PDA

View Full Version : internet mobil



milumil
21-04-10, 14:31
Deci ma intereseaza internet mobil deoarece in zona respectiva nu este alta solutie.
Si anume in Teleorman cam la 40Km de Alexandria catre Pitesti.
As vrea cateva recomandari de la cei care au testat .
Sa fie cat mai stabil si bineinteles sa aiba acoperire in zona respectiva
Vreau in mod special pentru sharing.

Merge sharing cu internet mobil?

dMd
21-04-10, 16:27
Pentru share doar zapp are sigur porturile deschise, insa trebuie sa ai acoperire EVDO, eventual cu o antena pt amplificarea semnalului. Partea nasoala este ca esti limitat in banda, ping-ul fiind deseori mare iar partenerii de share nu sunt prea incantati de asa ceva. Alti provideri nu stiu daca iti deschid porturile, Orange am avut eu si porturile le deschide la un abonament care nu isi merita banii, de Vodafone si RTC nu stiu.

ibiza
21-04-10, 16:35
Deschide si vodafone porturile daca achizitionezi IP fix. Parca costa 3eur/luna taxa de IP fix.

zsokos
21-04-10, 16:50
salut! folosesc eu vodafone cu ip fix si merge foarte bine, intradevar te costa 11+3 euro (ipfix)

sergiu
21-04-10, 23:02
merge cccam client vodafone si orange
si merge bine si pe zapp 1x am testat eu tot in teleorman la 25 km de rosiori de vede cu un z010 parca era cu antena externa

ibiza
21-04-10, 23:07
@zsokos
Ce ping ai pe Vodafone, sa zicem cu peeri din rtl sau rds?

sergiu
21-04-10, 23:12
@zsokos
Ce ping ai pe Vodafone, sa zicem cu peeri din rtl sau rds?

daca esti cccam client,nu cred ca intereseaza pe cineva ping-ul.

milumil
21-04-10, 23:35
Stati asa.......
unde este telefon fix romtelecom trebuie sa fie si internet in firea lui ....corect? sau.....se poate sa nu?
Zic asta pt ca in satul respectiv este retea de telefon fix romtelecom.

sergiu
21-04-10, 23:51
Stati asa.......
unde este telefon fix romtelecom trebuie sa fie si internet in firea lui ....corect? sau.....se poate sa nu?
Zic asta pt ca in satul respectiv este retea de telefon fix romtelecom.

o fi retea de telefon romtelecom,dar daca este centrala digitala alcatel cu 40 linii,nici o sansa la internet rtc.

shadowman
21-04-10, 23:51
Respecte!
Normal ar fi raspunsul,da.Insa sa fie "pregatita"centrala.Si la mine unde stau era cenrala cu nr de telefon,insa nu era"pregatita"apoi a trebuit sa astept port liber.
Bafta!

zsokos
19-05-10, 12:45
@ibiza scuze de raspunsul intarziat...am ping time 150-300 ms pe 3G si 400-900 ms pe gprs..merg astea romanesti bine..la celalalte mai apar freezuri..sant pe Mbox

milumil
19-05-10, 13:25
zsokos ma lamurewsti si pe mine cum e cu traficul initial?
vad ca au spre exemplu pret:n,euro , viteza n,mb , trafic initial 2gb.
dupa 2 gb trafic scade viteza sau cum?
2. la abonamentul de 11euro cu cat faci download real?

zsokos
19-05-10, 13:37
traficul initial este de 2gb, daca ai depasit traficul, iti scade viteza la 128 kb/s
downloadul real este in fuctie cum esti conectat..pe gprs, 3G, sau 3g+, dar in general cu 3g este intre 90-150 KB/s, dar depinde foarte mult cat e de incarcat reteaua...Mboxul cu 10 linii merge bine si nu consuma cei 2gb..

dMd
19-05-10, 14:06
...teoretic, insa real tragi un fisier cu aprox 15 kb/s si asta in cazuri fericite daca ai depasit acea limita, iar in share merge client, insa ca server daca gasesti pe cineva mai pretentios care se uita la ping nu prea este ok. Iar daca mai pui in calcul si receptia care nu este constanta ...rezulta ca netul mobil este bun acolo unde nu este alta solutie in rest e bine sa fie evitat.
...parerea mea.

zsokos
19-05-10, 15:00
pai normal...unde nu este alta solutie..numai acolo este bun ca si solutie..in rest nu merita..