PDA

View Full Version : DM 500-S se tot blocheaza



zzr600
13-02-10, 00:04
Salut,

Am si eu nevoie de niste sfaturi. Primul meu receiver pe care l-am luat de 2 luni este DM 500s. Am citit si am inteles ca nu functioneaza bine cu unele imagini, si ca trebuie incercate mai multe variante. Eu am incercat cred ca toate variantele(gemini, pli, nabilo, nemesis), si la fiecare mai multe versiuni si tot degeaba. Se tot blocheaza, unele la 5-10 minute, alte mai rar dar totusi de 5 ori in 6-7 ore cat merge de cand vin de la lucru si pana ma culc. Credeti ca are o problema hardware? Nu folosesc inca sharingul, si nici nu instalez multe pe el. De obicei instalez doar cccam(am incercat mai multe variante) si cam atat. Ce anume sa mai incerc sa fac? este foarte enervant. Nu tin la detalii de aspect sau gadgeturi ale imaginilor, ci singura mea dorinta este sa fie stabila. Astept niste sfaturi.

Multumesc.

delta2k2
13-02-10, 00:12
Incearcă si cu altă sursă de alimentare , dacă ai cum.
Ce valori ai la SNR , AGC si BER ?



.

zzr600
13-02-10, 00:27
Nu am acum o sursa similare de 12v/2A. Incerc sa fac rost si o sa incerc.

SNR:90%
AGC:94%
BER:0%

delta2k2
13-02-10, 00:58
Presupun că ai suficient spaţiu liber.
Imaginea cum ai instalat-o ? Prin LAN sau folosind cablu null-modem ?




.

zzr600
13-02-10, 01:06
Am suficient spatiu. Nu asta este problema.
Imaginile le pun doar prin cablu serial.
Nu exista un tipar clar al blocarilor. Cateodata se blocheaza de cate 5-10 ori in interval de 20-30 minute, alta data merge mai bine si se blocheaza dupa 1-2 ore. Sincer nu mai stiu ce sa fac. Cel mai bine(daca pot sa spun asta), mi-a mers cu gemini 4.70 si cu nabilo bluestar 2.

delta2k2
13-02-10, 01:23
Ca şi sugestii :
- testează cu altă sursă (cand vei putea)
- deconectează cablul care duce la LNB şi vezi dacă problema persistă ; eventual faci acest lucru cand pleci la muncă
- din blue panel , selectează common interface şi lasă pe un program FTA (liber , necodat)



.

delta2k2
17-02-10, 01:58
@zzr600 , ai mai aflat cauza problemei ?




.

sifo66
17-02-10, 11:12
si la mine se tot bloca una dintre dreamuri si intr-o zi mam suparat si l-am desfacut ,am ramas surprins cind am vazut ca nu avea radiator pe procesor si se incalzea de il luau dracii,asa ca am facut un radiator din aluminiu si lam plantat pe procesor si de atunci nu mai am treaba cu el

Einstein
17-02-10, 21:21
Antena e pusa pe motor? Motorul suge mult curent din sursa.

laleauaneagra
17-02-10, 23:07
oooo si ce trage,cu nici un rec pe care le am avut nu am avut asemenea prob ca si la dream(clona)dupa trecerea pe 2-3 sateliti e varza,daca umblu in meniu dureaza pana imi da replica la comanda chiar si juma de minut
ma gandesc serios sa schimb alimentatoru

soarece
08-03-10, 16:30
zrr 600 ...blocarea vine de la instalarea imaginii . la mine gemini 4.20 e cea mai buna si nu am avut probleme cu ia niciodata de si am testat toate imaginile posibile .nabilo. etc si la fel nu stiu ce imagine am avut si la fel imi facea probleme se bloca cum am pus gemini project 4.20 e cea mai tare si are toate fuunctiile restul va doresc succes:drinks:

delta2k2
08-03-10, 17:40
... gemini project 4.20 e cea mai tare si are toate fuunctiile ...

Crezi că degeaba au apărut şi versiuni mai noi la GP ?
Apropo , dacă zici că e cea mai tare , cum e cu funcţia aia care iţi memorează subtitrarea la GP 4.20 ?
Cumva ... lipseşte cu desăvarşire ?

Mulţi recomandă această imagine , deoarce este ultima care mergea pe clonele fără MAC de original. Dar , problema asta s-a rezolvat acum mult timp , aşa că dacă tot vrei să pui GP , pune versiunea 4.60 sau chiar 4.70

Incă ceva , soluţia cu MAC-ul a apărut in exclusivitate intergalactică :D pe acest forum (mă refer la forumurile din Romania).


.

daradici
08-03-10, 17:49
Ai incercat sa alimentezi receptorul cu un alt alimentator ? La mine schimbarea alimentatorului ( fara sa vreau eu asta ca nu se incalzea chiar asa, dar a murit subit ! ) a facut minuni. Ia tu un alimentator imprumut sa vezi cum merge, si daca e ok, un alimentator de 2 A e aprox 30 RON cu 2 ani garantie, cred ca se gaseste la orice magazin de electronice.

jbond
14-03-10, 02:30
Stie cineva cumva motivul de ce nu pot sa fac reboot la DM 500S, numai scotand din priza? Pur si simplu dupa ce apas reboot, se blocheaza. Am Gemini 4.70. Multumesc

soarece
16-03-10, 22:09
[QUOTE=laleauaneagra;117151]oooo si ce trage,cu nici un rec pe care le am avut nu am avut asemenea prob ca si la dream(clona)dupa trecerea pe 2-3 sateliti e varza,daca umblu in meniu dureaza pana imi da replica la comanda chiar si juma de minut
ma gandesc serios sa schimb alimentarea......solutia :comp:asdta e ..ce treaba ai cu alimentarea mai bine teasi sfatui sa folosesti prima imagine de la gemini project 4.20.....si la camon interfarce depinde ce ai instalat la cccam conteaza foarte mult :lol:

laleauaneagra
16-03-10, 22:59
regandeste si posteaza din nou:)
cu subtitrarea cum ai rezolvat?da mi detali:)

jbond
16-09-10, 02:28
Din nou vin cu aceasi intrebare daca stie cineva cumva motivul de ce nu pot sa fac reboot la DM 500S, numai scotand din priza? Pur si simplu dupa ce apas reboot, se blocheaza. Am Gemini 4.70. Multumesc

dMd
16-09-10, 08:49
Incearca sa nu ocupi prea mult spatiu in var cu plugin-uri pe care nu le folosesti, instaleaza doar ce este strict indispensabil, ... sau reinstaleaza din nou imaginea cu DreamUP dupa ce dai un flash erase si daca tot nu merge cum vrei incearca si alte variante cum ar fi SIF 1.94C (http://dreambox.sifteam.eu/index.php?dir=SifTeam_1.9.4C_not_tested/10-08-2010/&file=SifTeam-1.9.4C-500MV.img.zip), Nemesis 4.4 (http://www.dreamboxonline.com/ADDONS/index.php?dir=Edg-Nemesis%204.x/&file=EDG-Nemesis-4.4_DM500.zip)

marcghi
16-09-10, 10:39
cu gemini 4.7 nu vrea deloc reboot, mai sunt si altele care fac la fel, am incercat imediat dupa instalarea imaginii si tot nu vrea.

mateda
16-09-10, 10:46
... cum e cu funcţia aia care iţi memorează subtitrarea la GP 4.20 ?
Cumva ... lipseşte cu desăvarşire ? ...
Functia chiar e valida (am evitat "functia functioneaza" ...), trebuie doar sa comanzi reboot pentru a fi memorate setarile. Si trebuie sa setezi fiecare canal in parte.
Sau am inteles gresit ?

delta2k2
16-09-10, 11:01
La imaginile GP , la toate versiunile pană la 4.20 (inclusiv), subtitrarea pe fiecare canal in parte era memorată doar pană la reboot.
Dacă DM-ul se bloca sau trebuia să dai reboot, setările legate de subtitrare se pierdeau.

Marele avantaj la imaginile GP 4.20 (inclusiv cele mai vechi) era că nu conţineau timebomb-ul.


.

daradici
16-09-10, 16:15
De ce nu incerci asa ? Setezi toare subtitrarile, dupa care restart enigma, ai sa fii surprins ca sint toate subtitrarile memorate, nu stiu daca gp4.2 face asa, dar alte versiuni memoreaza fara probleme, singura care nu face asta este Nabilo V08, mare pacat ca este una din imaginile exceptionale, dara cest incovenient m-a facut sa renunt la el. Se poae folosi si gsub pentru subtitrari automate, dar pe Nabilo v0.8 dupa o saptamana de gsub, m-am trezit ca am un box lenes.... lucru remediat imediat dupa dezinstalarea gsub !:cheers:

delta2k2
16-09-10, 16:55
Ne pierdem in discuţii fără rost.
Ce rost mai are să te complici cu GP 4.2 sau alte imagini vechi de ani de zile ? De ce să nu instalezi un GP 4.70 sau orice altă imagine nouă (după preferinţele fiecărui utilizator) ?

Orice clonă de DM500 poate fi uşor "upgradată" cu MAC de original prin metoda descrisă aici (http://sateliti.info/showthread.php?t=4468).
Astfel poţi pune orice imagine (cu sau fără timebomb), problema memorării subtitrărilor fiind deja istorie.



.