PDA

View Full Version : Intrebari incepator



Horea
10-02-10, 16:55
Buna ziua,

Am inceput de curand sa ma documentez de acest domeniu, si desi am citit mutle dintre posturile de pe forum, mai am intrebari:

1. La ce foloseste mufa "LNB-OUT" de pe receiver. Poate fi folosita pentru a conecta inca un receiver, implicit inca un televizor ? Daca nu, ce modalitati mai sunt de conectare a inca unui tv, in afara de lnb cu mai multe iesirii sau receiver mai avansat. Cu splitter merge ?

2. Din cate am citit, am observat ca se pot receptiona mai multi sateliti cu ajutorul mai multor lnb-uri. Cam care este raza acestora de receptionare ?
Mai exact, daca folosesc 2 lnb-uri si o antena obisnuita de 80, pot receptiona satelitii thor situati la 0.8w si astra de la 19.2e ? Cum conectez cele 2 lnb-uri, am nevoie de receiver specializat pentru asa ceva ?

Va multumesc,
Horea

Horea
10-02-10, 17:35
Am gasit raspunsul pentru prima intrebare:
http://forums.dsstester.com/vbb/showthread.php?t=66229

va rog insa sa imi raspundeti la a 2a.

mersi

delta2k2
10-02-10, 17:49
Pentru a conecta două sau mai multe LNB-uri poţi folosi DiseqC . Nu e scump , costă 20-40 ron , depinde de model.
Cu o antenă de 0.8m , eşti la limita de jos in a recepţiona cei 2 sateliti. Posibil să recepţionezi ceva , dar categoric nu vei avea semnal pe transponderii mai slabi (nu vei recepţiona toate canalele)
Recomandabil ar fi o antenă mai mare , sau una cu HH (motor).



.

proteus
10-02-10, 17:51
Si eu tot incepator, dar am mai invatat cate ceva. Suficient de mult cat sa-mi dau seama cam cat de multe nu stiu fata de seniorii de pe aici :)

(Si fiind incepator, e posibil ca unele din lucrurile pe care le scriu aici sa fie gresite, caz in care imi cer scuze anticipat).

Mufa LNB-OUT poate fi folosita pentru legarea unui al doilea receptor satelit. Nu poate fi legata direct la un alt televizor, deoarece contine tot semnalul de la satelit, neprocesat.

Pentru a lega un al doilea televizor ai mai multe variante, de exemplu:

Unele receptoare au o mufa, parca RF-OUT, de pe care poti veni cu un cablu in intrarea de antena a celui de-al doilea televizor. Altele au si SCART si RCA video/audio, poti incerca sa pui SCART la un televizor si RCA la celalalt. Sau poti incerca un splitter pt. SCART ori RCA. Pentru a doua camera iti trebuie un repeater de infrarosu, care sa aduca semnalul de la telecomanda la receptor.

Alternativ, exista echipamente wireless care transmit si semnalul video si infrarosu intre camere. Costa un pic (am vazut pe la 50 Euro, poate in Romania sunt mai ieftine), dar nu ai batai de cap cu fire intre camere.

Dar atentie: in toate aceste cazuri ambele televizoare vor vedea aceeasi imagine. Sunt situatii in care solutia e suficienta.

Daca totusi vrei sa te uiti independent la mai multe televizoare, atunci iti trebuie macar Twin LNB si inca un receptor. Si, daca nu mergi pe card sharing ori FTA (free-to-air), iti mai trebuie un card suplimentar sau poate chiar inca un abonament.

Pentru mai multi sateliti, intre 0.8w si 19e este un unghi foarte mare, nu cred ca merge cu o antena simpla de 80cm - dar aici poate ma corecteaza altii mai cu experienta. Solutii alternative ar fi antene eliptice/toroidale ori antene motorizate. Fiecare cu avantaje, dezavantaje si costuri diferite.

zmeura
10-02-10, 19:30
Un LNB Universal functioneaza cam asa:
-alimentat cu 14V receptioneaza polaritatea orizontala (H)
-alimentat cu 18V receptioneaza polaritatea verticala (V)
-in prezenta doar a tensiunilor de mai sus receptioneaza frecvente intre 10700-11700 Mhz
-in prezenta unui semnal de 22kHz trimis de receptor catre acesta va receptiona frecventele 11700-12750 Mhz.Ma rog,benzile de frecvente le-am rotunjit putin.

Si asa avem patru stadii in care poate functiona un LNB Universal:
-10700-11700 Mhz H
-10700-11700 Mhz V
-11700-12750 Mhz H
-11700-12750 Mhz V
Normal primul receptor alimenteaza si trimite (sau nu) semnalul de 22kHz,deci ce banda de frecvente receptioneaza primul receptoare va putea receptiona si al doilea daca e legat in loop.
Daca luam un caz concret,cum ar fi Dolce http://www.lyngsat.com/packages/dolce.html puteti vedea ca frecventele lor sunt toate pe V si in banda de sus (11700-12750 Mhz).Asa ei pot lega receptoare in loop si sa receptioneze toate programele lor pe acele receptoare.
Tot asa gasim si o explicatie a "blocarii" receptionarii altor programe cu receptoarele Dolce (ma rog,a NDS din timpuri stravechi),asa s-au asigurat ca abonatul nu butoneaza aiurea,scaneaza pe primul receptor programe de pe alta polaritate sau din alta banda si apoi cand nu ii merge al doilea suna ca disperatul ca "de ce nu merge?".

Un splitter nu se poate folosi pentru impartirea semnalului de la un LNB la doua receptoare,pentru ca ar apare multe probleme.In cazul Dolce,dat exemplu mai sus,s-au vazut totusi cazuri,dar asta pentru ca nu se bat cap-in-cap tensiunile sau semnalul de 22kHz.Totusi e o "ciolanie",chiar daca ambele receptoare functioneaza pe polaritatea V e foarte posibil ca cele doua tensiuni generate sa nu fie perfect egale si asa apare o diferenta de potential.
Daca avem un splitter si doua receptoare FTA,vom avea cazuri in care unul va furniza 14V iar celalalt 18V.LNB-ul va primi practic 18V si va functiona pe verticala,dar receptorul care debita 14V incearca sa prinda programe de pe orizontala,deci "no signal".Mai grav e daca cel care se uita pe orizontala (14V) incearca sa receptioneze programe din banda de sus si trimite 22kHz iar celalalt receptor in banda de jos verticala (18V).Ei bine acum "no signal" pe ambele receptoare.

Normal daca stiti benzile de frecvente se pot face multe combinatii cu LNB-uri Quatro http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=282&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4 ,splittere si comutatoare diseq in cazul unor instalatii mult mai complexe si cu un numar mare de receptoare,dar si de sateliti.Nu trebuie sa incurcati LNB Quatro de mai sus cu cele Quad (care se pot folosi la 4 receptoare independente pe acelasi satelit),deoarece la cel Quatro e specificat ca are iesiri V-High, V-Low, H-Low, H-High.Fiecare din aceste iesiri sunt folosite pentru banda de frecventa specifica si numai acea polaritate,indiferent de tensiunea de alimentare primita sau de prezenta sau nu a semnalului de 22kHz.Din ce stiu e suficienta alimentarea acestui tip de LNB numai pe o singura iesire cu o tensiune intre 12-20V si intreg LNB-ul va functiona pe taote iesirile.
Sper ca nu v-am bagat in ceata cu prea multe explicatii,dar cu un drum era bine de explicat si ce e acela un Quatro,pentru ca e strans legat de benzile de frecventa folosite in receptia sat la nivel de amator.

Horea
11-02-10, 14:19
Legat de mai multe LNB-uri, ma intereseaza in principal satelitii de la 0.8W si 19.2 E. Cam ce echipament am nevoie sa receptionez ambii sateliti. Merge cu 1 singura antena si 2LNB-uri ? sau e nevoie neaparat de motor HH ?

Multumesc

zappa
11-02-10, 14:35
Merge pe o antena doar daca e multifocus sau toroidala. Si nu vei receptiona spotul nordic de pe 1W si astra 1H. Pentru astea iti trebuie antene de dimensiuni mari.

P.S.: pe aia de 0.8 nu ai nicio sansa decat cu HH. Mai bine mai cumpari o antena de 1,1.

zebrone96
11-02-10, 14:38
pai fie 1 antena,2 lnb-uri si un comutator diseq fie 1 antena,1lnb si un motor H-H. dar oala sa fie cat mai mare posibil.

proteus
11-02-10, 20:57
Merge pe o antena doar daca e multifocus sau toroidala. Si nu vei receptiona spotul nordic de pe 1W si astra 1H.

Spotul nordic e cel pe care vine Canal Digital Nordic? Eu am o toroidala E-85 si prind de la 1W la 28E. OK, 28 e cu probleme, trebuie sa-l mai mut, insa 19 merge fara probleme. Asta e in Olanda, nu am idee daca aceeasi antena ar avea aceleasi rezultate in Romania pt. 1W - 19E.

Horea
11-02-10, 23:47
Deci daca iau o antena mai marisoara, 1.2m de exemplu, 2 lnb-uri mai performante, pot sa prind 1w si 19.2e, da ?

mersi,
horea

dic_star79
12-02-10, 07:12
Horea este cam greu pentru tine sa faci un multifeed dar nu imposibil de conceput! Eu am avut ceea ce vrei tu pe o antena de 1.2 dar puterea semnalului receptionat este la limita pe 1W, aici ma refer atunci cand ploua in timp ce 19.2 Astra este OK! Totusi daca vrei sa incerci te sfatuiesc sa ei o antena de 1.2 sau mai mare, un sistem lnb de prindere ca cel de la AKTA( 16+13+5), in lateral vin cele doua LNB de la ASTRA si Intelsat! Dar pentru cineva care este la inceput este greu de realizat mai bine iti ei o antena de 0.9 pt 1W si una de 0.6 pentru 19.2 , sau doua antene mai mari!