PDA

View Full Version : Dvb-c



radumx
23-02-10, 12:29
salutari!,
stie cineva daca se poate decoda semnalul jiji de pe cablu?, ca din pacate au inceput sa codeze programele de filme care erau free pana acum.
multimiri

yky
25-02-10, 21:46
Se poate....problema e ca "mometan" doar oficial.....
Asa ca azi au inceput si in Brasov distribuirea de tunere digitale pentru cablu...
Am fost, am luat, am pozat.

http://img294.imageshack.us/img294/8605/dsc02295k.jpg
http://img525.imageshack.us/img525/3071/dsc02296cb.jpg
http://img696.imageshack.us/img696/932/dsc02297dp.jpg
http://img341.imageshack.us/img341/6661/dsc02299j.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/3201/dsc02318g.jpg

Parerea lasata ....un receptor simplu la extrem in mpeg2........
Si vestitul card...care sincer nu stiu ce nagra e ...."o fi 4":lol:(spirit de gluma)

http://img706.imageshack.us/img706/4347/dsc02311m.jpg
http://img62.imageshack.us/img62/4503/dsc02310m.jpg
Si grila de programe pentru Brasov.....

http://img521.imageshack.us/img521/4927/dsc02298a.jpg

Acum stau si ma gandesc ca daca as avea Bk si RSA ar merge in dream pentru decodarea din satelit a semnalului sau asta e doar pentru cablu????
Receptorul inca nu l-am desfacut ca are un sigiliu extrem de sensibil....dar nu scapa el macar de poze...:D

otheitis
25-02-10, 22:33
Ar fi interesant daca poate sa decodeze prin cartela asta cu sharing la ei care au ipbox cu tuner cablu sau dm500 pt cablu.Daca reusesti sa il bagi la sharing pe cartela asta da un semn de viata sa facem un test...

:cheers:

malefycu
25-02-10, 22:43
Daca este MPEG 2 cum poti vedea cele 3 canale HD din grila lor?
Tu le poti deschide?

yky
25-02-10, 22:56
Sincer asta m-am mirat si eu....?!...nu l-am montat ...din lene azi....poate mai la noapte..:D. Dar HD nu inseamna neaparat mpeg4...era si pe satelit HD in mpeg2 . Acuma, una e latimea de banda a unui canal de satelit si alta e prin cablu. Mare diferenta nu o fi ca nu m-am mai pus la punct cu ultimele chestii dar sigur E. S-apoi pentru mpeg 4 trebuie procesor mai puternic...la ce bun...sa-i coste? Si probabil atunci cu mpeg4 ar fi fost bun si ca tuner pentru DVB-t.....nu?....sau si aici e alta norma de codare si alta latime a canalului?
Nu stiu si de aceea aberez.....:cheers:

Einstein
26-02-10, 00:39
Vezi ca aia e cartela nagra 2! (albastra) :D
Poate scoti ceva din ea! (fum):oops:

yky
26-02-10, 00:57
Mda....instalat ...asa pe genunchi....:D
Am sa revin cu ceva poze din meniu....seamana cu "ceva" dar nu prea rasare.
Cuvintul de ordine e SIMPLU. Cu HD-urile inca nu m-am lamurit....apar ca fiind codate sau indisponibile, chiar daca si alte canale apar ca si codate si totusi merg...deci sunt indisponibile.....probabil vor intra dupa ce intra in vigoare schimbarea de abonament...de la inceputul lunii....:(. Am trecut de la baza la extra.
Ce-mi place, e ca MERG DIGI FILM-URILE....:clap: fara sa platesc "evenimentul"....na sac!!!:dance:

qwess
26-02-10, 09:03
mpeg2,interfatata SCART...., cum sa vezi HD cu el???

soulraven
26-02-10, 09:05
in curand si AKTA cel putin la mine in oras a intrat cu ceva DVB-C. Mai este cineva abonat la AKTA si a primit vre-un receptor? Ce sanse o sa avem sa le vedem prin sharing?

qwess
26-02-10, 09:08
salutari!,
stie cineva daca se poate decoda semnalul jiji de pe cablu?, ...
multimiri
dar despre U°P°C digital ?

radumx
26-02-10, 09:48
Am si eu un receptor oficial marca hyundai identic ca si aspect cu cel de satelit, cartela este tot albastra, eu il am de cca 1 an, iar la caserie au zis ca nu trebuie schimbata cartela ca si la cele de satelit(am si unul din asta).
intrebarea era daca se poate decoda sau face sharing cu un receptor de cablu adevarat, cel oferit este submediocru, timp de zapp ~5 sec, fara posibilitate de a sorta canalele,fara hd,fara inregistrare etc.
canalele HD momentan le receptionez cu un tuner de pc,sunt dvb-c mpeg 4 merg binisor dar calitatea lor nu este ca si cele de pe satelit,
Am sa incerc sa vad daca se pot decoda cu key fiind nagra 2!

soulraven
26-02-10, 10:03
teoretic se poate face sharing, dar trebuie facute experimente si vazut ce si cum.

horatyu
26-02-10, 15:26
Am si eu un receptor oficial marca hyundai identic ca si aspect cu cel de satelit, cartela este tot albastra, eu il am de cca 1 an, iar la caserie au zis ca nu trebuie schimbata cartela ca si la cele de satelit(am si unul din asta).
intrebarea era daca se poate decoda sau face sharing cu un receptor de cablu adevarat, cel oferit este submediocru, timp de zapp ~5 sec, fara posibilitate de a sorta canalele,fara hd,fara inregistrare etc.
canalele HD momentan le receptionez cu un tuner de pc,sunt dvb-c mpeg 4 merg binisor dar calitatea lor nu este ca si cele de pe satelit,
Am sa incerc sa vad daca se pot decoda cu *** fiind nagra 2!


se poate face ce doresti tu , dar sunt niste amanunte :
1 - nu pe receptorul care il ai
2 - trebuie extrase RSA si BK ca si la receptoarele de satelit
3 - cel care e beneficiarul sharingului trebuie sa aibe semnal de cablu de la rcs si bineinteles receptor conectat la net si cu setarile necesare
4 - cu k ey trebuie sa ai la fel receptor unde sa poti introduci un astfel de emulator si sa stii ke ytele ( deocamdata sunt cele care exista si pe satelit , dar probabil in viitor suportul pt asa ceva dispare)

mircea_vdm
27-02-10, 13:12
Am si eu un receptor oficial marca hyundai identic ca si aspect cu cel de satelit, cartela este tot albastra, eu il am de cca 1 an, iar la caserie au zis ca nu trebuie schimbata cartela ca si la cele de satelit(am si unul din asta).
intrebarea era daca se poate decoda sau face sharing cu un receptor de cablu adevarat, cel oferit este submediocru, timp de zapp ~5 sec, fara posibilitate de a sorta canalele,fara hd,fara inregistrare etc.
canalele HD momentan le receptionez cu un tuner de pc,sunt dvb-c mpeg 4 merg binisor dar calitatea lor nu este ca si cele de pe satelit,
Am sa incerc sa vad daca se pot decoda cu key fiind nagra 2!

Hello,
Spune-mi te rog ce aplicatie folosesti pentru a receptiona posturile digitale pe pc. Ai tv tunner special, eu am un Avermedia AVerTV GO 007 Plus.
La o scanare simpla a frecventei digitale nu functioneaza. In Oradea momentan nu sunt criptate posturile digitale :).
Cu un decodor dvb-c pe tv iti functioneaza.

mario08
23-03-10, 12:35
Pe mine m-ar interesa sa stiu daca cei de la AKTA in domeniul DVB-C isi vor pastra conditiile contractuale la fel ca in domeniul DVB-S
Adica la incheierea unui nou abonament pentru DVB-C , abonatul sa nu fie obligat in a folosi receptorul lor , cand el dispune de monitor tv/lcd cu tuner DVB-C HD ( bine inteles pentru cei care au asa ceva , pentru ceilalti normal ca va fii un receptor DVB-C )
Abonatul poate incheia un contract cu un dealer zonal , i-se va da o cartela activata si restul si-le procura singur
Cum este in cazul abonamentelor la DVB-S si apropo pentru cei care citesc acest mesaj si lucreaza la/pentru AKTA , poate scrieti si aceste detalii pe site
Cele 2 reclame actuale fiind foarte sumare ( nici macar grila de programe pentru DVB-C ) , iar in actuala situatie sa nu se intrebe de ce nu sant oamenii interesati de DVB-C
Cred ca nu trebuie sa-le reamintesc ca pentru a intra/sparge acest "semi-monopol" ( UPC + RCS ) , ar trebui sa fie mai "agresivii" macar in reclame

Mircea_Vdm , deocamdata in Romania exista doar acest model pe care cred ca poti sa-l cumperi la comanda de aici : http://www.e-tc.ro/articol/320/31776/terra_tec_tv_tuner_terratec_cinergy_htc_usb_xs_hd_hibrid_dvb_t_c_mpeg_4_epg_pip_telecomanda_antena_p us_powered_10592.html
De la aceeasi firma mai sant modelele "H5/H7" , dar care din pacate nu prea se comercializeaza in Ro si bine inteles tot de la aceasta firma tunerul dedicat DVB-C pe pci intern
Cele 3 modele pe USB sant tunere All-in-One ( Analogic Tv + DVB-T + DVB-C + Radio )

livs
23-03-10, 18:24
salutari!,
stie cineva daca se poate decoda semnalul jiji de pe cablu?, ca din pacate au inceput sa codeze programele de filme care erau free pana acum.
multimiri

Da, probabil pentru putin timp.
Am incercat pe card usb de la Technisat si merge atit cu vplug si cit si cu mbox client la un ipbox 900hd.
Soft progdvb.

oasisone
23-03-10, 18:59
stiu ca s-a mai discutat dar nu gasesc thread-ul
nu merge pus cardul intr-un CAM direct in tv?
am citit pe forumuri straine ca ar merge dar nu mai stiu exact ce si cum, cautam altceva si am citit printre randuri.

alexiedb
24-03-10, 23:59
Cele 3 modele pe USB sant tunere All-in-One ( Analogic Tv + DVB-T + DVB-C + Radio )
Cand ai zis radio te-ai referit la radio digital? Eu nu am vazut in specificatii si radio analogic. Eventual daca ai putea pune un link.
L.E.: Am gasit in cele din urma..;)

proteus
25-03-10, 01:18
stiu ca s-a mai discutat dar nu gasesc thread-ul
nu merge pus cardul intr-un CAM direct in tv?

Depinde de TV. Eu am un Samsung cu un slot de CAM si stie DVB-T. Modelul urmator stie DVB-T si DVB-C, banuiesc ca exista si TV-uri cu suport pt. DVB-S. Vezi ce stie TV-ul tau, daca are un slot de CAM.

mario08
25-03-10, 09:37
In general lcd-urile care dispun si de tuner dvb-s costa cel putin de la 4000roni in sus ( cel putin cele din comertul nostru ) , dar au 2 mari dejavantaje :

- Nu stie de standardul receptiei pentru satelit in format HD ( DVB-S2 )
- Ca orice produs au soft propietar ( adica nu prea ai multe optiuni legate de sharing , daca producatorul nu ti-a inclus in softul dedicat )

La noi in comert erau primele modele de la Technisat de 32" parca , cauta-ti cu google

pauldemon
27-03-10, 20:28
Azi au venit niste indivizi de la GIGI si mi-au schimbat vechiul receptor dvb-c de la Technisat (fara cartela) cu un receptor Hyundai de cablu. Ciudat este faptul ca pe cartela scrie SATELIT si NAGRA.... Intrebarea mea este: sunt aceleasi chei ca pe sat?

sorin8m
28-03-10, 09:08
pauldemon, raspunsul este DA.

superarcan
24-12-10, 10:01
Salut,
deci cu receptroul de clablu de mai sus si cardul de mai sus ( este RevAC6 din ce zice NewCS) se poate face ceva ? adica pot afla BK si RSA
Asa frumos ar fi cu diablo wifi pe tv direct cu HD cu ...

genugeo85
05-01-11, 15:00
Că veni vorba de digi cablu... De ceva timp mi-au dispărut subtitrările de pe o serie de programe: AXN Sci-Fi, National Geografic, Animal Planet, Discovery, Digi Film 2, etc. Am abonament(cartelă pe un HSC-1170), iar pe receptor este setată de pe tasta OPT subtitrarea in limba romană... Are cineva idee cum se poate remedia? Mulţumesc anticipat pentru sugestii.

pHaRAon
14-01-11, 14:50
Eu din cate am inteles, si cei ce detin inca ********* cartele albe sau albastre le pot folosi pt DVB-C. Din pacate eu am UPC dvb-c care e in N3. ******************************

radumx
14-01-11, 16:49
canalele dvb-c la rds se vad ***********************

sorin8m
14-01-11, 20:50
In anumite orase inca pe cablu se transmite pe cablu in N2