PDA

View Full Version : Astra 2D



tempuser
31-03-10, 14:26
Salut,

Sunt din Hunedoara si vreau sa vad BBC/ITV/Channel 4. Stiu ca este limitat semnalul Astra 2D de la 28E, dar dupa ce am rascolit forum-urile, vad ca e ceva sansa de a capta, cel putin in aceasta parte de tara, Astra 2D. M-am hotarat la o antena de 2,4 prim focar, fixa, de la Elstar:

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=363&category_id=218a17d832052e4389be6d2483272e9f

si un lnb

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=453&category_id=23d66b6efaffff662ad6f2189965ac39

Este careva, aproape de mine, cu antene asemanatoare, sa vad un raport de semnal. Momentam am o antena offset de 1,2m, cu montura HH, lnb Invacom de 0.3 si Strong 6355. Am semnal pe Eurobird1 la 28E, unda Steareble, si foarte slab pe Astra 2A South, dar vreau mai mult - Astra 2D.

O alta intrebare ar fi cum pot sa leg cele 2 antene, la acelasi receiver, dar sa o pot misca pe cea mobila? Daca pun switch, sus langa cele 2 antene, si doar un singur cablu sa vina in camera la receiver, voi mai putea misca antena mobila? Lasa switch-ul semnalul sa treaca la montura? Lungimea cablului este de 40m.

Are careva idee cum sa fac un suport pentru antena mare? Sigur voi sapa si o sa torn ciment la baza unei tevi stabile, dar nu stiu cat de groasa trebuie sa fie teava sa intre in antena. Nici ce greutate are antena. Voi contacta magazinul, sper sa fie undeva astfel de date.

Daca cineva mai are ceva puncte de adaugat, la ce sa fiu atent, sau ce fel de probleme ar putea aparea, va rog.

Multumesc mult.

cipryDXfeed
31-03-10, 15:15
Antena care vrei sa o cumperi este ok.

La LNB iti trebuie si ghid de unda iti recomand C-120 gasesti aici www.satmedia.ro

La cele 2 antene iti trebuie un comutator DiSEqc 2*1.

tempuser
01-04-10, 12:33
Da, am citit ceva de un ghid de unda, dar nu stiam de ce am nevoie, si care ar fi cel mai potrivit pentru tipul ales de mine. Sper sa pot misca antena mobila dupa legarea celor doua antene. Mersi mult de sfaturi.