PDA

View Full Version : DVB-S2 si DVB-C HD STB?



livs
10-04-10, 09:26
Care ar fi cel mai bun (pret/performante) STB care sa stie si satelit si cablu, cu linux, si sa permita sharing?
Eu stiu doar AZBOX si IPBOX9000hd.
Mai este si altceva pe piata?
Voi ce recomandati?

mario08
10-04-10, 09:41
Poate ai vrut sa scrii despre Ipbox 9000HD , nu 900HD - acesta nu are posibilitatea de a se monta 2 tunere ( dvb-s/s2 si dvb-c ) pe el
Azbox Premium HD/HD+ ar aveea un castig de cauza fiindca are un chipset folosit si la media playere , deci sta mai bine decat Ipbox-ul 9000HD pe partea de redare multimedia
Eu zic cel mai bine sa te documentezi/citesti sectiuniile celor 2 modele/firme de pe acest forum si sa-ti faci singur o idee despre fiecare
Insa in mod cert nici unul dintre ele nu te va multumi 99% , existand prb. mai mari sau mai mici la fiecare model in parte in functie de ce anume doresti tu de la acest receiver
Eventual sa mai astepti si sa vezi niste concluzii/opinii despre noua serie de la Ipbox 9900 HD/HD+ : http://www.slovaktv.sk/marketing/TS_xxxl.jpg
Mai mult ca sigur ca si la aceste modele vor aparea tunere separate ca si la modelul Ipbox 9000 HD
Ar mai fii de luat in calcul si Qbox HD , citeste sectiunea lui de pe acest forum

livs
10-04-10, 09:49
Am deja un 900hd, asa ca despre ipbox stiu cu ce se maninca.
Despre multimedia, am deja un media player hd si un HTPC, asa ca partea asta nu primeaza.
Azbox-ul elite vad ca are posibilitatea sa ii pui un tuner dvb-c, dar din cite am citit partea de sharing scirtiie.
Iar 9000hd e prea scump pentru un stb aparut acum ceva timp.
Daca nu exista acum altceva mai astept.

Nu mai stiu cum a evoluta posibilitatea de a adauga un tuner dvb-c pe usb la ipbox. Poate de aici rasare ceva.

mario08
10-04-10, 11:27
Deci sa inteleg ca te intereseaza mai mult partea de receptie/sharing si in acest caz te sfatuiesc sa-ti indrepti atentia cate un receiver care stie cccam
Orice alt receiver care va fii pe post de client cccam va creea prb. intr-un fel sau altul , din cauza emmu-lui folosit
In prezent inca nu exista un emmu pt. client de cccam care sa fie multumitor 98% , fiecare avand partii pozitive si negative in comparatie cu cccam-ul
Cel putin in prezent , in viitor poate va aparea altceva
Pai doar tu ai scris ca Ipbox-ul pe partea de sharing "scartie" , atunci de ce crezi ca daca ai aveea posibilitatea instalarii unui tuner dvb-c pe usb cel putin teoretic va functiona mai bine sharing-ul ?
Ma indoiesc , ce are sharing-ul cu tunerul dvb-c ?
Asa cel putin cauti un receiver combo mai degraba care sa mearga foarte bine in sharing ( ce te intereseaza pe tine cel mai mult ) si nu neaparat cu E2 ( sau Linux )

livs
10-04-10, 11:47
Mario, am spus ca la Azbox scirtiie.
La ipbox ma descurc cu mbox, cind nu o sa mai mearga o sa trec la cccam (am instalat pe un router asus).
Referitor la tunerul pe usb, ma gindeam ca nu mai fac o investitie noua, daca pot sa adaug ceva pe usb la 900hd.
Am acuma si un tuner usb dvb-c (merge in share la digi cablu) cuplat la htpc, dar e greu cu doua scule.
Idea este de a avea un combo s si c pe linux, ieftin.

mario08
10-04-10, 12:19
Scuze am inteles eu gresit la treaba cu "scartiitul" , insa cam ce vrei tu nu prea o sa gasesti practic
Prin simplu motiv ca vezi ce preturi sant la receiverele combo dvb-s/s2/c , la care trebuie sa alegi in care tabara vrei sa intri : ceea a receiverelor care stiu cccam sau ceea a receiverelor care sant clinti de cccam
In lcoul tau as fii facut htpc-ul sa faca totul prin adaugarea acestui tuner "all-in-one" :
- varianta pci-normal : http://www.hauppauge.co.uk/site/products/data_hvr4000.html sau
- varianta pci-express : http://www.hauppauge.de/de/site/products/data_hvr4400.html
Varianta pe pci normal a fost comercializata de e-tc.ro , incearca telefonic si despre varianta pe pci-express
In plus ai deja gata configurat tunerul dvb-c pe usb si astfel teoretic le-ai aveea pe toate intr-unul singur + routerul Asus la care instalezi cccam-ul si asa vei iesi mai ieftin decat in varianta cu receiver combo
In plus pe htpc avand win sau linux ( trebuie sa vezi driverele pt. linux la tunerele recomandate de mine ) , vei aveea mai multe posibilitati de configurare/jonglare decat ca la un receiver combo
Ideea unui astfel de htpc o am si eu numai ca e mai greu de pus in practica si in plus avand deja o configuratie facuta pe cccam , parca nu ma mai trage "inima" asa tare , insa nu va fii abandonata

livs
10-04-10, 13:08
Mario, ideea cu htpc-ul nu prea merge la mine. Am ajuns de mult la concluzia ca satelit pe pc nu este o abordare "all family", este mai mult pentru entuziasti. Tunerul pe usb l-am luat mai mult pentru experimente si sa vad si eu digi sport hd. Ulterior a venit ideea cu pusul pe usb la ipbox.
Se pare ca totusi un azbox (elite sau premium) ar rezolva problema mea, cu conditia sa vind ipboxul. Poate fi client cccam la server asus, daca reusesc sa obtin linii corespunzatoare.

zildan
10-04-10, 13:28
Am o solutie cu 2 tunnere la alegere din DVB - S, C sau T , e cu SH40 si are pretul in jur de 200euro cu 2 tunnere.
Nu am luat inca aparatul dar se pare ca e cea mai tare oferta la ora actuala.

livs
10-04-10, 13:59
Mai multe detalii?

qwess
12-04-10, 12:00
@zildan

sa fie vb de asta?
http://www.m-vision.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=13

_230€

mario08
12-04-10, 17:42
Livs , ai vazut filmuletul asta : http://www.youtube.com/watch?v=t6U6wMwe_mo
Este deocamdata un raspuns la ce ai vrea tu cu mentiunea ca iti trebuie un Azbox Premium
Acesta avand 32Mb de flash fata de 16Mb cat are modelul Elite si astfel nu poti instala E2 in flash-ul receptorului
Deci daca te-ar interesa vers. cu Azbox , atunci ar trebui sa "sapi" pt. mai multe info legat de modelul tunerul extern dvb-c

livs
12-04-10, 21:37
Daca iau un azbox premium, iau si un tuner dvb-c. Nu e decit 270 lei.
Am vazut clipul, cu enigma o sa mai vedem, nici la ipbox nu sunt in totalitate problemele rezolvate.

Insa am o alta problema: va mrge digi cablu in share pe viitor?
Ca altfel agitatia e degeaba.
Singurul lucru pozitiv e ca poti poate sa-ti pui cartela in receiver pentru HD si sa renunti la stb-ul lor.
Sa nu stai cu doua cutii sub televizor.

zildan
12-04-10, 22:10
E alt aparat, deja merge e2 pe el.
Nu vreau sa fac valuri.

livs
12-04-10, 22:26
E vorba de asta.

http://www.youtube.com/watch?v=pXZrswxySt4

Aparitie probabil in mai.