PDA

View Full Version : Jiji + HSS-7160



neutrin
12-10-07, 12:27
Salutare!

Am primit de curand Jiji cu receiverul lor dublu. Mă gandeam să mai pun vreo 2 LNBuri ca să prind Astra şi Hotbird. Sunt in Timişoara, nu am obstacole in faţa antenei, dar antena este de 90 cm.
Intrebări:
- voi putea recepţiona cei 2 sateliţi? La Astra pe site zice că in Timişoara e ok cu oală de 90 cm. Dacă a montat cineva in Timişoara ceva similar cu ce vreau eu, il rog să-mi impărtăşească experienţa lui
- către ce satelit să indrept LNBul central? Intelsat 10-03, Hotbird sau Astra?

Aş dori să-mi recomandaţi ceva magazine prin Timişoara sau poate chiar de pe net, de unde aş putea cumpăra un LNB dual (din acela compact, special pt Astra şi Hotbird).

Orice alte sfaturi sunt binevenite.

optimus
12-10-07, 13:07
Magazine in TM:Tehnic B ,peruvision si mondoplast parca.

Tie iti trebuie un suport special gandit pentru a prinde acei sateliti.Mergi la tehnic b si intreab acolo daca au un astfel de suport si care Lnb sa fie central.

Acum te intreb eu ceva:receptorul asta twin l-ai cumparat sau l-ai luat in custodie.Daca l-ai cumparat te rog spune-mi de unde si cat a costat?Ti-au dat si cartela imperecheata cu el?
te intreb pt ca eu am de la ei un Hyunday simplu cu cartela (in custodie) si as vrea sa iau un rec dublu.mersi.

Bula
12-10-07, 15:31
"La Astra pe site zice că in Timişoara e ok cu oală de 90 cm."

E OK daca antena e cu focar principal pe Astra. Dar cu ea fixata pe Intelsat, nu o sa receptionezi Astra in conditii bune. Hotbird, da.

neutrin
12-10-07, 16:21
Magazine in TM:Tehnic B ,peruvision si mondoplast parca.

Tie iti trebuie un suport special gandit pentru a prinde acei sateliti.Mergi la tehnic b si intreab acolo daca au un astfel de suport si care Lnb sa fie central.

Acum te intreb eu ceva:receptorul asta twin l-ai cumparat sau l-ai luat in custodie.Daca l-ai cumparat te rog spune-mi de unde si cat a costat?Ti-au dat si cartela imperecheata cu el?
te intreb pt ca eu am de la ei un Hyunday simplu cu cartela (in custodie) si as vrea sa iau un rec dublu.mersi.

Am luat receptorul in custodie, cu cartele imperecheate. Nu aveam in plan să iau Jiji dar mi-a bătut un tip la uşă cu oferta Jiji. Avea şi receiverul cu el, de aceea am şi incheiat contractul, altfel mai stăteam să studiez receivere mai deştepte (nu am renunţat la asta, dar pană studiez piaţa, e bun Jiji, mai ales că n-am mai avut instalaţie recepţie satelit). Merci pt sfaturi.


"La Astra pe site zice că in Timişoara e ok cu oală de 90 cm."

E OK daca antena e cu focar principal pe Astra. Dar cu ea fixata pe Intelsat, nu o sa receptionezi Astra in conditii bune. Hotbird, da.

Dar dacă pun focarul pe Astra, Intelsat şi Hotbird vor intra ok? (Thor nu mă interesează)

Bula
12-10-07, 16:41
Dar dacă pun focarul pe Astra, Intelsat şi Hotbird vor intra ok? (Thor nu mă interesează)

E aceeasi poveste, ba mai rau, pt ca pe Intelsat semnalu e si asa prost chiar si in focarul principal. Va intra doar Astra si Hotbird.

laleauaneagra
13-10-07, 07:15
pune o antena de 1.20 cu focar intelsat si ai rezolvat problema