despre maximum ce sa zic,incearca pe crosat poate gasesti ceva pentru el;
http://www.crosat.org/aploud/

comerciantul
27-10-07, 23:29
chestia e ca nici nu stiu cum sa caut softul ala... ce tip de fisier sa caut... dupa cum spuneam, sunt incepator.

comerciantul
28-10-07, 00:56
m'am uitat in setari la receiver, si apare model wp-f306
ajuta asta cu ceva?

Einstein
28-10-07, 09:22
m'am uitat in setari la receiver, si apare model wp-f306
ajuta asta cu ceva?
Da un search in google cu versiunea asta de soft.

floare12
28-10-07, 11:50
Ciao! Dă-mi mail-ul tău şi-ţi trimit ce am găsit pe http://www.crosat.org/aploud/ unde te-a trimis spaniolul. Eu nu am receiver-ul, deci nu ştiu dacă funcţionează sau nu. Ceea ce pot să-ţi spun este faptul că de pe crosat n-am luat, pină acum, porcării.
CIAO!

outcast
28-10-07, 11:52
aici gasesti loaderul si ultimul firm.merg d+ si prem.firmul nu trebuie dezarhivat.

http://www.maximum.info.se/ (http://www.maximum.info.se/)

comerciantul
28-10-07, 17:17
aici gasesti loaderul si ultimul firm.merg d+ si prem.firmul nu trebuie dezarhivat.

http://www.maximum.info.se/ (http://www.maximum.info.se/)


mii de multumiri
azi incec sa il rezolv. am emotii ca n-am mai facut pana acum asa ceva.
o sa va tin la curent.
acum mai am o nelamurire, ca tot nu m=am prins dupa cate am citit pe aici pe forum. dupa ce fac update0ul asta pot vedea canalele romanesti care sunt codate? dau trebuie sa iau key=le si sa le introduc? am vreo sansa la gigi?

firm=ul asta e de fapt un patch? sau daca vreau ca receiverul sa functioneze si sa decodez trebuie sa fac update de firm cu alt soft care e ca un fel de crack la programele de calculator?

mii de multumiri inca o data

outcast
28-10-07, 17:32
nu cred ca merge digi pe deco asta... daca apare listat la nagra 2 introdu keyle si merge....trebuie sa introduci keyle manual .sigur merge d+ si prem.

comerciantul
29-10-07, 15:20
unde sa ma uit la nagra2 sa vad daca apare receiverul listat?
plese don't shoot me!

outcast
29-10-07, 18:59
unde sa ma uit la nagra2 sa vad daca apare receiverul listat?
plese don't shoot me!
dupa ce ai incarcat firmul nou pe telecomanda apesi 2580 de vreo trei ori pina cind daca apesi butonul cu semnul intrebarii de pe telec. iti deschide un meniu cu dif sisteme de codare. atunci ai sa vezi nagra 2.

comerciantul
01-11-07, 09:37
deci asta e tot? dupa ce fac update-ul de firmware, imi deodeaza deja d+ si prem? sau mai trebuie sa bag niste key?
ce sanse am sa vad si niste programe romanesti? in afara de astea free? am auzit aici, de cineva care nu face update de firm, dar pune niste key direct si decodeaza vreo 10 prog romanesti, e adevarat?

outcast
02-11-07, 21:50
deci asta e tot? dupa ce fac update-ul de firmware, imi deodeaza deja d+ si prem? sau mai trebuie sa bag niste key?
ce sanse am sa vad si niste programe romanesti? in afara de astea free? am auzit aici, de cineva care nu face update de firm, dar pune niste key direct si decodeaza vreo 10 prog romanesti, e adevarat?
pentru toate ,trebuie bagate key.

comerciantul
15-11-07, 19:27
pentru toate ,trebuie bagate key.


offf. nu reusesc sa schimb firmul de pe receiver. a trebuit sa cumpar un adaptor mama mama ptr cablul null modem ca nu mi se potriveau mufele... am incercat sa pun firumul, dar n-am reusit ca tot imi da eroarea: error opening port... ma enerveaza, eu am facut exact cum scria in fisierul ala readme, am oprit si calculatorul si receiverul, am conectat cablul, cu receiverul in standby, si tot aceeasi problema, am incercat de mai multe ori si degeaba...

outcast
16-11-07, 09:11
spune ce ai facut.....exact..pas cu pas...

comerciantul
17-11-07, 16:35
am facut exact asa:
How To:
1. Switch your Maximum to standby mode
2. Connect PC and Maximum with RS232 (nullmodem) cable
3. Start loader program "CLoader25.exe"
- choose right Com port
- download mode is by default "Execution"
4. Browse for newest firmware file "S_1000MFTA_WP_F306_...._V1196.lha"
!You don't need to unpack it!
5. Start Download
6. Power on your Maximum
7. Loader program shows the progress bar and then "Flash writing"
8. After few minutes the loader program closes and Maximum restarts itself
9. Go to "Insallation" menu, find "Factory Setting" and then choose "Program"
For Pin Code type "0000"
10. For emulator activation press "Menu" and enter "2580" from remote,
then choose the lock mode
"Always off" is a best option ;)

e oare nevoie sa mai setez ceva din receiver inainte?

comerciantul
30-11-07, 16:49
am facut exact asa:
How To:
1. Switch your Maximum to standby mode
2. Connect PC and Maximum with RS232 (nullmodem) cable
3. Start loader program "CLoader25.exe"
- choose right Com port
- download mode is by default "Execution"
4. Browse for newest firmware file "S_1000MFTA_WP_F306_...._V1196.lha"
!You don't need to unpack it!
5. Start Download
6. Power on your Maximum
7. Loader program shows the progress bar and then "Flash writing"
8. After few minutes the loader program closes and Maximum restarts itself
9. Go to "Insallation" menu, find "Factory Setting" and then choose "Program"
For Pin Code type "0000"
10. For emulator activation press "Menu" and enter "2580" from remote,
then choose the lock mode
"Always off" is a best option ;)

e oare nevoie sa mai setez ceva din receiver inainte?





am reusit sa schimb softul. de vina era cablul. nu era null modem, era un serial, si am taiat firele, am pus 2.3, 3.2 si 5.5 si am reusit, acum sa vad ce pot decoda cu el. ca imi apare in lista aia 2580, ? si nagravision si mai multe coduri sau ce or fi alea

outcast
30-11-07, 16:51
da ai viteza frate nu gluma!..grabeste te ca in curind dispare d+...:)

comerciantul
30-11-07, 16:55
da ai viteza frate nu gluma!..grabeste te ca in curind dispare d+...:)


:)
chestia e ca n-am serial port la laptop, n-am avut chef sa dau 4.7 euro pe un cablu null, dupa aia n-am avut aparat de masura... si tot asa dupa aia am fost ofticat ca nu pot face nimic, in in sfarsit acum :clap: caut key...
outcast, te pot deranja sa vorbim online? pe mes, sau skype? ca acum sunt tare nerabdator...

outcast
30-11-07, 17:42
:)
chestia e ca n-am serial port la laptop, n-am avut chef sa dau 4.7 euro pe un cablu null, dupa aia n-am avut aparat de masura... si tot asa dupa aia am fost ofticat ca nu pot face nimic, in in sfarsit acum :clap: caut key...
outcast, te pot deranja sa vorbim online? pe mes, sau skype? ca acum sunt tare nerabdator...
diseara.acuma sunt la servici..

comerciantul
30-11-07, 18:29
diseara.acuma sunt la servici...

ok. multumesc foarte foarte mult.
cum pot avea id-ul tau? poti sa imi lasi un PM?
pana diseara, ma chinui acum cu keyle. astea, la mine la receiver apas ? si imi apare o lista unde e si nagra, cu mai multe key, dar care se pare ca nu merg. problema e ca eu nu pot scrie keyle decat cu 24 caractere sau mai putin, si keyle postate la d+ si prem sunt mai lungi? ce trebuie sa fac?
multumesc inca o data

outcast
30-11-07, 18:32
.

ok. multumesc foarte foarte mult.
cum pot avea id-ul tau? poti sa imi lasi un PM?
pana diseara, ma chinui acum cu keyle. astea, la mine la receiver apas ? si imi apare o lista unde e si nagra, cu mai multe key, dar care se pare ca nu merg. problema e ca eu nu pot scrie keyle decat cu 24 caractere sau mai putin, si keyle postate la d+ si prem sunt mai lungi? ce trebuie sa fac?
multumesc inca o data
sa astepti pina diseara..

comerciantul
30-11-07, 18:42
ok.
apropos, imi place umorul tau!

outcast
30-11-07, 22:08
astept de 10 minute sa ma contactezi...

comerciantul
01-12-07, 13:50
ok.
apropos, imi place umorul tau!


caz rezolvat cu ajutorul lui outcast. se vede si d+ si prem. sa vedem ce zice luni domnul gigi...:clap: