PDA

View Full Version : intrebare!



shadowman
20-10-07, 23:52
Respecte!
Am primit zilele astea 3 instiintari ca am fost prins cu viteza peste cea legala,in judetul Cluj.
Nu stiu daca i-mi v-a suspenda permisul sau nu,dar am sa primesc sigur amenda,si daca i-mi vor suspenda totusi permisul,daca stie cineva in ce consta examenul de redobandire si de unde sa iau documentatia necesara?
In caz ca nu stiati daca mergeti in cluj aveti grija ca sunt mintate camere radar fixe in cascada!Le gasiti in Copaceni,Martinesti si Tureni pe DN1.
Aveti grija!
Bafta!Week-end placut!

-minus
21-10-07, 00:06
Din cate stiu pentru depasirea vitezei legale se suspenda permisul pentru 30 zile si 2-4 puncte,daca gresesc sa ma corecteze cineva!

outcast
21-10-07, 00:28
Respecte!
Am primit zilele astea 3 instiintari ca am fost prins cu viteza peste cea legala,in judetul Cluj.
Nu stiu daca i-mi v-a suspenda permisul sau nu,dar am sa primesc sigur amenda,si daca i-mi vor suspenda totusi permisul,daca stie cineva in ce consta examenul de redobandire si de unde sa iau documentatia necesara?
In caz ca nu stiati daca mergeti in cluj aveti grija ca sunt mintate camere radar fixe in cascada!Le gasiti in Copaceni,Martinesti si Tureni pe DN1.
Aveti grija!
Bafta!Week-end placut!
ghinion....viteza nu duce la lucruri bune....

yky
21-10-07, 04:22
Pentru depasirea cu mai mult de 30 de KM/h a vitezei max. legal admise.
Se poate suspenda dreptul de a conduce....perioada o stabileste seful politiei din judetul respectiv.
ATENTIE ...nu a celei inscrise pe indicatoarele de restrictionare; aceea nu este viteza maxima legal admisa.
.................................................................................................... .....
Daca -ti suspenda.. (permisul) trebuie sa dai examen teoretic 15 intrebari din care trebuie sa raspunzi la cel putin 11 corect.
Am vazut pe la librarii ''curs de pregatire'' pentru redobandirea permisului.
Daca nu gasesti poti folosi linistit cartile de legislatie care se folosesc la obtinerea permisului, doar ca e un volum mai mare de informatie.
Dar acum ramane de vazut.....depinde cu cat ai depasit viteza.
Daca erai in loc. si aveai mai mult de 80...e nasol, daca nu ramai cu permisul dar platesti amenda si colectionezi punctele penalizare.
Daca erai in afara loc. limita de viteza depinde de categoria drumului pe care te aflai.
Daca era drum national deschis traficului international adica E 60, E 81 sau E576, acolo limita max.legala e 100...sper ca nu ai avut mai mult de 130 ca iar e de rau.
In restul drumurilor in afara loc.chiar drumuri nationale fiind limita e 90.
Binenteles astea sunt limitele pentru un autovehicul care se incadreaza la categoria B a permisului de conducere.
Nu mai stiu acuma precis, daca se pot insuma sanctiunile pentru aceeasi abatere in mai putin de 24 de ore.
Inainte nu se puteau insuma, dar se aplica sanctiunea pentru cea mai ''grava '' dintre ele.

BAFTA!

Acuma am vazut e vorba de DN1(E60):D

zappa
21-10-07, 07:50
Stiu ca s-a scos examenul ptr redobandire permisului. Se da examen doar daca a rezultat un accident. Iti recapeti permisul fara a mai da examen dupa perioada de suspendare....1-3 luni. Iar la examinare stiu ca era 13 puncte din 15.