PDA

View Full Version : retea cablu



milumil
09-04-10, 09:25
Intrebare scurta:
Cam cat ar costa si ce trebuie cumparat pentru o retea de cablu de palier.
8 apartamente.
Cat mai ieftin.....

sorin8m
09-04-10, 12:22
Cablu UPT.

Mai exact internet vrei sa pui sace mai exact ca nu stiu la ce te referi.

prodigy
09-04-10, 12:34
- cablu
- switch de retea ( minim 8 porturi, problema este ca numai ai port de UPLOAD la un switch de 8...si atunci urmatoarea este de 16...bani in plus )

- daca nu vrei retea pe 100 sau 1000Mbps atunci poti opta pentru o retea de tip Wireless si se leaga toti la un AP montat undeva la mijloc.

Bafta

milumil
09-04-10, 13:04
Scuze nu m-am exprimat corect.
retea TV

sorin8m
09-04-10, 13:09
Presupun ca e vorba de televiziune prin cablu si nu de ceea prin satelit.
Ai nevoie de urmatoarele:
- cablu coaxial RG6 (preferabil sa fie de cupru nu de otel cuprat)
- spliter cu o intrare si 8 iesiri (cu pierderi cat mai mici)
- mufe F
si cam atat (sper ca nu am uitat ceva)

shadowman
09-04-10, 13:10
Respecte!
@milumil-Spui retea de cablu pe palier,insa,nu specifici ce retea de cablu?
Retea de cablu tv sau retea cablu internet?
Ar fi bine de mentionat.
Daca e de internet atunci ai raspunsuri dela colegi,daca e de tv,atunci ai nevoie de:antena satelit sau/si terestra,antena satelit ar fi bine sa fie o toroidala
(http://www.elstar.ro/?page=shop/index)
LNB-uri,QUAD ar fi indicate.
cablu coaxial si mufe "F"(le cumperi en-gros,e mai ieftin)
Spliter cu 2 intrari(antena satelit+antena terestra,daca se doreste si terestru)
Restul munca si rabdare.
Schema de configurare o gasesti aici: http://www.satlex.ro/ro/8participants.html
Cat despre preturi,cauti unde gasesti mai ieftin.Te descurci tu.
Bafta!

sorin8m
09-04-10, 13:31
Daca e vorba de televiziune prin satelit, atunci se complica situatia.
Trebuie sa ne zici cati sateliti vrei sa prinzi (eventual si ce sateliti).
Ai scris ca sunt 8 apartamente, dar in fiecare apartament la cate televizoare vrei sa te uiti
....

Ne zici si noi te sfatuim.

---------- Post added at 13:31 ---------- Previous post was at 13:13 ----------

@shadowman,
Imi cer scuze ca te contrazic putin.
Antena care iai recomandat e foarte buna insa daca nu il intereseaza decat un satelit sau doua, unu nu departe de altul, sunt si alte antene mult, mult mai ieftine care isi fac eficient treaba. Partea cu LNB QUAD mai incurcat putin ca a trebuit sa citesc de 2 ori, A scris mai sus ca e vorba de 8 apartamente, deci lui ii trebuie minim LNB cu 8 iesiri (OCTO), in cazul in care in fiecare apartament sa uita doar la un televizor.

Am facut aceste precizari, oricum pentru partea de satelit avem prea putine date ca sa facem ceva configuratii concrete.

Cu stima

milumil
09-04-10, 13:38
Ma intereseaza antena >receptor> si mai departe sa dau semnal pe coaxial in mufa de anten in 8 apartamente.nu pe intrare AV.
antene sant receptoare sant. ce trebuie mai departe?
Ma intereseaza cam cat duce investitia sa stim cat punem de caciula si daca se merita.

sorin8m
09-04-10, 13:48
OK, am inteles. In cele 8 apartamente la cate televizoare se vrea sa se vada programer diferite. Adica in total in cele 8 apartamente la cate televizoare se va uita oameni. Si e important si numarul de sateliti care vrei sa prinzi pentru configuratia retelei (echipament).

shadowman
09-04-10, 13:59
Respecte!
@sorin8m-e prea dificil sa intelegem ce vor altii,daca nu se explica mai amanuntit.
Ai dreptate,poate ca am "exagerat" eu putin.Insa am luat in considerare ca daca are omul cablul in casa sa poate avea si alte posibilitati,mai multe rec-uri.Daca tot e o investitie comuna sa se poata folosi la maxim de ea.E adevarat ca se pot aduce si ulterior imbunatatiri sistemului.
Apoi nu e specificat nicaireri ce doreste sa receptioneze,ma refer la care sateliti...
Eu am scris in timp ce @milumil a adus o mica lamurire ca doreste retea TV insa tot nu specifica ce doreste sa receptioneze,e mai greu sa banuim.Poate ca trebuia sa fiu mai "retinut"in a face recomandari mai "scumpe"
Si nu consider ca ma contrazici deloc.E o discutie,cu mai multe puncte de vedere."Lupta de lamurire"cum ar zice un prieten.:)
@milumil,daca te referi la "loop"-ing trebuie doar cablu si mufe.Preturile le gasesti la retaileri.Pot diferi dela unul la altul.
Daca nu ma insel,o sa ai nevoie si de un amplificator de semnal.
Bafta!

milumil
09-04-10, 14:00
OK, am inteles. In cele 8 apartamente la cate televizoare se vrea sa se vada programer diferite. Adica in total in cele 8 apartamente la cate televizoare se va uita oameni. Si e important si numarul de sateliti care vrei sa prinzi pentru configuratia retelei (echipament).

19,2,E. 13E. 1W. 16 televizoare
Antenele sant montate deja pe pozitie

sorin8m
09-04-10, 15:10
OK, hai sa fac niste combinatii si iti zic ce poti face.

---------- Post added at 15:10 ---------- Previous post was at 14:10 ----------



Sunt 2 variante,
Varianta 1:
- un multiswitch cu 16 iesiri si 12 intrari + 1 intrare terestra
- 3 antene satelit
- 3 LNB-uri Quattro
- 16 comutatoare diseqc 4/1
- cablu coaxial RG6
- mufe F

Varianta 2:
- 6 Antene
- 6 LNB-uri OCTO
- 16 comutatoare diseqc 4/1
- cablu coaxial RG6
- mufe F