PDA

View Full Version : Router recomandare



ucin
12-03-10, 14:24
Am internet de la Romtelecom modem huawei smartax mt882 Viteza de 2M.Vrea sa stiu ce router este compatibil pt. a conecta un Optibox 550 ( ≈ DM 500S ) in sharing (mentionez ca distanta de la router la Dm500S este de 12metri)
Va multumesc.

fery21
12-03-10, 17:40
Depinde daca nu vrei sa pui cablu utp atunci sigur vrei sa pui wirless si ai nevoie de un ruter adsl cu wirless si in acess-point sau cu cablu utp se un swich, sau ai nevoie fara sa schimbi ruterul actual doar de cablu utp pc-ul il conectezi prin usb!

Bafta!

marian76
12-03-10, 17:56
Salut.Am internet de la ilink si as vrea sa stiu ce router merge bine am dm 500

SuperSonic
12-03-10, 18:22
Si eu am avut internet de la Ilink si am folosit acest model de router Linksys (http://www.emag.ro/routere_wireless/router-wireless-linksys-wrt120n--pWRT120N-EU) acum este bagat pe Fiberlink 2 si merge fara probleme in continuare cu 2 receivere ( mbox si cccam ) + P.C. + laptop pe wirelles.

Are si dyndns updater in el care functioneaza.

val
12-03-10, 21:38
Am internet de la Romtelecom modem huawei smartax mt882 Viteza de 2M.Vrea sa stiu ce router este compatibil pt. a conecta un Optibox 550 ( ≈ DM 500S ) in sharing (mentionez ca distanta de la router la Dm500S este de 12metri)
Va multumesc.


Acelasi modem am si eu, calculatorul l-am conectat prin portul usb al modem-ului iar pe ethernet am legat un Optibox 500.

horatyu
12-03-10, 22:56
Am internet de la Romtelecom modem huawei smartax mt882 Viteza de 2M.Vrea sa stiu ce router este compatibil pt. a conecta un Optibox 550 ( ≈ DM 500S ) in sharing (mentionez ca distanta de la router la Dm500S este de 12metri)
Va multumesc.



cum spune si @val nu ai nevoie de router neaparat , poti folosi iesirea USB pentru a te "da pe net" cu PC-ul si mufa ethernet o poti duce la optibox-ul tau si e in regula , cablu il poti face tu sau mergi la un magazin care vand cablu UTP si ii rogi sa iti insertizeze doua mufe ( in casa deci nu exterior merge ok pana la 30 de metri -testat , teoria spune ca merge la 100 de metri)

in menu-ul modemului trebuie sa deschizi portul folosit de tine pt sharing la optiunea NAT


PS: la fel am si eu

guzy
13-03-10, 10:43
Am internet de la Romtelecom modem huawei smartax mt882 Viteza de 2M.Vrea sa stiu ce router este compatibil pt. a conecta un Optibox 550 ( ≈ DM 500S ) in sharing (mentionez ca distanta de la router la Dm500S este de 12metri)
Va multumesc.

Daca vrei sati conectezi Pc -ul si Reciverul ambele pe cablu utp poti cumpara un Switsh , din modem vi cu utp in switsh , iar din switsh poti sa mergi mai departe cu utp atit la pc cat si la optibox.
Aceasta solutie este benefic daca in casa ai mai multe pc - uri adica nu e de ajuns sa imparti netul doar la 2 aparate.
Switsh-uri se gasesc cu 5 , 8, 16, ....36 ,48 porturi.
Tie iti este de ajuns unul de 5 sau 8 porturi.
Pretul nu cred ca depaseste 40-50 ron.

coco20
13-03-10, 11:00
omul are un huawai si acela nu are in iel sa config porturile ci tre sa configurezi in dream la inadyn si apoi sa ii dai drumu la treaba ca doar tre sa si dea nu numai sa primeasca linii c si ieste mai complicat

SuperSonic
13-03-10, 12:11
Cred ca tu confunzi deschiderea porturilor cu update-ul de dyndns.

Modemurile Huawei de la RTC nu au optiunea de dyndns updater in ele cum au cele mai vechi Thompson, dar sa forwardezi porturi se poate fara probleme.

horatyu
13-03-10, 15:18
omul are un huawai si acela nu are in iel sa config porturile ci tre sa configurezi in dream la inadyn si apoi sa ii dai drumu la treaba ca doar tre sa si dea nu numai sa primeasca linii c si ieste mai complicat


inadyn_script din var/script face treaba foarte bine daca configurezi acolo hostul tau si userul si parola de la dyndns.com
ma refer la updatul de Ip

cat despre porturi are optiunea de configurat ( forward-at porturi la NAT = servere virtuale )

mai citeste inainte sa spui niste lucruri