PDA

View Full Version : Curatare LCD cu display lucios



apoklyps3
13-03-10, 10:52
Sunt posesorul unu Samsung 32A656 si am dificultati in a-l curata. Am incercat vreo 3-4 solutii diferite de curatare si toate au acelasi efect , nu numai ca nu-l curata mai rau il murdaresc. problema e ca spre deosebire de majoritatea TV-urilor sau monitoarelor LCD care au ecranul mat acesta il are lucios. Solutia care pe care o am eu personal am folosito multi timp pe vechiul monitor LCD cu ecran mat.Numai cand pulverizam intro portiune, cand se scurgea o picatura radea orice mizerie in calea ei.Din pacate nu se intampla la fel A656 si as fi crezut ca e solutia de vina , dar am incercat vreo 4 diferite.Rog pe cei care au TV similar (seria6) sau orice alta TV cu ecran lucios sa-mi spuna cu ce il curata,pentru ca eu sincer n-am vazut nicaieri spray de curatat special pt LCD cu ecran lucios.

badeaghio
13-03-10, 10:55
incearca si cu o laveta de ochelari (noua). cele albe am vazut ca sunt mai bune. laptop-urile MSI (2) au ambele ecran lucios, si doar unul din ele a venit cu o laveta, neagra, dintr-un plastic ieftin.

stiu ca dupa ce "freci" ecranul cu laveta atrage un pic de praf, dar macar nu o sa mai ai pete (de la solutii)

laleauaneagra
13-03-10, 11:15
eu recomand laveta(de la ochelari spre ex)doar cu apa,iasa minunat atat tv,pc cat si laptopu fara sa ramana urme,eu nu dau cu soluti chiar daca sant recomandate
am dat odata cu o solutie si de firma sa zic asa de m am chinuit o saptamana sa mai readuc tv cum era:)

horatyu
13-03-10, 11:51
daca folosesti apa vezi sa fie foarta putina nu sa curga sa intre pe la baza pe undeva

deci carpa , laveta pielea de caprioara sa fie doar umezita nu uda :D

laleauaneagra
13-03-10, 12:01
pai normal mai hori ca doar nu spal geamurile:):clap:

shadowman
13-03-10, 12:38
Respecte!
Eu le spal cu laveta primita dela ei,cu ea umezita cu apa calduta si cu un strop de balsam ptr spalat vasele.
Nu am nicio problema.
Bafta!

apoklyps3
13-03-10, 12:46
aveti vreunul dintre voi LCD cu ecran lucios? Nu de alta dar si eu am mai sters cu apa un monitor LCD cu ecran mat si n-a fost vreo problema. Dar cum la acesta nici solutiile nu functioneaza ca la cele mate, cine stie ce boacana mai fac si cu apa si nu prea imi arde.

shadowman
13-03-10, 13:02
Respecte!
Pai uite ce-ti recomand eu.Te duci la un atelier cu monitorul si ii rogi sa ti-l curete.
Daca se intampla ceva cu el,atunci ei raspund.
Acuma mai e si varianta sa se comporte fiecare monitor diferit,chiar daca e sau nu e cu ecran lucios.
Bafta!

apoklyps3
14-03-10, 11:53
nu cunosc nici un atelier de acest timp in orasul meu.in fine sper totusi sa apara careva care are acelasi TV si sa ma ajute.

shadowman
14-03-10, 20:31
Regula 12.

Respecte!
Ar mai fi varianta sa trimiti un mail la producator sa-ti recomande cu ce sa-l cureti.
Bafta!