PDA

View Full Version : media player - enigma 2



rocco2007r
16-03-10, 16:23
media player - enigma 2

Salut,

Mi-am instalat Enigma 2 PKT mod 8.9 Tideglo rev 0.8.0.
Momentan ma intereseaza foarte tare partea de "Media Player". Nu mai vreau sa dau banii pe un device de player de filme(popcorn, e-boda, asus etc)

Va rog, niste rapunsuri la nelamuririle mele:
1. Se poate pune o subtitrare la un fim? Am pus pe stick un avi mic, de 300 de MB, dar n-am reusit sa activez subtitrarea(adica un fisier sub cu acelasi nume ca si filmul). Imi scapa ceva?
2. Se pot accesa fisiere din retea(de ex: de pe calc)?
3. Cum raspunsul la 2 banuiesc ca este negativ, pot sa pun un hub usb la ipbox si in care sa am stick-ul de pe care in contiunare sa boot-eze enigma2 si totodata si un hard extern? Si pe hardul asta pot sa il vad prin ftp de pe calc ca sa transfer filmele pe el?
4. d.p.d.v al media player ce varianta enigma 2 este mai buna, Sifteam sau PKT?

Merci,
Rocco

proteus
16-03-10, 18:11
Ca un om ce a cumparat mai multe device-uri in speranta ca pot fi intr-adevar multifunctionale (Kathrein 910HD, LG BD-390 etc.), sincer as recomanda un media player dedicat.

Daca Popcorn Hour A200 nu incape in buget, atunci poate un WD Live la cca. 100 Euro. Am prieteni care le au pe ambele si sunt foarte multumiti. Personal, privind retrospectiv la cate ore si nervi am pierdut, mai bine dadeam 100 Euro pe un WD Live si petreceam mai mult timp cu familia si prietenii.

zildan
16-03-10, 18:12
1. DA
Incearca sa dai acelasi nume cu filmul:

numefilm.avi
numefilm.ro.srt
de exemplu.

Ai 2 solutii aici: prima ar fi direct in media player, a 2-a din play de la recording.
Solutia a 2-a e mai greu de realizat tehnic din motive de montat partitia, dar dolosind DD Subtitle Plugin poti sa rulezi orice subtitrare si esti sigur ca nu se blocheaza.


2. Cu CIFS montezi orice share din windows!



3. Ambele au la baza SH4 DUCKBOX !!!



Recomand filmele MKV cu subtitrari incluse !

tjd1971
16-03-10, 19:36
Ca un om ce a cumparat mai multe device-uri in speranta ca pot fi intr-adevar multifunctionale (Kathrein 910HD, LG BD-390 etc.), sincer as recomanda un media player dedicat.

Daca Popcorn Hour A200 nu incape in buget, atunci poate un WD Live la cca. 100 Euro. Am prieteni care le au pe ambele si sunt foarte multumiti. Personal, privind retrospectiv la cate ore si nervi am pierdut, mai bine dadeam 100 Euro pe un WD Live si petreceam mai mult timp cu familia si prietenii.

asta e raspunsul fiecare aparat e facut pt o anumita functie restul sint lucraturi adaugate care nu iti garanteaza ca vor functiona rezonabil .eu am alese xtreamer si nu imi pare rau.

neutrin
16-03-10, 19:55
mkv-urile merg chiar bine, dar atentie sa aiba subtitrari incluse, nu separate, pt ca din experienta mea cu IPBoxul din semnatura si cu Enigma2, Media Playerul crapa cand trebuie sa afiseze subtitrarile din fisierul separat, in special cele cu diacritice.
Mai e problema ca functia de "repede inainte" merge foarte incet (cam la 2x-3x maxim, indiferent ce "zice" afisajul), ceea ce este foarte suparator daca ti-a crapat Media Playerul in mijlocul filmului sau aproape de sfarsit, functia de "repede inapoi" nu merge deloc, iar functia de salt la un anumit moment din film nu exista.
O alta problema suparatoare este ca ultimele versiuni de enigma2 nu redau deloc sunetul format DTS, cu care sunt "echipate" majoritatea mkv-urilor high definition. Ultima versiune pe care merge sunetul DTS din filme mkv si pe care eu o folosesc pentru vizionat filme este PKT 6.5.
Cred ca Media Playerul a fost creat in primul rand pentru a putea viziona programele inregistrate cu receptorul. Restul a fost lasat intr-un stadiu precar.

Concluzia e evidenta: un media player dedicat e cel mai indicat. vrei sa vezi un film, nu sa te enervezi, nu? :)

zildan
16-03-10, 21:53
Se poate rezolva faza cu DTS downmix ON, se copiaza fisierul audio.elf din imaginea care imerge in cea curenta.

Pentru derulare inainte si anapoi se folosesc tastele numerice:
9 pt 5 min inainte
7 pt 5 min inapoi

6 si 4 pt 1 min
1 si 3 pt 10 sec.

Subtitrarile externe merg foarte bine daca stii sa folosesti DD subtitle Player.

neutrin
17-03-10, 10:20
DD Subtitle Player combinat cu Media Player? E posibil?

---------- Post added at 10:20 ---------- Previous post was at 10:08 ----------

Exista optiunea "DTS downmix" ? Eu stiu ca este numai "AC3 downmix".
Am copiat audio.elf din enigma2 0.6.0 in 0.8.0 si am restartat boxul insa sunetul DTS tot refuza sa se auda.

zildan
17-03-10, 10:57
Vezi ca trebuie sa activezi AC3 downmix ON inainte si sa schimbi si canalul pe satelit ca sa devina activa optiunea.
Asta e si cauza pentru care s-a renuntat la vechiul firmware.
Dupa ce merge pe satelit ok treci pe player.
Nu am probat pe IPBOX da logic ar trebui sa mearga!


Daca montezi in loc de partitia de inregistrari, in /hdd/movie/ una cu file multimedia, poti folosi DD peste filmele din directorul respectiv.

neutrin
17-03-10, 19:47
Nu funcţionează. Voi incerca să pun un audio.elf dintr-o versiune mai veche decit 0.6.0.