PDA

View Full Version : freq 12476



cristimate
13-02-10, 12:18
am o problema cu frecventa asta imi arata quallity saltator: adica se duce la 10 la 100 si inapoi la 10 iar programele se vad intrerupt (foarte...)

poate sa-mi explice cineva - restul frecv inclusiv de la focussat merg oki, unele sunt la 100%, altele la 90-95 (jiji se lasa mai greu);

exista vreo explicatie?

horatyu
14-02-10, 10:12
incearca sa modifici putin frecventa si sa pui 12472 sa vezi cum se comporta

la multe receptoare frecventa buna este cu 4 unitati mai mica decat cea oficiala


poate totusi la tine nu e inclinat putin LNB-ul intr-o parte cum e normal si la tine e perpendicular pe sol si nu inclinat putin

cristimate
14-02-10, 10:53
ce e curios sunt urmatoarele: absolut toate canalele celelalte (transponderele) intra oki si ma refere atat de pe Thor cat si de pe ceialati sateliti;

dar asta nu intra de cateva zile si pace; ...

am setat corect LNB High/Low pe 10600/9750 cum zice producatorul si tot e oki mai putina acest transponder... deci nu cred ca e de regalje nu? si e putin inclinat

mai jos lnb-ul meu (e adevarat nu mai pot seta FEC la el de cand cu noul soft)

ce idei ar mai fii?


Invavom TWF-031
Universal Duel LNB 0.3dB C120 flange
This unit is Ideal for a replacement On the older Primestar Dishes that use a C120 flange or any other commercial dishes

A high performance universal LNB with 2 output, for dishes supplied with their own feed-horn.

Typically used with motorized & fixed dishes, or where the signal strength is poor.


Input Frequency:
10.7 ~ 12.75 GHz
Output Frequency:
950 ~ 2150 MHz
Noise Figure:
0.3 dB typical
Gain:
50 ~ 60dB
Interface:
C120 flange, 18.5 Ø
Ideal Dish F/D:
N/A

ALL Invacom LNB/Fs are universal which means you need to set your receiver LO for "Universal". Universals have 2 LO frequencies, 9.75 and 10.6 GHz. Normally entered as "09750" and "10600" in most receivers. If you don't know how to set your LO frequencies consult your receivers manual.

paduraru
14-02-10, 12:55
Am avut si eu o experienta din asta cu un receptor de la focus,pe un tp fluctua semnalul,nu mai stiu exact pe ce tp dar am schimbat totul de la decodor,cablu si mutat antena in alt loc si pana la urma s-a dovedit a fi un telefon de la rtc fara fir care era in apropierea receptorului asa vezi sa nu ai ceva pe langa el sa il influenteze.

cristimate
14-02-10, 15:00
deci de dimi (de la 10 asta fac);
regalt lnb-ul, strans suruburile la antena, suflat la antena in cxx, pana la urma mi-am luat receiverul, tv-eul si m-am mutat la celalat loc pregatit pt tv; si acolo... surpriza: totul mergea;
m-am mutat sus din nou, nu mergea -> clar zic LNB-ul; schimb firele intre ele in LNB (am dual) si rezolv; fac miscarea -> aceasi problema... upps... zic asta e cea mai naspa : cablul (si mai aveam unul care era busit) si zic problema: am cablul inadit in 2 locuri... ma duc la primul loc si pun un cablu scurt... nimic; ma duc la al doilea - > acolo unde intra cablul in casa, si surpriza... cablul inadint si bandajat cu izolierband... :(( :(
deschid, inadesc din nou, bandajez la loc si merge; (n-am vazut o chestie naspa)

DECI DESI instalatorii mi-au spus ca trebuie neaparat I-uri, mi-au tras-o; acum azi ma duc sa iau niste I-uri si sa repar... momentan merge si asa dar tre sa fac un lucru calumea

Intrebare acum: cum pana mea a mers pana acum 3 zile si acum nu mai vroia? si mai am o intrebare: de ce nu merge decat pe un TP?

Padurarru: am si un telefon wirless acolo; pe bune ca-l mut...

alexiedb
07-04-10, 10:56
Am si eu o problema legata de cardul frocus in cccam v2.1.4. Am activ pachetul familia si am si ceva linii de share cu care pot sa deschid si celelate pachete. Totul ok pana acum... Problema e cand ajung la canalul hustler. In momentul care am schimbat pe el sau pur si simplu trec peste, cardul se blocheaza, adica nu mai deschide nimic... Interesant e ca nici nu deshide hustler cu toate ca telesport, care e in acelasi pachet cu el merge. De ce s-ar bloca in acel moment? Am observat prin incercari ca si daca e deconectat de la net se blocheaza. Unde ar putea fi probleme si exista vreo rezolvare? Cardul isi revine fie daca il scot si il introduc fie daca restartez cccam. Cardul e cel alb cu ceva rosu pe el.
PS: Am observat ca in momentul in care se blocheaza cardul in entitlements nu mai apar datele de valabilitate.
PS2: Ecm time e de 0.202. Nu e cam mare valoarea?

horatyu
07-04-10, 12:00
poate e blocat parental de cel care are pachetul respectiv si tie in sharing nu vrea sa iti deschida

incearca sa pui in cccam.cfg asa ca poate codul pin e cel de baza adica 4 de zero

PIN: /dev/sci0 0000

alexiedb
07-04-10, 12:11
Aveam pus 1234. Am inlocuit cu 0000 si s-a blocat de tot...nici din share nu imi mai deschide nimic. Inainte cel putin nu imi mai deschidea de pe card celelalte programe ci de pe share. Acum e blocaj total.

dMd
07-04-10, 12:28
PIN-ul default la F*cus este 1234, diabetik_u are 0000. Dar din cate am inteles tu nu ai canalul X in pachet deci il deschizi din retea, asta inseamna ca nu tu trebuie sa ai trecut PIN-ul in Cccam.cfg ci partenerul care are in pachet canalul cu pricina.
In configurari la CCcam pune linia asa:
#PIN: /dev/sci0 1234
sau poti sterge definitiv linia respectiva, eu nu am linia pusa si deschid fara probleme hu $ tler din retea.

dic_star79
07-04-10, 14:25
Mai nou daca nu ati observat, canalul cu pricina mai nou este si in pachetul UPC, codat conax si se deschide ca local daca ai FOCUSSAT, fara sa mai introduci nu stiu ce cifre....asa ca am scapat de problema !

alexiedb
07-04-10, 21:11
PIN-ul default la F*cus este 1234, diabetik_u are 0000. Dar din cate am inteles tu nu ai canalul X in pachet deci il deschizi din retea, asta inseamna ca nu tu trebuie sa ai trecut PIN-ul in Cccam.cfg ci partenerul care are in pachet canalul cu pricina.
In configurari la CCcam pune linia asa:
#PIN: /dev/sci0 1234
sau poti sterge definitiv linia respectiva, eu nu am linia pusa si deschid fara probleme hu $ tler din retea.
Asta am facut si nu mi se mai blocheaza cardul. Insa e foarte ciudat ca mi se bloca cardul meu local in momentul cand incerca sa decodeze doar acel canal, chiar daca dream-ul nu era conectat la net...
Va multumesc tuturor pentru ajutor!