PDA

View Full Version : Instalatie mobila cu Optibox 3800



sasa13
30-03-10, 09:55
Detin un dreambox 800 HD.
Am montat un Optibox 3800 pe un offset de 0,9. Totul a decurs normal si am reusit sa prind toti satelitii propusi mai putin ABS 75E, findca nu il aveam in lista. Cineva mi-a dat o lista in care era si acel satelit dar pentru dream 500. Si de aici au inceput problemele. In primul rand mi-a disparut lista veche. Pana la urma am introdus din nou lista veche, dar morul nu mai gaseste eronat satelitii. Motorul nu se mai opreste pe sateltii doriti. In mod normal ar trebui sa caut din nou cel mai sudic satelit BADR, asa cum am facut si prima oara, si sa sterg vechile setari din memoria motorului. Satelitul BADR l-am gasit din nou, dar nu stiu cum sa resetez motorul, pentru ca am incercat dupa ce am gasit satelitul BADR sa mut antena pe satelitii doriti si antena se misca aiurea fara sa mai gaseasca exact satelitii doriti.

sorin8m
31-03-10, 09:20
Intrebarea mea este de ce te chinui si de ce nu intrebuintezi functia USUAL (sau GOTOx cum la alte softuri scrie) ????

shadowman
31-03-10, 10:10
Detin un dreambox 800 HD.
Am montat un Optibox 3800 pe un offset de 0,9. Totul a decurs normal si am reusit sa prind toti satelitii propusi mai putin ABS 75E, findca nu il aveam in lista. Cineva mi-a dat o lista in care era si acel satelit dar pentru dream 500. Si de aici au inceput problemele. In primul rand mi-a disparut lista veche. Pana la urma am introdus din nou lista veche, dar morul nu mai gaseste eronat satelitii. Motorul nu se mai opreste pe sateltii doriti. In mod normal ar trebui sa caut din nou cel mai sudic satelit BADR, asa cum am facut si prima oara, si sa sterg vechile setari din memoria motorului. Satelitul BADR l-am gasit din nou, dar nu stiu cum sa resetez motorul, pentru ca am incercat dupa ce am gasit satelitul BADR sa mut antena pe satelitii doriti si antena se misca aiurea fara sa mai gaseasca exact satelitii doriti.

Respecte!
Nu stiu exact cum e Optibox 3800 insa trebuie sa aiba undeva pe el un buton de reset(un orificiu).
Pui antena pe cel mai sudic satelit,daca l-ai gasit,bagi in gaurica,o scobitoare sau ceva ce intra si tii apasat cateva secunde pana se seseteaza(la modelul SRT2100 se schimba culoarea LED-ului in verde-portocaliu)
Acum motorul e resetat si are ca punct "zero" satelitul sudic.
In dream mergi la setari si acolo setezi datele ptr USALS.
Latitudine si Longitudine,unde stai.
Apoi ori iei de aici:
http://www.vhannibal.net/ (http://www.vhannibal.net/)
din coloana ptr enigma 2 setarile ptr.Vhannibal Motor 75E><45V.
Sau cauti tu singur satelitii ptr. a-i scana.
E indicat ca si daca bagi setarile dela Vannibal sa mai dai un scanare la fiecare satelit in parte.
Apoi un restart le dream.
Cam asta ar fi tot.
Ar trebui sa mearga.
Bafta!

sorin8m
31-03-10, 10:30
Resetarea la un opticum sau Optibox (e acelasi motor) 3800 e diferit fata de cel de la strong si clonele sale. Nu are gauricaq aceea pentru resetare.
La modelul asta se tin ambele butoane apasate 5 secunde, nu mai stiu, parca trebuie sa blincaia mai repede sau sta aprins putin ambele becuri si sa resetat motorul.

shadowman
31-03-10, 10:38
Respecte!
Pai se descurca el,cred.
Nu stiam cum e la 3800....cu resetarea.Banuiesc ca tot se poate face cumva.
Bafta!